Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjska policja otrzymała nowe wytyczne dotyczące walki ze stalkerami

Brytyjska policja otrzymała nowe wytyczne dotyczące walki ze stalkerami
Ofiary stalkingu nie mogły czuć się bezpiecznie, ponieważ uzyskanie prawnego nakazu zakazu zbliżania się do nich prześladowców było dotąd trudne do wyegzekwowania. (Fot. Getty Images)
Nakazy o ochronie ofiar stalkingu będą mogły być wydawane nie tylko po spełnieniu kryteriów określonych jako posiadające znamiona przestępstwa - poinformował portal stacji SKY News. Dane uzyskane przez organizację charytatywną zajmującą się ofiarami stalkingu pokazują, że niektóre jednostki policji wydają mniej niż 10 takich nakazów rocznie.
Reklama
Reklama

Nowe wytyczne mają ułatwić policji ściganie stalkerów po tym jak ministrowie przyznali, że zbyt wielu z nich wymyka się spod prawa.

Nakaz ochrony przed stalkingiem (Stalking Protection Orders) został wprowadzony cztery lata temu i pozwala policji nakładać na prześladowców zakaz zbliżania się lub kontaktowania z ich ofiarami. Naruszenie takiego nakazu jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Minister ds. bezpieczeństwa Laura Farris wydała w poniedziałek (22 kwietnia) nowe wytyczne dla wszystkich 43 sił policyjnych w kraju, aby przy wydawaniu takich nakazów stosowały niższe kryteria dowodowe.

Ofiary stalkingu twierdzą, że nakazy te nie są wydawane tak często jak powinny, ponieważ policja i sądy nie są skłonne uznawać, że zostały spełnione określone wymogi prawne - nawet jeśli zgłoszono dziesiątki incydentów.

Szacuje się, że jedna na pięć kobiet i jeden na 10 mężczyzn doświadczy stalkingu w ciągu swojego życia - zgodnie z danymi Suzy Lamplugh Trust, organizacji charytatywnej zajmującej się bezpieczeństwem osobistym, nazwanej na cześć młodej agentki nieruchomości, która zaginęła w 1986 roku.

Dane uzyskane przez tę organizację na mocy przepisów o swobodnym dostępie do informacji publicznej wykazały, że 12 jednostek policji wnioskowało o wydanie mniej niż 10 tymczasowych lub pełnych nakazów ochrony przed stalkingiem w latach 2022-23.

Tylko trzy jednostki złożyły wnioski w liczbie większej niż 30, a całkowita liczba nakazów w zeszłym roku wynosiła zaledwie kilkaset. Łączna liczba zgłoszeń przypadków stalkingu na policję w tym roku wyniosła 116 323.

Według najnowszych oficjalnych danych, liczba osób skazanych za stalking w roku na koniec marca 2023 r. wyniosła zaledwie 1 955, czyli 1,7%.

Często stalking jest błędnie rozumiany jako seria pojedynczych przestępstw, takich jak uszkodzenie ciała lub przekazywanie złośliwych wiadomości, a sam model obsesyjnych zachowań nie jest do końca zrozumiały.

Paul Mills, dyrektor ds. przypadków stalkingu i nękania w Krajowej Radzie Komendantów Policji, poinformował Sky News, że liczba zgłoszeń dotyczących stalkingu - zwłaszcza cyberstalkingu, polegającego na tym, że ofiary są nękane przynajmniej częściowo online - rośnie, a obecnie wdrażane jest nowe oprogramowanie, które ma pomóc policji w jego monitorowaniu.

Czytaj więcej:

Irlandia Północna: 88 domniemanych stalkerów aresztowanych po wprowadzeniu nowych przepisów

Szkocka policja zasypana zgłoszeniami o przestępstwach z nienawiści

Ubliżanie i znęcanie się nad pracownikami sklepów będzie przestępstwem

UK: Już samo tworzenie seksualnych deepfake'ów będzie przestępstwem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama