Menu

Brytyjscy naukowcy: Szczepionka przeciw koronawirusowi za kilka miesięcy

Brytyjscy naukowcy: Szczepionka przeciw koronawirusowi za kilka miesięcy
Szczepionka może być kluczowa do zatrzymania następnej epidemii. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy naukowcy prowadzący prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi poinformowali o znaczącym przełomie, dzięki któremu możliwe będzie rozpoczęcie już w przyszłym tygodniu testów na zwierzętach, a latem na ludziach - podała wczoraj stacja Sky News.
Reklama

Robin Shattock, szef działu infekcji błon śluzowych i odporności w Imperial College London, wyjaśnił w rozmowie ze Sky News, że konwencjonalne podejście - zanim zaczną się testy kliniczne - zazwyczaj zajmuje co najmniej dwa do trzech lat. Tymczasem jego zespołowi udało się skrócić czas od wysekwencjonowania genów wirusa do stworzenia w laboratorium potencjalnej szczepionki do 14 dni.

"Będziemy ją testować na modelach zwierzęcych od początku przyszłego tygodnia. Skróciliśmy tę część. Następnym etapem będzie przejście od wczesnych testów na zwierzętach do pierwszych badań na ludziach. I sądzimy, że przy odpowiednim finansowaniu możemy to zrobić w ciągu kilku miesięcy" - podkreśla.

Naukowcy z Chin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Europy równolegle - choć współpracując ze sobą - prowadzą badania nad stworzeniem szczepionki przeciw wywodzącemu się z chińskiego miasta Wuhan koronawirusowi, którego epidemia spowodowała już niemal 25 tys. zachorowań i prawie 500 zgonów.

Epidemia spowodowała już niemal 25 tys. zachorowań i prawie 500 zgonów. (Fot. Getty Images)

Nawet jeśli szczepionkę uda się stworzyć w rekordowo szybkim tempie, może to być za późno na użycie jej podczas obecnej epidemii. Może ona być jednak kluczowa do zatrzymania następnej.

"Nie będzie za późno, jeśli stanie się to pandemią i jeśli będzie krążyć po całym świecie. Nadal niewiele wiemy o samej epidemii, więc może ona zanikać w miesiącach letnich, jak grypa. Być może na całym świecie nastąpi druga fala, a jeśli nadejdzie, to szczepionka będzie naprawdę ważna i będzie w stanie temu zaradzić" - zaznacza Shattock.

Wielka Brytania zobowiązała się do przekazania 20 mln funtów dla Koalicji na Rzecz Innowacji i Przygotowania do Epidemii (CEPI), międzynarodowej agencji powołanej w 2017 r. w celu rozwiązywania kryzysów zdrowotnych takich jak obecny. Kolejne 20 mln przeznaczyła na badania nad koronawirusem prowadzone w kraju.

Czytaj więcej:

Linie British Airways odwołują loty do Chin do końca lutego

Potwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa w UK

Brytyjski rząd: Epidemia koronawirusa potrwa co najmniej kilka miesięcy

Brytyjskie MSZ: "Wszyscy Brytyjczycy powinni opuścić Chiny"

Lekarze: Kobiety w ciąży "mogą przenosić koronawirusa na dziecko"

  Komentarze
  • Ja
   6 lutego, 22:46

   Ta szczepionka już dawno jest tylko nie dla takich pospolitych robolów jak My

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama