Menu

Brexit: £3 mln, żeby pomóc Brytyjczykom z unijnymi dokumentami

Brexit: £3 mln, żeby pomóc Brytyjczykom z unijnymi dokumentami
Ok. 1,3 mln osób urodzonych w Wielkiej Brytanii zamieszkuje kraje UE. (Fot. Getty Images)
Rząd przyznał dotację w wysokości 3 milionów funtów, aby pomóc obywatelom Wielkiej Brytanii mieszkającym w UE przy składaniu wniosków o zamieszkanie - informuje BBC.
Reklama

Środki trafią do organizacji społecznych, które mają wykorzystać pieniądze tak, aby wesprzeć obywateli Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Chodzi przede wszystkim o osoby, które mogą mieć problemy z wypełnieniem odpowiednich formularzy, w tym emerytów i osób niepełnosprawnych.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab zapewnił, że rząd chce pomóc swoim obywatelom "w pełni przygotować się na Brexit - bez względu na okoliczności". Szacuje się, że ok. 1,3 mln osób urodzonych w Wielkiej Brytanii zamieszkuje kraje UE.

Raab: "Rząd chce pomóc swoim obywatelom w pełni przygotować się na Brexit". (Fot. Getty Images)

Zgodnie z umową zawartą przez byłą premier Theresą May z UE, obywatele Zjednoczonego Królestwa zachowaliby swoje prawa do swobodnego przemieszczania się w okresie przejściowym. Jednak porozumienie było wielokrotnie odrzucane przez brytyjskich posłów, a prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania opuści UE 31 października bez umowy z Unią, jest coraz większe.

Dlatego wciąż nie wiadomo, co oznacza wyjście bez porozumienia dla Brytyjczyków mieszkających w UE, ale brytyjski rząd zaleca swoim obywatelom, aby rejestrowali się jako rezydenci kraju, w którym mieszkają. BBC przypomina, że zasady pobytu - w tym terminy dotyczące składania stosownych dokumentów - różnią się w zależności od państwa.

W przypadku braku porozumienia Komisja Europejska wezwała kraje Unii, aby "przyjęły hojne podejście do praw obywateli Wielkiej Brytanii w UE, pod warunkiem, że Wielka Brytania odwzajemni to podejście".

  Komentarze
  • Nobo
   31 sierpnia 2019, 15:42

   Powinni wywalic brytoli z europy jak im sie unia nie podoba a nie traktowac ich jak pepki swiata bo tak o sobie mysla

  • Akwarius
   1 września 2019, 23:39

   Zgadzam się , Brytyjczycy powinni zostać wyrzuceni z terytorium Europy, a jak nie to zmusić ich do zmiany obywatelstwa (tj. zrzeknięcia się )

  • PLski
   2 września 2019, 21:51

   Wywalić z eu i wprowadzić system punktowy dla chcących przyjeżdżać i się osiedlić,co z tego ze emeryt,koszty utrzymania takiego emeryta są większe niż np. zdrowego pracującego Polaka w uk który do tego płaci podatek

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości