Menu

Brytyjska wieś na celowniku zorganizowanych gangów

Brytyjska wieś na celowniku zorganizowanych gangów
Dzisiaj złodzieje kradną ciągniki za ponad 100 tys. funtów. (Fot. Getty Images)
Zorganizowane grupy przestępcze coraz częściej atakują brytyjską wieś. Kradną drogie maszyny, narzędzia, a nawet zwierzęta gospodarskie - alarmuje inews.co.uk.
Reklama

W 2018 r. brytyjska wieś została okradziona na sumę 50 milionów funtów. To o 12 procent więcej niż w 2017 r.

Największy, bo aż 62-procentowy wzrost przestępczości odnotowano w Szkocji. Kolejne były: północno-wschodnia (25 proc.) i wschodnia Anglia (22 proc.).

Łupem przestępców padały głównie wysokiej jakości maszyny rolnicze i pojazdy, w tym ciągniki oraz quady - wynika z analizy eksperta ds. rolniczych ubezpieczeń NFU Mutual.

"Niektórzy rolnicy przyznali, iż boją się opuszczać swoje gospodarstwa z obawy, że pod ich nieobecność złodzieje zabiorą dorobek ich życia" - wyjaśnia Tim Price, specjalista ds. obszarów wiejskich w NFU Mutual. 

"Zorganizowane gangi wykorzystują fakt, że te miejsca są na uboczu, więc kradną maszyny, narzędzia, a nawet owce" - dodał.

Kiedyś złodzieje kradli jednego baranka, a obecnie - stada owiec. (Fot. Getty Images)

Price podkreślił, że w ciągu jednego pokolenia ludzie mieszkający na wsi byli świadkami, jak bardzo nasiliła się przestępczość w rejonach wiejskich. "Kiedyś  kradziono jednego baranka, a dzisiaj - setki owiec. Co więcej, złodzieje przejmują traktory o wartości przekraczającej 100 tys. funtów" - podkreśla ekspert z NFU Mutual.

Rolnicy nie mają innego wyjścia, jak korzystać z technologicznych rozwiązań w celu chronienia swojego dobytku. Do wykrywania wtargnięcia wykorzystują wiązki podczerwieni, a do śledzenia zwierząt gospodarskich - technologię mikropunktów.

Jak podaje inews.co.uk, złodzieje są mniej aktywni w Walii i południowo-zachodniej Anglii, gdzie finansowe straty były mniejsze w 2018 r. odpowiednio o 7 i 1 proc.

  Komentarze
  • Ed
   6 sierpnia 2019, 20:56

   Państwo chroni złodzieji, tak samo jest z kradzieżą narzedzia z budowy albo z samochodow. Pełno tych kradzionych narzędzi na eBay gumtree w cash converter czy na gieldach ...
   To samo jest z kradzionych samochodami czy narkotykami ... wszystko można bez problemu.

  • Ja
   6 sierpnia 2019, 22:34

   Nie gangi, a travellersi. Mozna od nich wszystko kupic za 1/10 ceny

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 31.03.2020
  GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

  Sport


  Reklama