Menu

Brytyjczycy masowo wymieniają prawo jazdy na irlandzkie

Brytyjczycy masowo wymieniają prawo jazdy na irlandzkie
Typowy czas realizacji wniosku o wymianę prawa jazdy wynosi 10 dni roboczych. (Fot. "The Irish Post/screenshot)
Od początku roku ponad 11 tys. osób wymieniło brytyjskie prawo jazdy na jego irlandzki odpowiednik. To prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku - informuje 'The Irish Post'.
Reklama

Według danych irlandzkiego Road Safety Authority (RSA), do 19 marca wymieniono 11 tys. brytyjskich dokumentów, a kolejne 4 tys. wniosków jest obecnie rozpatrywanych. "Dziennie trafia do nas 600 podań z prośbą o wymianę brytyjskiego prawa jazdy" - zaznacza w rozmowie z "The Irish Post" rzecznik RSA, Brian Farrell.

W związku z tak dużym zainteresowaniem, RSA zatrudniła dodatkowych pracowników, a także wydłużono godziny otwarcia punktów National Driver Licence Service (NDLS), w których można składać wnioski o wymianę dokumentów.

Jeżeli dojdzie do twardego Brexitu, Brytyjczycy mieszkający w innych krajach Unii Europejskiej i posługujący się brytyjskim prawem jazdy, będą zmuszeni do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy w kraju, w którym mieszkają.

RSA zaleca osobom, które chcą uniknąć takiego scenariusza, niezwłoczną wymianę tego dokumentu na irlandzki odpowiednik. "Muszą to uczynić przed ewentualnym zerwaniem więzi łączących Wielką Brytanię z UE. Typowy czas realizacji wniosku o wymianę prawa jazdy wynosi 10 dni roboczych" - informuje Road Safety Authority.

Po twardym Brexicie brytyjskie prawo jazdy będzie działać tylko na brytyjskich drogach. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.07.2020
  GBP 4.945 złEUR 4.470 złUSD 3.959 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości