Menu

Brexit: KE wszczęła wobec Wielkiej Brytanii procedurę naruszeniową

Brexit: KE wszczęła wobec Wielkiej Brytanii procedurę naruszeniową
KE dała Wielkiej Brytanii miesiąc na odpowiedź na formalne pismo w tej sprawie. (Fot. Getty Images)
KE wszczęła procedurę naruszenia prawa UE przeciw Wielkiej Brytanii w związku z nową ustawą o rynku wewnętrznym, która podważa wcześniejsze zobowiązania prawne Londynu wynikające z porozumienia o wyjściu tego kraju z UE - poinformowała dzisiaj szefowa KE Ursula von der Leyen.
Reklama

Von der Leyen przypomniała, że KE poprosiła Wielką Brytanię o usunięcie problematycznych elementów z projektu ustawy o rynku wewnętrznym do końca września, jednak tak się nie stało. "Dlatego dzisiejszego ranka KE podjęła decyzję o wszczęciu procedury naruszeniowej wobec Wielkiej Brytanii" - wyjaśniła.

KE dała Wielkiej Brytanii miesiąc na odpowiedź na formalne pismo w tej sprawie. Procedura naruszeniowa może prowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE i nałożenia kar finansowych.

Brytyjska Izba Gmin przyjęła we wtorek budzący kontrowersje projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, która daje możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jak wyjaśniał rząd, celem ustawy jest utrzymanie "otwartego i nieskrępowanego handlu" między czterema częściami składowymi Zjednoczonego Królestwa po upływie wraz z końcem 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie.

Obecnie wszelkie kwestie handlowe i regulacyjne znajdują się w kompetencjach UE, zatem - jak tłumaczy rząd - konieczne jest ich dostosowanie do sytuacji, w której prawo unijne przestanie obowiązywać. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w poszczególnych częściach kraju obowiązywałyby różne regulacje handlowe.

W projekcie ustawy napisano, że "niektóre przepisy" weszłyby w życie "bez względu na niespójność lub niezgodność" z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym, co wyraźnie wskazuje na możliwość uchylenia uzgodnień zawartych z UE i co - jak sam rząd przyznał - byłoby złamaniem zasad prawa międzynarodowego.

Z powodu możliwości złamania jego przepisów, co w konsekwencji zaszkodziłoby reputacji kraju, krytycznie na temat projektu ustawy wyrażała się nie tylko opozycja, ale także część posłów konserwatywnych. Aby złagodzić ich obiekcje, rząd zdecydował się na przyjęcie poprawki do projektu. Przewiduje ona, że przed zastosowaniem tych zapisów z ustawy, które naruszałyby uzgodnienia z UE dotyczące Irlandii Północnej, posłowie muszą wyrazić na to zgodę w głosowaniu.

Przedstawienie na początku września projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym spowodowało poważny kryzys w negocjacjach z UE, które już wcześniej były w impasie. Wtorkowe głosowanie miało miejsce w tym samym dniu, w którym rozpoczęła się dziewiąta - i ostatnia z dotychczas zaplanowanych - runda negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Czytaj więcej:

Von der Leyen: Obawiam się, że rząd brytyjski złamie umowę o Brexicie

Brexit: Rząd UK przedstawił projekt kontrowersyjnej ustawy o rynku wewnętrznym

USA ostrzegają Wielką Brytanię przed łamaniem umowy o Brexicie

Brexit: Major i Blair wezwali Johnsona do wycofania kontrowersyjnej ustawy

Brexit: Przejazd do Dover tylko z 24-godzinnym zezwoleniem

Orban: Brexit świadectwem wielkości Wielkiej Brytanii, ale Węgry zostaną w UE

Goldman Sachs potwierdza: Brexit zagrożeniem dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie

Brexit: Izba Gmin przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy

  Komentarze
  • Edna
   1 października, 17:27

   Czy Niemiecka buta kiedyś się zakończy ? marna nacja, namieszali w europiew II wojną światowa a teraz kontynuacja w białych rękawiczkach mieszanie w suwerennych państwach. Ludzie obudzcie się wreszcie!

  • Do Edna
   1 października, 21:12

   UE to spokój, pokój i dobrobyt.
   Każdy kto przeklina EU jest ruskim trollem, który chce by Europa znów się podzieliła, a Polska będzie na pasku ruskich.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości