Menu

British Steel na skraju bankructwa. Zagrożonych 25 tys. miejsc pracy

British Steel na skraju bankructwa. Zagrożonych 25 tys. miejsc pracy
W samych hutach pracę może stracić ok. 5 tys. osób. (Fot. Getty Images)
British Steel, drugi co do wielkości producent stali w Wielkiej Brytanii, jest na skraju bankructwa. Spółka twierdzi, że jej problemy wynikają ze zbliżającego się Brexitu - informuje BBC.
Reklama

Spółka może wkrótce znaleźć się pod zarządem administracyjnym i szuka rządowego wsparcia. Jak podaje BBC, zakłady może uratować 75 milionów funtów.

To, czy firma otrzyma pomoc finansową, zależy nie tylko od dobrej woli wierzycieli, ale też od konkretnego planu naprawczego. Jednak - zdaniem Simona Jacka, biznesowego eksperta BBC  - "obecnie nie ma pewnych kandydatów do kupienia słabej firmy działającej w tak trudnym sektorze".

Stalownie to kluczowi pracodawcy w hrabstwie Lincolnshire we wschodniej Anglii. (Fot. Getty Images)

Jeśli British Steel nie otrzyma niezbędnych środków, zostanie postawiona w stan upadłości, a pracę może stracić 5 tys. osób zatrudnionych w hutach oraz ok. 20 tys. - w łańcuchu dostaw.

Stalownie, których historia sięga XIX w., to kluczowi pracodawcy w hrabstwie Lincolnshire we wschodniej Anglii. Ich upadek byłby potężnym ciosem dla miejscowej społeczności, ale też - jak spekulują brytyjskie media - położyłby się cieniem na wiarygodności Wielkiej Brytanii jako partnera handlowego w obliczu niepewności związanych z Brexitem.

Według zarządu British Steel, to właśnie Brexit przyczynił się do spadku zamówień klientów z Europy. Spółce zaszkodziło także osłabienie funta po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W kwietniu British Steel pożyczył 100 milionów funtów od rządu na zapłacenie unijnego rachunku za emisję dwutlenku węgla. Gdyby tego nie zrobił, UE nałożyłaby na stalownie potężną karę.

  Komentarze


  • Przemko
   22 maja, 22:41

   kolego - szowinizm angielskiego wymiaru "sprawiedliwości" jest bezdyskusyjny. sam jestem jego ofiarą. u mnie skończyło się na stracie jakichś 200 GBP - ale milicja PO ROKU dochodzenia i milczenia (na moje grzeczne zapytanie, co się do k....y nędzy dzieje???) odpowiedziała mi, że owszem - zatrzymałem sprawców (trójka pijanych angoli), owszem - świadkowie widzieli kradzież - ALE UNY SIEM NIE PRZYZNAJOM! sprawy nie ma!

  • Ivan
   23 maja, 05:59

   Następny będzie TSC Foods

  • Tom
   23 maja, 09:52

   Kilka lat temu była taka sytuacja na południu Szkocji starszy pan Szkot poszedł do dentysty na zwykła wizytę. W przychodni poprosił o białego lekarza i do stał 2 lata więzienia za rasizm, a jak stłuką Polaka to 100 godz. prac społecznych. To już wiecie jacy to są "nasi sojusznicy". Zapchlone stado słabo wykształconych, brytyjskich baranów, nierobów i leni. To się rozpadnie, nie ma inne opcji. Cały czas nas karmią w mediach bajkami jak to się brytole pomylili w referendum o wyjściu z Unii, Jakby to chcieli teraz naprawić. Uhmmm, to dlaczego partia Farage'a "Brexit Party" ma najwyższe poparcie?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.11.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.264 złUSD 3.862 złCHF 3.880 zł

  Sport


  Reklama