Menu

Brexit: Wielka Brytania chce cztery razy więcej imigrantów w rolnictwie

Brexit: Wielka Brytania chce cztery razy więcej imigrantów w rolnictwie
Brytyjski sektor rolniczy polega na 75 tys. pracownikach sezonowych. (Fot. pixnio.com)
Brytyjski rząd zamierza aż czterokrotnie zwiększyć limit imigracyjny dla pracowników zatrudnionych sezonowo w rolnictwie - informuje gazeta 'Sunday Telegraph'.
Reklama

Home Office wprowadził wcześniej ograniczenia, zgodnie z którymi od wiosny br. do końca 2020 roku obowiązuje program pilotażowy dla imigrantów. Zakłada on, że Wielka Brytania wyda zgodę na zatrudnienie 2 500  pracowników sezonowych spoza UE rocznie. Takie pozwolenie jest ważne przez 6 miesięcy.

Jednak z obawy przed niedoborem rąk do pracy po Brexicie, rząd Borisa Johnsona zdecydował się na zwiększenie tej liczby do 10 tys. Według obecnych szacunków, brytyjski sektor rolniczy polega na 75 tys. pracownikach sezonowych.

"Nasz system imigracyjny powinien odzwierciedlać potrzeby sektora rolnego, a rozszerzenie programu dla pracowników sezonowych będzie jego ważną częścią" - przekazała w rozmowie "Sunday Telegraph" minister rolnictwa Theresa Villiers.

Jak podaje Reuters, ekspansja zostanie formalnie ogłoszona w ramach kampanii Partii Konserwatywnej przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 12 grudnia.

Czytaj więcej:

Raport: Połowa rolników w UK w tarapatach po Brexicie

Na Brexicie stracą polscy producenci mleka

Brexit: Brytyjskie rolnictwo już kuleje bez pracowników z UE

  Komentarze
  • Robi
   10 listopada 2019, 12:10

   Ale maja chlopczykow w sukienkach niech zamiast benefitow zatrudnia ich w rolnictwie ! ludziom z pieknej i Slowianskiej Europy juz sie nie bedzie oplacalo pracowac w Brytyjskim rolnictwie bo dzis znacznie lepej sie zarabia i zyje w Europie.

  • SPRAWIEDLIWY
   10 listopada 2019, 13:03

   Strzał w stopę aka Brexit można zrobić tylko raz i jest to biletów w jedną stronę. Najwyraźniej rząd UK się pomylił w wielu decyzjach i próbuje na siłę cokolwiek ratować...nie bardzo wierzę, że ten plan się ziści. Rząd nie potrafił zapobiec migracji i bankructwa wielu firm, a w tym przypadku liczy na cud, że imigranci zaczną masowo napływać i pracować w rolnictwie?

  • Wiesław
   10 listopada 2019, 13:30

   Właśnie właśnie Robi, właśnie właśnie

  • Grzesiek
   10 listopada 2019, 16:02

   Weźcie rodowitych mieszkańców do pracy w końcu praca miała być dla swoich a nie dla emigrantów. Po to miał być brexit bo ograniczyć napływ ludzi ;)

  • Czytelnik
   10 listopada 2019, 17:35

   Niech spier.... i sami zapier....

  • Bruum
   10 listopada 2019, 20:16

   Hmmm i rozumiem że ci imigranci również mają spełniać wymóg 30k rocznie??

  • Pancio
   11 listopada 2019, 00:28

   Dobre. Ale sie ich zarty trzymaja. Mysla ze sobie teraz niewolnikow na farmy znajda za najnizsza krajowa. Hahaha. Brac swoich nierobow. Polacy juz nie tacy glupi jak 15 lat temu.

  • Edyta
   11 listopada 2019, 09:21

   Za chwilę będą piszczeć, że nie mają opiekunek, bo mają z tą branżą ogromny problem; Polki od dawna nie chcą przyjeżdżać a Rumunki też sobie nie dają w 'kaszę dmuchać'...

  • BG
   11 listopada 2019, 10:00

   Mam nadzieje ze tam slychac moj smiech... Chyba pokonali sie sami swoja wlasna bronia. Nie wierze ze zobacze i uslysze cos jeszcze smieszniejszego. Monty Python zrealizowal sie w swiecie realnym.

  • Papkin
   11 listopada 2019, 13:35

   Wiadomość dla osób pracujących w sektorze rolniczym. Jeśli zacząłeś pracę w rolnictwie przed 2012 a pracujesz 6 dni w tygodniu przysługuje tobie 35 dni urlopu. Mój pryncypał oszukał mnie na ponad 200 dni. Sprawa w toku. https://www.gov.uk/calculate-agricultural-holiday-entitlement

  • Przemko
   11 listopada 2019, 21:44

   będzie dramat w rolnictwie. Polacy, Rumuni, Bułgarzy, którzy już tu są - nie wezmą takiej pracy. przy takim kursie funta mało kto przyjedzie z kontynentu - nie będzie się opłacało przyjeżdżać na harówę, żeby przez kilka miesiecy zarobić na rowery dla rodziny.... przybysze z Azji i Afryki natychmiast po opuszczeniu lotniska wsiąkną gdzieś u krewnych i będą robić na czarno... ale BR nie ma tu nic do rzeczy!po prostu coraz trudniej o niewolnika!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama