Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy będą sprzątać w kosmosie

Brytyjczycy będą sprzątać w kosmosie
Kosmiczna "śmieciarka" w akcji. (Fot. YouTube/RemoveDebris Mission)
Brytyjczycy wysłali na orbitę gigantyczny 'odkurzacz'. Maszyna będzie monitorować i ściągać zanieczyszczenia wokół Ziemi. Satelita RemoveDEBRIS wkrótce dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, skąd astronauci mają go uruchomić pod koniec maja.
Reklama

Nie chodzi tylko o ekologię i oczyszczanie kosmosu. Fragmenty satelitów zagrażają poważnie przyszłym lotom w kosmos. Oderwane od aparatury części mogą storpedować satelity i statki badawcze, a sprawa jest poważniejsza niż mogłoby się wydawać - wokół Ziemi obecnie krąży 7 500 ton złomu. 

Problem został podjęty przez brytyjskich inżynierów z centrum kosmicznego University of Surrey, którzy przedstawili nowatorski projekt usuwania śmieci. Składa się on z niezwykłej aparatury, która za pomocą wielkiej siatki przechwytuje niechciane odpady w kosmosie.

Platforma RemoveDEBRIS składać się będzie z kilku etapów. Pierwszy polegać będzie na rozrzuceniu zaawansowanej sieci, która zbierze kawałki metalowych odpadów np. po rozbitych satelitach.

Kolejny etap to wystrzelenie w ich kierunku specjalnego harpuna, który pozwoli je zaczepić i przymocować do satelity. Następnie platforma ruszy w kierunku ziemskiej atmosfery za pomocą specjalnych narzędzi nawigacyjnych. Będzie poruszać się na tyle wolno, że ulegnie spaleniu po jej przekroczeniu.

Kosmiczne śmieci zbierają się w polu grawitacyjnym Ziemi od czasu wystrzelenia pierwszego Sputnika w 1957 roku. Przed trzema laty kosmonauci musieli uciec z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do kapsuły Sojuza. Weług NASA, takich niebezpiecznych sytuacji w kosmosie z powodu śmieci odnotowano już co najmniej cztery.

Misja RemoveDebris:

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama