Menu

Brytyjska prasa o wyborach w Polsce: Gorzka, zażarta walka dwóch wizji kraju

Brytyjska prasa o wyborach w Polsce: Gorzka, zażarta walka dwóch wizji kraju
Według obecnych danych, obecny prezydent wygrał różnicą 500 tys. głosów. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie media dużo uwagi poświęcają drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce, choć z racji tego, że większość tekstów pisana była, gdy nie było jeszcze jasne, kto wygra, są one bardziej informacyjne niż komentarzowe. Większość ocen skupia się na homofobicznych wypowiedziach Andrzeja Dudy, kolizyjnym kursie z UE i różnicy zaledwie 500 tys. głosów pomiędzy kandydatami.
Reklama

"Kampania wyborcza, prowadzona przez prawie pół roku po tym, jak pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie głosowania z maja, stała się gorzką walką dwóch zderzających się wizji polskiej tożsamości" - ocenia "Financial Times".

Jak wskazuje gazeta, Andrzej Duda rozpoczął kampanię od przekonywania do dużych projektów infrastrukturalnych zaplanowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, a także postawił się w roli gwaranta hojnych programów socjalnych partii, które znacząco poprawiły życie wielu biedniejszych polskich rodzin. Jednak w miarę jak wyścig się wyrównywał, coraz częściej szukał poparcia, przedstawiając się jako bastion przeciwko zagranicznym zagrożeniom dla tradycyjnych wartości katolickich w Polsce.

Rafał Trzaskowski - jak informuje "Financial Times" - starał się odpierać ataki Dudy, w dużej mierze unikając tematu praw osób LGBT i obiecując, że nie zrezygnuje z programów pomocy społecznej wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Zamiast tego, obiecał niewielkie inwestycje "za rogiem". Obiecał także naprawić poszarpane stosunki Polski z UE i zaatakował Dudę za to, że nie przeciwstawiał się Prawu i Sprawiedliwości, powtarzając krytykę wielu liberalnych wyborców.

"The Times", nie znając jeszcze rozstrzygnięcia, pisał o bardzo wyrównanej walce. "Prezydent Polski Duda miał wczoraj w nocy minimalną przewagę w wyborach, których wynik jest na ostrzu i które mogą dodać odwagi Warszawie w jej starciu z Brukselą i podnieść na duchu populistów z całej Europy. Po długiej i pełnej żółci kampanii, sondaże exit polls sugerowały, że Duda utrzymuje minimalną przewagę. Jego kandydatura była traktowana jako referendum w sprawie populistycznej agendy rządu i jako wskaźnik siły społecznego konserwatyzmu w Europie" - pisze "The Times".

"Druga runda, której wynik był na ostrzu noża, była przedstawiana przez obie strony jako bitwa o przyszłość kraju. Duda obiecał kolejną kadencję popierania programu legislacyjnego rządzącej w Polsce populistycznej partii, a Trzaskowski zaproponował, że będzie twarzą innej Polski. Jego (Dudy - przyp.red.) przewidywana wygrana da rządzącemu PiS kontrolę nad większością ośrodków władzy jeszcze przez kilka lat, co pozwoli mu kontynuować program, który doprowadził do erozji rządów prawa i niezależności sądownictwa, co wprowadziło Polskę na kurs kolizyjny z UE" - ocenia z kolei lewicowo-liberalny "The Guardian".

Konserwatywny "Daily Telegraph" zamieścił natomiast tylko informacyjny tekst z agencji AP z wynikami głosowania, bez żadnych własnych ocen.

Brytyjskie media zauważają, że tegoroczna kampania pogłębiła skrajny podział Polski. (Fot. Getty Images)

"The Independent" podkreślił homofobiczny i antysemicki wydźwięk kampanii. "Podczas dzielącej kraj kampanii, Duda skierował się do społeczności LGBT w kraju, nazywając ją ideologią i porównując ją do komunizmu".

Również dziennik "Metro" w swojej ocenie zwrócił uwagę na skrajne wypowiedzi prezydenta Polski na temat praw mniejszości seksualnych. Zauważono, że w kampanię wyborczą na rzecz Andrzeja Dudy silnie zaangażowany był kościół, rząd oraz media publiczne.  

Czytaj więcej:

Największe zagrożenia dla polskiej gospodarki? Brexit i przegrana Trumpa

Wybory 2020: Nieoficjalne wyniki PKW. Brakuje 9 protokołów, m.in. z UK

W Irlandii drugą turę wyborów prezydenta RP wygrał Trzaskowski

  Komentarze
  • Rupert
   13 lipca 2020, 12:46

   I dobrze, ze wygral Duda.
   Z dwojga zlego lepszy Duda niz chaos z Trzaskowskim.

  • Woolf
   13 lipca 2020, 13:04

   @rupert you are delusional

  • Tymczasowy UK
   13 lipca 2020, 13:08

   które te media dziennikarzu Londynka ? Independent należy do Rosjan w żadnych nie było ani słowa.

  • Oto wybór
   13 lipca 2020, 13:09

   Dzisiejszy wybor ludzi jest taki: czy przyjmujesz nauke Chrystusa, jego zasady i wierzysz ze jesteś stworzeniem Bożym czy uważasz ze twoji pra pra pra .. dziadkowie to szympansy i wtedy odwracasz sie tyłem do Boga, Jego prawa i zasad bo jesteś za wprowadzeniem zasad wymyślonych przez człowieka i ideologii róbta co chceta włacznie z aborcja nienarodzonych i adopcją przez pary homoseksualne.

  • Greg
   13 lipca 2020, 13:56

   I POZAMIATANE!!!

  • Ehh
   13 lipca 2020, 14:19

   W Anglii nie jest lepiej, 3 na 4 firmy nie są przygotowane na koniec okresu przejściowego. Najbardziej firmy produkujące żywność, a rząd wydaje następne miliony na kampanie o braku porozumienia. Nie jest wesoło.

  • Tesa
   13 lipca 2020, 15:07

   Brawo ! Duda! Zgadzam się na takiego prezydenta !

  • Era nowa
   13 lipca 2020, 16:06

   Tylko lewackie gazety krytykują zaś konserwatywne podają fakty bez oceniania! ZNAMIENNE W EUROPIE lewackie ideologie niech sobie pozostaną w zepsutych "pseudo cywilizowanych krajach" takich jak np. UK

  • Help You
   13 lipca 2020, 16:15

   BRAWO DUDA! TEN CZŁOWIEK CIĘŻKO PRACOWAŁ PRZEZ PARĘ MIESIĘCY I JEST SUKCES DLA POLAKÓW I NASZEJ KOCHANEJ OJCZYZNY.

  • Adam
   13 lipca 2020, 18:10

   Prawo DLA P.DUDY WYPRACOWAL CIĘŻKO WYGRANĄ. DOBZE ZE TE POSTKOMUNISCI NIE WYGRALIDZIEKI DUDA !!!!!

  • Jacek
   14 lipca 2020, 21:04

   Brawo Polska, chyba najlepszy wybór od 30 lat

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Reklama