Menu

Brytyjczycy masowo wymieniają prawo jazdy na irlandzkie

Brytyjczycy masowo wymieniają prawo jazdy na irlandzkie
Typowy czas realizacji wniosku o wymianę prawa jazdy wynosi 10 dni roboczych. (Fot. "The Irish Post/screenshot)
Od początku roku ponad 11 tys. osób wymieniło brytyjskie prawo jazdy na jego irlandzki odpowiednik. To prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku - informuje 'The Irish Post'.
Reklama

Według danych irlandzkiego Road Safety Authority (RSA), do 19 marca wymieniono 11 tys. brytyjskich dokumentów, a kolejne 4 tys. wniosków jest obecnie rozpatrywanych. "Dziennie trafia do nas 600 podań z prośbą o wymianę brytyjskiego prawa jazdy" - zaznacza w rozmowie z "The Irish Post" rzecznik RSA, Brian Farrell.

W związku z tak dużym zainteresowaniem, RSA zatrudniła dodatkowych pracowników, a także wydłużono godziny otwarcia punktów National Driver Licence Service (NDLS), w których można składać wnioski o wymianę dokumentów.

Jeżeli dojdzie do twardego Brexitu, Brytyjczycy mieszkający w innych krajach Unii Europejskiej i posługujący się brytyjskim prawem jazdy, będą zmuszeni do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy w kraju, w którym mieszkają.

RSA zaleca osobom, które chcą uniknąć takiego scenariusza, niezwłoczną wymianę tego dokumentu na irlandzki odpowiednik. "Muszą to uczynić przed ewentualnym zerwaniem więzi łączących Wielką Brytanię z UE. Typowy czas realizacji wniosku o wymianę prawa jazdy wynosi 10 dni roboczych" - informuje Road Safety Authority.

Po twardym Brexicie brytyjskie prawo jazdy będzie działać tylko na brytyjskich drogach. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Aaaaaaaa
   25 marca, 16:09

   Maja co chcieli

  • SUCHOTNIK-JASNOWIDZ
   25 marca, 16:20

   Ale jazda. Co oni zrobili. Po co ten caly brexit ludzie kochani. Zyc mi sie juz tutaj odechcialo. A przewidzialem dla siebie tutaj taka przyszlosc kolorowa. To co teraz jak pojade do pl to nie moge jezdzic autem ?

  • Andy
   25 marca, 18:29

   Co za głupoty. Jak ktoś zrobił prawko w Polsce, to w każdej chwili może to odzyskać w odpowiednim do miejsca wyrobienia prawka urzędzie. Co innego jak ktoś zrobił w UK, wtedy będzie problem.

  • Igor
   25 marca, 21:15

   A na polskim prawku nie będzie można jeździć w UK. Masło maślane.

  • Driverowa
   25 marca, 22:36

   wymieniaja tylko ci co jezdzic widac nie umieja, kazdy dobry kierowca moze podjac sie egzaminu nawet na koncu swiata, jesli tylko ma mozg i potrafi logicznie myslec nie powinien oblac ha ha

  • Grzegorz
   27 marca, 07:31

   le bzdury piszecie w komentarzach. Jak ktoś ma brytyjskie prawo jazdy i chce jeździć za granicę to będzie musiał wyrobić (na poczcie!) za £5 międzynarodowe prawo jazdy. Takie samo było zanim UK wstąpiło do Unii i takie było również w Polsce. A jak ktoś będzie przyjeżdżał z Polski to w Polsce przed przyjazdem do UK będzie musiał wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, a to tylko kolejny kartonik, formalność. Tak samo w innych krajach.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama