Menu

Brexit: PE poparł umowę handlową między Wielką Brytanią i UE

Brexit: PE poparł umowę handlową między Wielką Brytanią i UE
30 grudnia ub. roku Frost (po lewej) towarzyszył Johnsonowi podczas podpisywania umowy handlowej z UE. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson oraz były główny brytyjski negocjator David Frost wyrazili dzisiaj zadowolenie z poparcia przez Parlament Europejski umowy regulującej zasady handlu między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie.
Reklama
Reklama

"Ten tydzień jest ostatnim krokiem w długiej podróży, zapewniającym stabilność naszych nowych relacji z UE pomiędzy ważnymi partnerami handlowymi, bliskimi sojusznikami i równymi sobie suwerennymi podmiotami. Teraz nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość i budować bardziej globalną Brytanię" - oświadczył Johnson.

"Dzisiejsze głosowanie daje nam pewność i pozwala skupić się na przyszłości. Zarówno przed nami, jaki i przed UE będzie wiele do wypracowania w ramach nowej Rady Partnerstwa i jesteśmy zdecydowani pracować nad znalezieniem rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron. Zawsze będziemy dążyć do działania w tym pozytywnym duchu, ale będziemy też zawsze bronić naszych interesów, gdy będzie to konieczne - jako suwerenny kraj w pełni kontrolujący swoje przeznaczenie" - zapewnił Frost, który jest współprzewodniczącym wspomnianej Rady Partnerstwa, a w ramach brytyjskiego rządu zajmuje się stosunkami z UE.

Dzisiaj rano Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów poparł zawartą 24 grudnia zeszłego roku umowę handlową z Wielką Brytanią, usuwając ostatnią przeszkodę na drodze do pełnej ratyfikacji porozumienia. W środowym głosowaniu 660 europosłów było "za", 5 - "przeciwko", a 32 wstrzymało się od głosu.

Zgoda PE jest uwieńczeniem ponad czterech lat trudnych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Gdyby umowa nie została poparta przez eurodeputowanych, relacje UE-Wielka Brytania musiałby opierać się na warunkach Światowej Organizacji Handlu (WTO), co oznaczałoby m.in. kontyngenty i cła.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze, że Wielka Brytania pozostaje "ważnym przyjacielem i partnerem Unii Europejskiej". "Cieszę się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim nad umową o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Stanowi to duży krok naprzód w stosunkach UE-Wielka Brytania i otwiera nową erę" - zaznaczył.

Zadowolenie z wyniku głosowania wyraziła też przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, porozumienie stanowi podstawę silnej i bliskiej współpracy z Londynem.

Podczas dzisiejszej debaty w PE nie zabrakło Michela Barniera, który był głównym unijnym negocjatorem do spraw Brexitu. (Fot. Getty Images)

PE w odrębnym głosowaniu poparł także polityczną rezolucję, która określa Brexit jako "historyczny błąd". Parlament wyraził w niej także ubolewanie z powodu ograniczonego zakresu umowy, w której brakuje współpracy w polityce zagranicznej lub wymian studenckich. Została ona przyjęta przy 578 głosach "za", 51 - "przeciw" i 68 wstrzymujących się.

Negocjatorzy UE i Zjednoczonego Królestwa uzgodnili 24 grudnia 2020 r. umowę o handlu i współpracy, ustanawiającą zasady regulujące stosunki dwustronne. Umowa jest stosowana tymczasowo (od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2021 r.) w celu ograniczenia komplikacji wynikających z Brexitu. Aby weszła w życie, konieczna była zgoda Parlamentu Europejskiego.

Wielka Brytania wystąpiła z Unii 31 stycznia 2020 roku. Okres przejściowy, podczas którego pozostawała częścią jednolitego rynku i unii celnej, pozwolił na przeprowadzenie negocjacji w sprawie jej przyszłych stosunków z Unią. Po intensywnych negocjacjach, porozumienie w tej sprawie osiągnięto pod koniec grudnia 2020 roku.

Czytaj więcej:

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK

Zamieszki w Irlandii Północnej. "Brexit stworzył realne problemy"

Francuscy rybacy blokują brytyjskie ciężarówki przewożące ryby

Napięta sytuacja w Irlandii Płn. Mieszkańcy obawiają się wzrostu przemocy

Polacy z UK wysyłają mniej pieniędzy do ojczyzny

Brexit: Eksport mleka i śmietany do krajów UE spadł o 96 proc.

  Komentarze
  • Ramzes
   29 kwietnia, 00:54

   A polactwo dalej swoje o drugiej Norwegii i Szwajcarii większość Polaków w UK nawet nie ma pojęcia o statusie UK po nowym roku, UK jest dla EU tak jak Rosja Ukraina czy Turcja jako państwa trzecie a polacy swoje Szwajcaria Norwegia i tak dalej.

  • Www
   29 kwietnia, 07:58

   Niestety dopiero po pełnym otwarciu gospodarki i zakończeniu fourlough dowiemy się czy wyjście z Uni było pozytywne.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama