Menu

Brytyjczycy kochają czytać. W UK rekordowa sprzedaż książek

Brytyjczycy kochają czytać. W UK rekordowa sprzedaż książek
Sprzedaż książek w Wielkiej Brytanii rośnie. (Fot. Thinkstock)
Miłość Brytyjczyków do książek jest większa niż kiedykolwiek - w ubiegłym roku wartość ich sprzedaży osiągnęła rekordowe £5,7 mld - poinformowało Publishers Association. Wyspy umocniły jednocześnie swoją pozycję czołowego eksportera woluminów na świecie.
Reklama

Sprzedaż publikacji na Wyspach wzrosła w ubiegłym roku o 5% w stosunku do 2016. Wynik napędzał głównie obrót pozycjami w twardych okładkach – 31-procentowy wzrost oraz audiobooków - o 25%. Większym zainteresowaniem cieszyły się także podręczniki cyfrowe, co - zdaniem specjalistów - oznacza rozpowszechnianie się nauczania z użyciem materiałów elektronicznych. Konsumenci coraz chętniej czytają także na nośnikach cyfrowych literaturę faktu i poradniki jak na przykład książki kucharskie.

Dla Stephena Lotingi, prezesa Publishers Association, dane te są dowodem na to, że "miłość społeczeństwa do książek w każdej formie nie słabnie".

"Wydawcy dostarczają produktów nowoczesnym klientom, którzy czytają woluminy w różnych formatach przy użyciu różnych platform, ale nadal wykazują silny związek ze słowem drukowanym. Znacznie wzrosły także dochody z eksportu, co zawdzięczamy niesłabnącemu uznaniu dla brytyjskich wydawców, pisarzy i ich dzieł na całym świecie oraz niemalejącemu apetytowi na nich wśród czytelników” - wskazał działacz.

Lontiga ostrzegał we wcześniejszych wypowiedziach, że Brexit może mieć zgubny wpływ na eksport brytyjskiej literatury. W związku z tym w kwietniu organizacja wydała specjalny, 10-puntkowy plan dla sektora wydawniczego.

"Sukces naszej branży opiera się między innymi na swobodnym dostępie do światowych talentów oraz idei; silnym systemie ochrony własności intelektualnej, który sprzyja myśleniu i kreatywności oraz wolności wypowiedzi i publikacji, a także dostępności globalnego rynku eksportowego. Te wartości nie mogą zostać przehandlowane podczas negocjacji” - zastrzegł.

Rośnie również liczba osób, które czytają książki w formie ebooków. (Fot. Thinkstock)

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama