Menu

Brexit: Pracownicy z agencji będą strzec brytyjskich granic

Brexit: Pracownicy z agencji będą strzec brytyjskich granic
Bezprecedensowy ruch "mógłby zagrozić bezpieczeństwu Wielkiej Brytanii". (Fot. Getty Images)
Rząd zapowiedział, że zrekrutuje przy pomocy agencji pracy tymczasowej do 1 000 funkcjonariuszy Straży Granicznej (Border Force), aby poradzić sobie z opóźnieniami, jeśli Boris Johnson nie dojdzie do porozumienia z przywódcami UE do 31 października.
Reklama

Border Force w Dover, która w ostatnich tygodniach odbyła szereg spotkań m.in. z urzędnikami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, została poinformowana, że - w przypadku "twardego Brexitu" - dziesiątki pracowników agencyjnych zostaną wykorzystane do "płynnego przepływu towarów" z terminali portowych.

To pierwszy raz, kiedy osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej przejmą zadania od straży granicznej i będą nadzorować transport towarów w ciężarówkach poza portami, a także sprawdzać status imigracyjny, przeszukiwać ładunki i gromadzić dane wywiadowcze.

Zdaniem stałego personelu w Dover, ​​bezprecedensowy ruch mógłby zagrozić bezpieczeństwu Wielkiej Brytanii. "To duże ryzyko. Będziemy pilnować pojazdów w tranzycie na wypadek, gdyby przewoziły nielegalne towary i nielegalnych imigrantów. Umieszczenie ludzi mało lojalnych wobec pracy wiąże się z oczywistymi możliwościami wyzysku" - uważa strażnik graniczny, cytowany przez "The Guardian".

To pierwszy raz, kiedy pracownicy tymczasowi przejmą zadania od straży granicznej. (Fot. Getty Images)

"Właściwa ochrona naszych granic przed wszelkiego rodzaju przemytem oraz handlem ludźmi i narkotykami wymaga szkolenia, doświadczenia i koordynacji. Rząd tego nie zapewnia" - uważa z kolei Diane Abbott,  minister z gabinetu cieni.

"Boris Johnson obiecał bezpieczniejsze granice, ale ze swoim lekkomyślnym planem ucieczki z UE bez porozumienia, jego rząd tworzy coś wręcz przeciwnego" - dodaje polityk opozycyjnej Partii Pracy.

Również urzędnicy unijni wyrazili zaniepokojenie tym, czy szkolenie nowych pracowników będzie dokładne, jeśli zostanie przeprowadzone przed końcem października.
 

  Komentarze
  • Mistrzunio
   25 sierpnia 2019, 16:05

   Hahaha wiekszej glupoty nigdy nie slyszalem. Moze premiera jakis agencyjny zastapi. Jesli to prawda to najglupszy pomysl swiata.

  • Maro
   25 sierpnia 2019, 17:55

   A czy blondyn wygląda na mudrego człowieka??? Chyba raczej nie widać że to przyglup który nie bierze wiele rzeczy za.

  • Robol
   25 sierpnia 2019, 18:18

   agencja zatrudni mnie na stanowisku Dowódcy RAF, ale jeszcze nie wiem ile na godzinę...

  • Ja baran
   25 sierpnia 2019, 20:03

   O to właśnie będą Ci brytyjscy eksperci szukać emigrantów... Ekspert z agencji pracy lol... Frank jutro nie będziesz w piekarni, jutro będziesz emigrantów szukać... Ale jak?- mówi Frank? Na to ziomek z agencji... Tak jak świeżych bułek w Tesco. I pamiętaj żeby mieć safety boots and hi-vis vest mate...

  • Przemek
   25 sierpnia 2019, 20:34

   granicy będą pilnować agencyjni Polacy i Bułgarzy bo jak firma prywatna to będzie ciąć koszty

  • Super
   26 sierpnia 2019, 06:54

   Ja tu widzę olbrzymi potencjał. Zatrudniamy kilka set osob z grupy przestepczej i granica jest pod kontrolą :) Okazja jak sie patrzy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości