Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczyk deportowany z Danii na mocy przepisów po Brexicie

Brytyjczyk deportowany z Danii na mocy przepisów po Brexicie
Brytyjczyk twierdzi, że nie został powiadomiony o ostatecznym terminie składania wniosków o rezydenturę do 31 grudnia 2021 r. (Fot. Getty Images)
Brytyjczyk został deportowany z Danii, ponieważ twierdzi, że nie wiedział, że musi ubiegać się o pozwolenie na pobyt w kraju po Brexicie. Will Hill otrzymał nakaz opuszczenia kraju do niedzieli. Jego wniosek o pobyt, złożony z trzytygodniowym opóźnieniem, został odrzucony, podobnie jak odwołanie do organów imigracyjnych - donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Mężczyzna powrócił do Londynu, pozostawiając za sobą zarówno karierę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jak i swoją narzeczoną, która stwierdziła, że po wydaniu nakazu opuszczenia kraju przez narzeczonego czuje się "zaniepokojona, zdezorientowana i zdenerwowana". Ślub, który planowali w styczniu, stanął pod znakiem zapytania.

Sprawa Hilla wyszła na jaw dwa tygodnie po tym, jak inny obywatel brytyjski, Philip Russell, podzielił się informacją, że i on został zmuszony do deportacji. Podobnie jak Hill, nie zdawał sobie sprawy, że musiał ubiegać się o pozostanie w Danii po Brexicie i otrzymał nakaz opuszczenia kraju do 6 grudnia ze względu na to, że jego wniosek został złożony z czterodniowym opóźnieniem.

Z kolei rzecznik duńskiej partii liberalnej ds. UE Mads Fuglede oświadczył, że przypadki te stanowią naruszenie umowy o wystąpieniu z UE i wezwał duński departament imigracyjny, SIRI, do ponownego zbadania przypadków obejmujących około 290 Brytyjczyków, którzy z opóźnieniem złożyli aplikacje o wydanie stosownych dokumentów w związku z Brexitem.

Hill, który głosował za pozostaniem kraju z UE podczas referendum w sprawie Brexitu, przyznał, że nie miał wyboru i musiał powrócić do domu swoich rodziców w Surrey. Teraz planuje ubiegać się o wizę w ramach przepisów dotyczących łączenia rodzin i ma nadzieję, że nie straci możliwości wzięcia ślubu, zaplanowanego na koniec stycznia w Danii.

Zgodnie z umową o wystąpieniu, każdy obywatel UE w Wielkiej Brytanii lub Brytyjczyk w państwie członkowskim UE mógł pozostać w kraju ze statusem rezydenta, z prawem do zatrudnienia i opieki społecznej. Dania wyznaczyła ostateczny termin na 31 grudnia 2021 roku, do kiedy możliwe było złożenie wniosków o pozwolenie na pobyt, ale zarówno Russell, jak i Hill twierdzą, że nie otrzymali żadnego komunikatu w tej sprawie.

Rzeczniczka SIRI poinformowała, że nie może komentować indywidualnych przypadków. Stwierdziła, że resort dołożył "wszelkich starań", aby proces składania wniosków był jak najłatwiejszy i że rząd uruchomił "kampanie informacyjne z obszernymi informacjami na temat konsekwencji Brexitu i wskazówkami, jak złożyć wniosek". SIRI otrzymało 290 wniosków po terminie, co wskazuje, że wielu obywateli brytyjskich stoi teraz w obliczu deportacji.

MSZ podało, że rząd brytyjski przeprowadził dużą kampanię informującą obywateli brytyjskich o skutkach Brexitu i że ponad 18 000 obywateli brytyjskich złożyło wnioski o prawo pobytu po Brexicie w Danii.
 

Czytaj więcej:

Tysiące demonstrantów w Londynie apelowało o powrót UK do Unii Europejskiej

Szef sieci Next: "To zdecydowanie nie jest Brexit, jakiego chciałem"

Brexit: Wielka Brytania przymierza się do nowej umowy z UE

UK: Premier Sunak dementuje doniesienia o planach rozmiękczenia Brexitu

Były minister ds. Brexitu przyznaje: Brak jakichkolwiek większych korzyści z wyjścia z UE

  Komentarze
  • Życzący dobrze
   25 listopada 2022, 20:12

   Takiej informacji nie przeczytasz nigdzie tylko była w gazecie the guardian i na stronie w żadnej innej, patologiczny paskudny kraj i paskudny naród pchający się tam gdzie lepiej pojechał lepiej zarabiać

  • Adam
   25 listopada 2022, 21:07

   Są traktowani, jak sami traktują.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama