Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy ekonomiści o Brexicie: "Wpłynął na wzrost wynagrodzeń"

Brytyjscy ekonomiści o Brexicie: "Wpłynął na wzrost wynagrodzeń"
Brexit jest jednym z kilku czynników przyczyniających się do zaskakująco silnego wzrostu płac w UK. (Fot. Getty Images)
Zdaniem ekonomistów, Brexit przyspieszył wzrost płac w Zjednoczonym Królestwie, zgodnie z zapowiedziami zawartymi w kampanii prowadzonej przez zwolenników wyjścia z UE – donosi dziennik 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Starsi analitycy z brytyjskiego City stwierdzili, że niemal rekordowy wzrost płac wynika częściowo z zahamowania niekontrolowanej imigracji z UE, a pracodawcy są zmuszeni płacić wyższe wynagrodzenia za pracę na stanowiskach niewymagających wysokich kwalifikacji, które wcześniej były zajmowane przez Europejczyków.

Z opublikowanych w ubiegłym tygodniu danych wynika, że płace w UK, z wyłączeniem premii, rosły w niemal rekordowym tempie 7,7 proc. Jest to zaledwie o 0,1 punktu procentowego mniej niż w szczytowym okresie latem, który przyniósł rekordowy wzrost od czasu, gdy zaczęto gromadzić porównywalne dane w 2001 roku.

Podczas kampanii referendalnej zwolennicy wyjścia z UE wielokrotnie przekonywali, że opuszczenie UE spowoduje wzrost płac w Wielkiej Brytanii.

Migracja netto osiągnęła rekordowy poziom 606 000 w ciągu roku do czerwca 2022 roku. Jednak wielu z tych imigrantów to albo pracownicy o wyższych kwalifikacjach, którzy przybyli, aby objąć stanowiska trudniejsze do obsadzenia - albo osoby przybywające ze względów humanitarnych z Ukrainy, Hongkongu lub uciekający przed prześladowaniami z innych części świata.

Jack Kennedy, starszy ekonomista w serwisie rekrutacyjnym Indeed, stwierdził, że jego zdaniem Brexit "z pewnością może być czynnikiem przyczyniającym się" do szybszego niż oczekiwano wzrostu płac na stanowiskach wymagających niższych kwalifikacji.

Inni ekonomiści zwracają natomiast uwagę, że Brexit jest tylko jednym z kilku czynników przyczyniających się do zaskakująco silnego wzrostu płac w UK. Pozostałe czynniki to: fala przechodzenia na wcześniejsze emerytury po pandemii Covid-19 i wzrost liczby przypadków długotrwałych zwolnień lekarskich po pandemii, z których oba wpłynęły na niedobory pracowników.

Bank Anglii mógł nie przewidzieć, jak szybko wzrosną płace w odpowiedzi na wysoką inflację, ponieważ nie docenił wpływu Brexitu.

Podczas konferencji prasowej na początku tego miesiąca prezes Banku Anglii Andrew Bailey oświadczył, że opuszczenie UE "doprowadziło do mniejszej otwartości brytyjskiej gospodarki, choć z czasem powinny zostać nawiązane nowe relacje handlowe na całym świecie".

Odnosząc się do wpływu Brexitu na rynek pracy w ostatnich raportach, bank wskazał, że zdolność gospodarki do dopasowywania pracowników do miejsc pracy osłabła w ostatnich latach. W rezultacie decydenci polityczni uważają, że bezrobocie powinno być wyższe niż normalnie, aby zapobiec wzrostowi inflacji.

Szybki wzrost płac jest kluczowym czynnikiem powodującym, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła i utrzymuje się na wyższym poziomie przez dłuższy czas niż w innych krajach o podobnych gospodarkach.

Czytaj więcej:

Wzrastają stawki "Real" Living Wage na Wyspach

Pod koniec października przestanie obowiązywać limit premii dla brytyjskich bankierów

UK: Wzrost płac wciąż powyżej inflacji, choć zaczyna spowalniać

Inflacja w UK spadła do 4,6 proc., czyli najniższego poziomu od dwóch lat

Brytyjscy millenialsi wciąż odczuwają skutki kryzysu finansowego z 2008 roku

Badanie: Osoby z niższych klas zarabiają mniej za taką samą pracę

  Komentarze
  • Mieciu MURAZ
   20 listopada, 17:23

   Niech ekonomiści idą na polskie budowy itp I zapytają czy stawki idą do góry czy w dół tak powrdoloą 3 po 2

  • Tom
   20 listopada, 20:22

   A ja myślałem że wzrost kosztów życia po pandemii

  • Matt Londonist
   20 listopada, 20:27

   Brexit to była chyba najlepsza decyzją od dziesięcioleci. UK było dojną krową chorej EU. Przepraszam ale to coś nazywane EU - co.raz bardziej przypomina United States of Germania że stolicą we Frankfurt am Main. Tak sądzę i zdania nie zmienię. Europejska wspólnota węgla i stali zmieniła się diametralnie od zjednoczenia Niemiec. Tak tak od zjednoczenia Niemiec

  • Marek z Bradford
   20 listopada, 20:51

   Oczywiście ja wiem że wy jesteście strasznie zdesperowani bo waszego szacownego czasopisma zwyczajnie nikt nie czyta ,oprócz paru ukrywających się troli z pokojów ciągle tych samych półgłówkow którzy nie mają niczego oprócz reklamówki z Lidla,dla nich Anglia miodem płynąca.
   Oczywiście im możecie pisać tego typu newsy.
   W żadnym innym kraju nie było podwyżek płac tylko w UK po prostu wstyd że można pisać takie bzdury.

  • Janusz z PGR
   20 listopada, 21:03

   Ja zapomniał dziś wziąć leków mnie lekarz przepisał jak ja był na wizycie ostatnio psychiatrycznej to dzisiaj się nie będem wypowiadał ,ale ta Anglia miodem usłana i pienkna niech te co się im nie podoba wyjadom spowrotem nie pisać mi tu bzdury.

  • Żenada raz jeszcze
   20 listopada, 21:14

   niestety londynkowi nie zostało nic oprócz pisania bajek i wymyślonych tekstów

  • Jprd
   20 listopada, 21:46

   oraz wzrost czynszów ,council tax, cen w sklepach szczególnie importowanych produktów ,oprocentowania,inflacji,cen energii itd... itd...

  • Paweł
   20 listopada, 22:59

   Funt po 4.97 PLN tylko nieuk może zachwalać UK przecież ten kraj się zwija i to bardzo szybko płace takie sobie niższe niż w Niemczech

  • Madry
   20 listopada, 23:01

   Wszystko o Brexicie - najlepszy krok UK od II Wojny Swiatowej. Same korzysci.
   Brexit wplynal bardzo pozytywnie na wzrost wynagrodzeń i na stabilizacje gospodarki.

  • Retro
   21 listopada, 00:21

   brytyjscy ekonomiści weźcie się nie osmieszajcie kraj bankrutuje firma za firmą bankrutuje a tutaj zarobki nie wiem chyba paru osobom w bankach w Londynie

  • Bloop
   21 listopada, 03:50

   Tak poszly w górę politykom i tym którzy zawyżają cenny np Tematem Ukrainy prądu itd zaraz wymyślą następny temat żeby cenny poszły w górę

  • Z UK
   21 listopada, 04:29

   polskie bogacze z pokojów zaraz wykrzyczą jacy oni nie są bogaci i ile milionów oni nie zarobią

  • Czytelnik anonimowy
   21 listopada, 07:08

   Nie u nas w firmie, ciągle 150£ na rękę, dla mnie samego wystarcza, nie jaram trawy i nie piję więc siano jest dobre.

  • Janusz z PGR
   21 listopada, 08:53

   I znowu wycie patoli i troli (⁠•⁠‿⁠•⁠)
   Wiekszasc moich znajomych od Brexitu dostalo po 7-8 f wiecej na godzine ...
   A sytuacja gospodarczo placowa posrovidowa wszedzie tak samo narzekaja ludzie w UK,PL,Norwegi,Holandi itp itd
   Tak jest wyprowadzono produkcje do Chin wiec to Chinczycy zarabiaja... Ludzie ktorzy 50 lat temu marzyli o zegarku,rowerze I zeby raz dziennie najesc sie do syta maja teraz przychody po 20 mln dolarow rocznie ..
   A Europa bierze tylko kredyty a Banki produkuja cyfrowa walute bez pokrycia

  • Ucieczka z piekła 222dni.
   21 listopada, 09:30

   Nie rozumiem ludzi którzy, ujadają na tą stronę przecież oni tylko tłumaczą teksty z angielskich portali na język polski. Na końcu artykułów zawsze jest źródło i autor " The Telegraph / Jagoda S. " Dzięki wspaniałej Pani Jagodzie można przeczytać tekst z The telegram w języku polskim. To że, w UK powstają coraz głupsze artykuły jak te o kąpieli na siłowni czy odkładaniu lodówki to nie jest wina osób tłumaczących teksty tylko patologi brytyjskiej mówiącej w jednym języku.

  • Do trolli typu
   21 listopada, 09:32

   Matt Londonist, Madry , Janusz z PGR, Celes etc. - to co wypisujecie to sa kompletne bzdury. UK w rozsypce emonomia umiera zerowy wzrost gospodarczy, relane zarobki nizsze niz 10 lat temu a wy sie zachwycacie brexshitem!! Co za skonczeni idioci z was!! Prosze nie brac tych morons na serio bo to zwykla trolownia!!

  • Realista
   21 listopada, 14:37

   Zapomnieli dodać, że po wyjściu z UE i koronie pojawiły się utrudnienia z podróżowaniem za granicę dla obywateli brytyjskich, strajki w komunikacji publicznej (koleje), strajki w służbie zdrowia (lekarze i pielęgniarki), wzrost przestępczości i ataki na tle narodowościowym, wzrost kosztów utrzymania, inflacja... Kurde, braknie mi tu miejsca, aby wszystko wymienić

  • Pani Zofia
   21 listopada, 17:49

   Ludzie, dajcie spokoj ,nic nie jest wieczne ...teraz przyszla kolej na Wielką Brytanię.No upadek I tylko smrod po niej zostanie ....po innych imperiach chociaz zabytki sie ostaly.Wy sie nie martwcie o Wielka Brytanie ,myślcie o sobie.Ròbcie to co czujecie,ze dla Was najlepsze .

  • Janusz z PGR
   21 listopada, 19:23

   @do trol typu @ realista ....bilety do Unii na kazde lotnisko 11-30 f
   Unia zmienia sie w kokchoz I jedzie na kredycie I biurokracji jej PKB wzgledem USA I Chin spada.. inowacyjnosc spada .. zdluzone na max Wlochy,Francja,Niemcy powinny miec procedure ograniczen wydatkow..
   Uk nie jest idealne ale obecnie wszedzie robi sie g.... A w leb wszedzie gratis mozna dostac
   UCIECZKA z piekla ma racje ..goowniane artykoly ,plecienie bzdur,szczucie ludzi, maja poczytnosc ... Widac po wpisach troli (⁠•⁠‿⁠•⁠) pod kazdym artykulem jest zle lub super w Uk 20 wpisow .. pod innymi 2-3 ..ludzie Putina?

  • Gocha
   21 listopada, 23:14

   Janusz z PGR i i ucieczka ten sam sposób pisania te same bzdury ,inne wcielenie ? tabletki wziąłeś trolu? ja rozumiem że ty nie wrócisz bo się boisz aresztowania, wobec tego plucie i ujadanie na n Polaków którzy mogą wrócić i wiedzą jak wygląda Polska w tej chwili.

  • Janusz z PGR
   21 listopada, 23:18

   Ja to z Wacławem my byli nawalone ostatnio jak my wracali od Kazimierza z party my popili zdrowo no i Wacław mówi napisz na londynku że zarabiasz 100 tysiące bo ony się nie znajom i ja tak pomyślał i ja napisał 5 tysiące ale ja zariobiem wieńcej jak bozia da, a wy tam na materacach zarobicie więcej ode mnie ? nie chwalić się mi tutaj anonimowy i Realista albo do troli typu

  • Krasnal
   22 listopada, 01:38

   Pani Zofia ma rację powinniśmy się martwić o siebie a nie o patologiczny kraj który jest bankrutem tutaj jest po prostu katastrofa ,żyje się raz człowiek ma jedno życie ,aby je zmarnować w g....e zwanym UK nie tędy droga.

  • WOLNY CZLOWIEK
   22 listopada, 07:37

   @ Janusz z PGR

   Ciagle piszesz to samo glupku, zamknij sie wreszcie niedojdo!! Kim ty jestes azeby pouczac innych?!! Zwykly troll jestes i nic wiecej, g_wno wiesz a chcesz blyszczec! Gdyby nie ta EU to dalej bys kartofle kopal w koziej wolce skad udalo ci sie wyrwac dzieki tej wlasnie znienawidzonej uni. Myslisz, ze pana boga za nogi zlapales kmiocie?

  • Ucieczka z piekła 221dni
   22 listopada, 08:42

   @Gocha - Jak myślisz dlaczego mam nick "Ucieczka z piekła z licznikiem"?. Jak mogę być tym samym człowiekiem jak jak Janusz? Janusz ustawił się w UK i mu to jest dobrze. Ja się tu źle czuję i wyrabiam zawód aby podnieść swoją meterialna sytuację. PGr z tego co pisze jest budowlańcem i się śmieje szczególnie z ludzi z fachem którzy nie mogą nic odłożyć. Co tu muszę się z nim zgodzić mój sąsiad jest zwyczajnym robolem na niemieckiej budowie i nigdy nie słyszałem aby na coś narzekał. Dom zbudował, samochód kupił, drugi hydraulik sąsiad też pracuje zagranicą i też ma kupę szmalu. A tu im nie wodzi

  • @Ucieczka z piekła 221dni
   22 listopada, 18:11

   ''Jak myślisz dlaczego mam nick'' ... bo masz cos z dynia?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2023
  GBP 5.0350 złEUR 4.3492 złUSD 3.9810 złCHF 4.5510 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama