Menu

Brexit to dla NHS odwołane operacje i braki kadrowe

Brexit to dla NHS odwołane operacje i braki kadrowe
Rosną obawy, iż Brexit spowoduje ogromne braki kadrowe w NHS. (Fot. Getty Images)
Brexit bez porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską może doprowadzić do odwołania wielu operacji, opóźnień w diagnozach i ogromnych braków kadrowych w brytyjskiej służbie zdrowia - dziennik 'The Guardian' dotarł do raportów NHS w Szkocji i Walii.
Reklama

Zbiór dokumentów udostępnionych dziennikowi "The Guardian” zawiera szczegółowy plan dla NHS na wypadek tzw. "twardego" Brexitu.

Eksperci twierdzą, że może upłynąć wiele lat zanim NHS zdoła wyszkolić w obu regionach personel składający się obecnie w większości z imigrantów z krajów unijnych.

Raporty wskazują też na ogromne zagrożenie, jakie wynika ze wstrzymania lub opóźnienia regularnych dostaw sprzętu i środków medycznych z kontynentu.

Niedoborów kadrowych najbardziej obawia się walijski rząd, który uważa, że Brexit już wpływa w regionie na rekrutację, a odpływ Europejczyków z pracy w placówkach NHS będzie miał katastrofalny skutek.

Jedna z obaw dotyczy rozpoznawania kwalifikacji pracowników NHS z UE po Brexicie. Nikt nie wie w tej chwili czy wykształcenie i doświadczenie zdobyte w którymś z państw Wspólnoty będzie honorowane po wyjściu z UE, zwłaszcza jeśli dojdzie do jego wersji bez umowy.

Z kolei szkocki rząd między innymi obawia się zupełnego braku pzrygotowania kraju do Brexitu i konkretnego planu dla NHS związanego z Brexitem.

Eksperci ostrzegają, że Brexit spowoduje odwołanie wielu zaplanowanych od miesięcy operacji. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości