Menu

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie Brexitu

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie Brexitu
Oceny planu Johnsona są zróżnicowane... (Fot. Getty Images)
Niemal wszystkie brytyjskie gazety relacjonują dzisiaj na pierwszych stronach propozycję przełamania impasu w sprawie Brexitu, którą dzień wcześniej premier Boris Johnson przedstawił Unii Europejskiej. Oceny planu Johnsona są zróżnicowane.
Reklama

"Boris Johnson wreszcie przedstawił plan, mający - jak liczy - skończyć trzyletnie męczarnie w kwestii Brexitu, który zdobywał poklask ze strony eurosceptyków w kraju, ale wywołał poważne wątpliwości, czy może doprowadzić do zawarcia porozumienia z UE" - pisze "Financial Times", który w tytule nawet mówi o "chłodnym przyjęciu" tych propozycji w Brukseli.

Inaczej sprawę widzi konserwatywny "Daily Telegraph", który podkreśla, że teraz presja jest na irlandzkim premierze Leo Varadkarze. "Boris Johnson postawił Irlandię pod ogromną presją, żeby zaakceptowała jego nową umowę w sprawie Brexitu, po tym jak ubiegłej nocy buntownicy z Partii Pracy zasugerowali, że są gotowi pomóc premierowi w przeforsowaniu propozycji przez parlament" - ocenia gazeta.

"Wygląda na to, że premier Leo Varadkar jest teraz główną przeszkodą stojącą na drodze temu, by Wielka Brytania opuściła UE 31 października z umową" - dodaje.

"The Times" z kolei pisze, że Bruksela trzyma Johnsona w niepewności. "Szanse Borisa Johnsona na uzyskanie nowego porozumienia w sprawie Brexitu zawisły na cienkiej nici, gdy liderzy UE wstrzymali aprobatę dla formalnych negocjacji na temat jego planów alternatywy wobec irlandzkiego backstopu" - relacjonuje "The Times".

Czy Varadkar jest "główną przeszkodą", by Brexit mógł być zrealizowany 31 października? (Fot. Getty Images)

Dziennik cytuje zarówno irlandzkiego premiera Varadkara mówiącego, że propozycje Johnsona "nie do końca spełniają uzgodnione cele", jak i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który mówił zarówno o "pozytywnych postępach" i "problematycznych punktach".

Lewicowo-liberalny "The Guardian" pisze o "konsternacji" w Brukseli po przedstawieniu przez Johnsona planu. "Boris Johnson toczy jak się wydaje przegraną bitwę o to, by uniknąć pozostania przez Wielką Brytanię w UE po 31 października, po tym jak (unijny negocjator) Michel Barnier prywatnie w uszczypliwy sposób ocenił nowe plany premiera opisując je jako pułapkę" - ocenia.

Jeśli chodzi o te tabloidy, dla których propozycje premiera były głównym tematem na pierwszych stronach, to konserwatywny "Daily Express" pyta z nadzieją: "Brexit: czy to jest początek końca?", zaś lewicowy "Daily Mirror" - z nieskrywaną niechęcią: "To wszystko?".

Wczoraj Johnson zaproponował, by po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna wyszła wraz z pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa z unii celnej, ale pozostała objęta unijnymi regulacjami. To oznacza granicę celną między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicę regulacyjną między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Zapewnił jednocześnie, że procedury celne będą maksymalnie uproszczone.

Czytaj więcej:

Brexit: Propozycje ws. granicy w Irlandii "w najbliższych dniach"

Johnson o Brexicie: Przedstawimy konstruktywne i daleko idące propozycje

"FT": Johnson rozważa trzy scenariusze ws. Brexitu

Johnson: "Doprowadźmy Brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to"

Brexit: Wielka Brytania przedstawiła propozycje na zastąpienie backstopu

  Komentarze
  • Pikadelka
   3 października 2019, 14:54

   If no brexit there is a domestic war in the air. British people are cheated and fed up already of waiting with a constant null result.

  • Edek
   3 października 2019, 17:45

   May też pod koniec kadencji, prubowala uratować twarz. Borysa wybrano jako kozła ofiarnego. A jemu wydaje się że coś dokona. Nie dlugo oglosza wotum nie ufność, a potem wybory i znowu Brexit za rok.... 😂

  • Twòj Pan
   4 października 2019, 18:31

   Już czas zakāczyć okupacje irlandii przez uk szkoda tych żołnierzy ktòrzy zgineli ale widać ogromne pieniādze stojāce za brexitem dla tych którzy przepychajā ten pomysł tylko szaraczki za to zapłacá ale jeszcze o tym nikt im nie powiedział

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości