Menu

Bruksela chce limitu 30 km/h dla kierowców

Bruksela chce limitu 30 km/h dla kierowców
"Strefa 30" ma być dokładnie kontrolowana. (Fot. Getty Images)
Władze Brukseli chcą, aby od 2021 roku kierowcy mogli poruszać się po mieście z maksymalną prędkością 30 km na godz. Plan ogłosiła minister ds. mobilności w rządzie regionu Brukseli Elke Van den Brandt - poinformował wczoraj dziennik 'Le Soir'.
Reklama

Van den Brandt chce, aby Bruksela stała się strefą, w której od 2021 r. samochody będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/h - z wyjątkiem głównych dróg, na których obowiązywałoby ograniczenie prędkości do 50 km/h. Policja ma również skuteczniej egzekwować ograniczenie prędkości.

"Le Soir" pisze, że Van den Brandt chce z bezpieczeństwa na drogach uczynić priorytet swojej polityki. Ma to być odpowiedź na dużą liczbę wypadków na drogach w stolicy, a w szczególności wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści; w pierwszej połowie 2019 r. było ich o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Strefa 30" ma być dokładnie kontrolowana, a kierowcy, którzy nie będą przestrzegać nowego limitu, będą karani. W tym celu miasto zamierza zamontować nowe radary i ulepszyć te już istniejące.

Van den Brandt chce z bezpieczeństwa na drogach uczynić priorytet swojej polityki. (Fot. Getty Images)

Dwukrotnie ma zostać także zwiększona liczba pracowników w regionalnym centrum kar. W efekcie "moce przerobowe dotyczące mandatów wzrosną z 200 tys. do 350 tys. mandatów rocznie".

"Jeśli spojrzymy na statystyki, zobaczymy, że w przypadku pieszego potrąconego przez samochód jadący z prędkością 50 km na godz. prawdopodobieństwo, że zginie, wynosi 80 proc. Jeśli jednak samochód porusza się z prędkością 30 km na godz., pieszy ma 80 proc. szans na przeżycie" - tłumaczy Van den Brandt.

Jak dodaje, po wejściu w życie nowych regulacji w Brukseli każdy kierowca będzie musiał wiedzieć, że - o ile nie zaznaczono inaczej - nie może przekroczyć prędkości 30 km na godz. "To przeciwieństwo obecnego stanu, gdy limit 30 km na godz. jest wyjątkiem" - wskazuje.

Czytaj więcej:

Motoryzacyjna rewolucja w Rzymie. Część diesli nie wjedzie do centrum

Zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych w UK

W Hiszpanii pierwsze miasto z limitem prędkości 10 km/h

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   8 listopada 2019, 19:38

   Pawel prawie w całym Londynie jest 20 mil na godz

  • 30
   9 listopada 2019, 08:02

   Niech się leczy

  • Gosciu
   10 listopada 2019, 06:47

   Wyslijcie Kononowicza z Bialegostoku-wszystkiego zakarze i niczego nie bedzie😂😂😂😂😂👍-paranoja

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama