Menu

Brytyjczycy "polubią w 2020 r. wino z Chin"

Brytyjczycy "polubią w 2020 r. wino z Chin"
Chińskie wina otrzymały w sumie siedem złotych medali, 40 srebrnych i 73 brązowe. (Fot. Getty Images)
Zdaniem ekspertów, mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą coraz częściej sięgać po butelki chińskiego wina po tym, jak ten azjatycki kraj zdobył wiele wyróżnień podczas czerwcowego 'Decanter World Wine Awards 2019' w Londynie - informuje Inews.co.uk.
Reklama

Konkurs, podczas którego sędziowie skosztowali blisko 17 tys. win z 57 krajów, organizowany jest przez prestiżowe brytyjskiego czasopismo "Decanter". To właśnie magazyn poświęcony winu opracowuje winiarskie trendy na 2020 r.

Jednym z jurorów tegorocznego "Decanter World Wine Awards 2019" była Sarah Jane Evans - światowy autorytet z dziedziny wina, z tytułem British Masters of Wine. Zdaniem ekspertki, chińskie trunki mogą zawojować rynek w Wielkiej Brytanii. 

Chiny - z 45 procentami spośród 265 win, które zdobyły wyróżnienie - były najlepiej radzącym sobie w konkursie azjatyckim krajem, pokonując Indie, Japonię i Tajlandię.

W 2017 roku Chiny znalazły się na siódmym miejscu co do wielkości produkcji wina na świecie. (Fot. Getty Images)

Chińskie wina otrzymały w sumie siedem złotych medali, 40 srebrnych i 73 brązowe. "Chiny nie zwalniają tempa jeżeli chodzi o produkcję nagradzanych win, które mogą być sprzedawane masowo na rynku globalnym. Dowodzi tego tegoroczny sukces kraju"- zaznacza Evans.

Wśród zdobywców złotego medalu znalazło się m.in. Puchang Vineyards 2017 Rkatsiteli, wyprodukowane w Turpan (prowincja Xinjiang). W notatkach sędziowskich chwalono je za "olśniewające cytrusy, białą brzoskwinię i wiciokrzew". Jego cena to ok. £15.

W 2017 roku Chiny - z 10,8 miliona hektolitrów - znalazły się na siódmym miejscu co do wielkości produkcji wina na świecie. To niewiele mniej niż 11,8 mln hektolitrów Argentyny i 13,7 mln hektolitrów Australii - wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV).

Brytyjczycy często sięgają po wino, choć wyraźne załamanie konsumpcji tego trunku nastąpiło w 2015 roku. Wtedy po wino sięgało przynajmniej raz w miesiącu 29,5 miliona Brytyjczyków, z których 80 procent piło wino raz w tygodniu. Dziś liczba kupujących zmalała do 28,5 miliona w obu kategoriach.

Według najnowszych wyników badań naukowych, czerwone wino może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

  Komentarze
  • Leon
   30 sierpnia 2019, 12:37

   Beda zmuszeni pic Chinskie wino bo z UE juz szybko nie beda pili po Brexsicie tylko Chinska zywnosc i zmodyfikowana z USA .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama