Menu

Brytyjscy eksperci: Czeka nas najostrzejsza zima od 30 lat

Brytyjscy eksperci: Czeka nas najostrzejsza zima od 30 lat
Zima na Wyspach może w tym roku wyjątkowo dać się we znaki. (Fot. Getty Images)
Eksperci ds. klimatu z University College London (UCL) ocenili, że Brytyjczycy mogą spodziewać się w tym roku wyjątkowo ostrej zimy. Według wstępnych prognoz, na Wyspach odnotowane zostaną rekordowo niskie temperatury oraz pojawią się niespotykane do tej pory opady śniegu.
Reklama

Naukowcy z UCL zbadali aktualne temperatury morza nad Atlantykiem i przeanalizowali fronty atmosferyczne w tym regionie świata, aby ocenić, że do Wielkiej Brytanii nadciągają "ekstremalne" warunki pogodowe.

Zjawisko, które eksperci nazwali "marznącym wirem arktycznym znad Atlantyku", ma doprowadzić do "najniższych temperatur od 30 lat".

Za sprawą niestabilnej pogody, temperatury mają być niższe niż w ubiegłym roku, kiedy to na Wyspy dotarła "Bestia ze Wschodu", doprowadzając do spadku temperatur do -14 st. C.

Brytyjczycy powinni zaopatrzyć się w ciepłą, zimową odzież. (Fot. Getty Images)

"Bestia ze Wschodu" przyniosła również silne opady śniegu (60 cm w Gloucestershire) oraz porywisty wiatr o prędkości ponad 110 km/h.

"Jeśli arktyczny wir znad Atlantyku dotrzeć w tym roku do Wielkiej Brytanii, pobite zostaną kolejne rekordy, a Wielka Brytania znajdzie się pod śniegiem nawet na kilka tygodni" - ocenili prognostycy.

Zespół UCL pod przewodnictwem profesora Marka Saundersa przeanalizował również zmiany w świetle słonecznym i inne czynniki, które mogą wpłynąć na warunki pogodowe na Wyspach. "Spodziewamy się, że od stycznia do lutego 2020 r. będziemy mieli do czynienia z najzimniejszą zimą od dekad" - wskazali eksperci.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama