Menu

Brexit to "żyła złota" dla firm doradczych, z których korzysta rząd

Brexit to "żyła złota" dla firm doradczych, z których korzysta rząd
"Korzystanie z porad zewnętrznych specjalistów jest praktyką, którą ministrowie stosują od lat". (Fot. Getty Images)
Brytyjscy ministrowie wydali w roku podatkowym 2017/18 ponad 1,5 mld funtów na pomoc dla zewnętrznych firm doradczych. To o 60 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje Politicshome.com.
Reklama

W 2010 r. ówczesny premier David Cameron określił takie wydatki jako "oburzające" i wprowadził nowe przepisy w celu obniżenia rachunku za usługi firm konsultingowych. Pomysł Camerona zadziałał - kwota wydawana na doradców z zewnątrz spadła z £1,68 miliarda w 2010/11 do £346 milionów w roku następnym.

Jednak najnowsze dane pokazują, że po referendum ws. Brexitu zewnętrzni eksperci znowu zaczęli zarabiać wielkie pieniądze. W roku 2016-17 rządowe struktury wydały na konsultantów £964 miliony. Liczba ta wzrosła aż do £1,55 miliarda w 2017/18.

Brytyjski rząd korzysta z usług takich gigantów, jak EY czy PwC. (Fot. Getty Images)

"Cięcia torysów i chaotyczna obsługa negocjacji w sprawie Brexitu to żyła złota dla firm konsultingowych, które  w zastraszającym tempie zarabiają krocie. Co więcej, wielki biznes ma nieograniczony dostęp do wewnętrznego funkcjonowania rządu" - zaznaczył w rozmowie z Politicshome.com poseł opozycyjnej Partii Pracy i minister spraw wewnętrznych w gabinecie cieni, Jon Trickett.

Rzecznik rządowego Cabinet Office zauważył jednak, że "korzystanie z porad zewnętrznych specjalistów jest praktyką, którą ministrowie stosują od wielu lat". "Aby przygotować Wielką Brytanię do uporządkowanego i udanego wyjścia z Unii Europejskiej, musimy mieć odpowiednich ludzi z odpowiednimi umiejętnościami" - dodał.

Tymczasem źródło brytyjskiego rządu i administracji potwierdziło, że wzrost wydatków nastąpił w wyniku intensywnych przygotowań do Brexitu, związanych m.in. z zarządzaniem projektami i ekspertyzą handlową.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości