Menu

Brytyjscy eksperci: Czeka nas najostrzejsza zima od 30 lat

Brytyjscy eksperci: Czeka nas najostrzejsza zima od 30 lat
Zima na Wyspach może w tym roku wyjątkowo dać się we znaki. (Fot. Getty Images)
Eksperci ds. klimatu z University College London (UCL) ocenili, że Brytyjczycy mogą spodziewać się w tym roku wyjątkowo ostrej zimy. Według wstępnych prognoz, na Wyspach odnotowane zostaną rekordowo niskie temperatury oraz pojawią się niespotykane do tej pory opady śniegu.
Reklama

Naukowcy z UCL zbadali aktualne temperatury morza nad Atlantykiem i przeanalizowali fronty atmosferyczne w tym regionie świata, aby ocenić, że do Wielkiej Brytanii nadciągają "ekstremalne" warunki pogodowe.

Zjawisko, które eksperci nazwali "marznącym wirem arktycznym znad Atlantyku", ma doprowadzić do "najniższych temperatur od 30 lat".

Za sprawą niestabilnej pogody, temperatury mają być niższe niż w ubiegłym roku, kiedy to na Wyspy dotarła "Bestia ze Wschodu", doprowadzając do spadku temperatur do -14 st. C.

Brytyjczycy powinni zaopatrzyć się w ciepłą, zimową odzież. (Fot. Getty Images)

"Bestia ze Wschodu" przyniosła również silne opady śniegu (60 cm w Gloucestershire) oraz porywisty wiatr o prędkości ponad 110 km/h.

"Jeśli arktyczny wir znad Atlantyku dotrzeć w tym roku do Wielkiej Brytanii, pobite zostaną kolejne rekordy, a Wielka Brytania znajdzie się pod śniegiem nawet na kilka tygodni" - ocenili prognostycy.

Zespół UCL pod przewodnictwem profesora Marka Saundersa przeanalizował również zmiany w świetle słonecznym i inne czynniki, które mogą wpłynąć na warunki pogodowe na Wyspach. "Spodziewamy się, że od stycznia do lutego 2020 r. będziemy mieli do czynienia z najzimniejszą zimą od dekad" - wskazali eksperci.

  Komentarze
  • Ja
   9 września, 12:17

   Według polskich synoptyków połowa Brytyjczyków nie wie co to ostra zima wiec nie gadajcie o ciebplych ubraniach bo dla was -4 to jest ostra zima i sparaliżowane miasto a nie daj bóg spadnie 5 cm śniegu to jest kataklizm

  • Ana
   9 września, 12:35

   No "mundrole" z Podlaskiego, ,Podkarpackiego i całej wschodniej ściany, zaczynajcie "co to dla was" "buahaa" itd

  • Al
   9 września, 12:37

   I do tego Brexit. Będą ofiary w ludziach, oj będą.

  • Bullshit
   9 września, 12:38

   Co rok powtarzaja to samo...

  • Lond
   9 września, 12:49

   CO roku ten sam artykul , co roku ta sama hisroryjka i co roku du**z najostrzejszej zimy

  • Jakub Bukaj
   9 września, 13:22

   I znów się zaczyna....

  • KASIA
   9 września, 14:46

   po co mieszac ludziom w glowiek prognozami na zime jesli nie potrafili przewidziec pogody na dzisiaj? A sprawdzalam rano.

  • Walotezzz
   9 września, 15:34

   pamietajcie ze Wielka Brytania to tez polnocna Szkocja :)

  • Tom
   9 września, 20:58

   Dzieciaki... co wy wiecie o mrozie. W bodajże 1998 r. zostałem wysłany na delegację do niejakiej Ostródy. Na trzeci dzień nadeszła bestia pewnie ze wschodu. Termometr pokazał -32 stopnie. Nie dało się szronu zdrapać z szyb. Moje służbowe Iveco nie myślało nawet o tym, żeby zapalić. Nie mogłem się stamtąd wydostać. W hotelu zamarzły zamki. Po jeziorze jeździli samochodami-pewnie benzyniakami bo żaden diesel w mieście nie zapalał. Kupiłem cztery flaszki wódki i zaniosłem do remizy. Chłopaki mieli ogrzewany garaż. Wzięli moją furę na noc. Rano zapaliłem auto i wróciłem do domu.

  • Czytelnik anonimowy
   21 września, 09:34

   Eee tam nie ma co sie bac zimy w UK. Prawdziwa ostra zime mozna na przyklad przezyc w Kanadzie. Winnipeg grudzien -marzec temperatury zazwyczaj -30 -40 stopnii

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama