Menu

Brexit może zostać opóźniony. PE przyjął rezolucję

Brexit może zostać opóźniony. PE przyjął rezolucję
Europarlament stawia warunki ws. kolejnego opóźnienia Brexitu. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski przegłosował wczoraj kolejną rezolucję w sprawie Brexitu, sygnalizując, że UE zgodzi się na jego odroczenie, jeśli władze Wielkiej Brytanii o to wystąpią i będzie ku temu odpowiedni powód.
Reklama

"PE jest otwarty na ewentualne przedłużenie okresu negocjacyjnego przewidzianego w art. 50, jeżeli zażąda tego Zjednoczone Królestwo, pod warunkiem, że jest to uzasadnione i ma konkretny cel, taki jak uniknięcie Brexitu bez umowy, przeprowadzenie wyborów powszechnych lub referendum, uchylenie art. 50 lub zatwierdzenie umowy o wystąpieniu" - czytamy w komunikacie PE.

W przyjętym podczas sesji plenarnej przy 544 głosach "za", 126 "przeciw" i 38 wstrzymujących się dokumencie eurodeputowani podkreślili, że popierają "uporządkowany Brexit", czyli skoordynowany i zaplanowany proces występowania Wielkiej Brytanii z UE, realizowany zgodnie z wynegocjowaną przez obie strony umową.

"Dzisiaj wysyłamy silny sygnał, że nasze stanowisko jest niezmienne. Podobnie jak poprzedni PE, ten również nadal będzie bronił praw obywateli, nalegał na backstop i uczciwe porozumienie finansowe między UE a Wielką Brytanią" - oświadczyła po głosowaniach europosłanka Danuta Huebner, która jest członkinią grupy sterującej ds. Brexitu.

PE: Brytyjczycy musieliby przyjąć pełną odpowiedzialność za "Brexit bez porozumienia". (Fot. Getty Images)

Rezolucja potwierdziła poparcie nowego europarlamentu dla obecnej strategii UE przed kluczowym październikowym szczytem unijnych przywódców. Europosłowie zaznaczyli, że obowiązująca umowa o wystąpieniu ze Wspólnoty uwzględnia zarówno nieprzekraczalne granice negocjacyjne Zjednoczonego Królestwa, jak i UE.

W rezolucji zwrócono uwagę, że umowa chroni prawa obywateli europejskich i brytyjskich, przewiduje mechanizm rozliczeń finansowych wynikających z zobowiązań Zjednoczonego Królestwa wobec UE i reguluje kwestię wniosku Wielkiej Brytanii o okres przejściowy. Bez porozumienia żadna z tych kwestii nie będzie zagwarantowana.

Eurodeputowani wyrazili obawy związane z wdrażaniem przez Wielką Brytanię systemu przyznawania statusu osoby osiedlonej obywatelom UE mieszkającym w tym kraju.

Eurodeputowani podkreślili, że popierają "uporządkowany Brexit". (Fot. Getty Images)

PE oświadczył, że biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Zjednoczonym Królestwie, Brytyjczycy musieliby przyjąć pełną odpowiedzialność za "Brexit bez porozumienia" oraz wynikające z niego konsekwencje.

"Scenariusz zakładający brak porozumienia nie usunąłby zobowiązań Zjednoczonego Królestwa dotyczących rozliczeń finansowych, ochrony praw obywateli oraz przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego, co jest niezbędnym warunkiem zatwierdzenia przez Parlament wszelkich przyszłych stosunków między UE a UK" - ostrzega PE.

  Komentarze
  • Mark111
   19 września 2019, 09:36

   Prawdziwy powod BREXITU ???
   TEZA : GIGANTYCZNA KASA DO WZIECIA
   DOWOD: MY i tylko MY mamy nieograniczone niczym mozliwosci gry na rynku wartym mld £!!!
   MY i nikt inny mamy do tego narzedzia : cla , zezwolenia , podatki , limity , regulacje itp! Tylko nasze firmy beda mialy 100% przychylnosci na dostawy ( w tym np doslownie transport). To MY powiemy , ktore pomidory sa OK. Zadna zewnetrzna sila nam tego juz nigdy nie zabroni.
   Kazdy inny powod na Brexit jest zaslona dymna.
   No Deal jest nawet lepszy bo odcina wszystko i natychmiast. Proste ??? Nie ma inaczej. Smutne ale prawdziwe.

  • Tede
   19 września 2019, 11:07

   Mark111a ravke

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.07.2020
  GBP 4.945 złEUR 4.470 złUSD 3.959 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości