Menu

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK
Wszyscy obywatele UE zamieszkali w Wielkiej Brytanii mogą składać wnioski o settled status do 30 czerwca 2021 roku. (Fot. Getty Images)
Już 5 060 600 obywateli UE złożyło wniosek o 'settled' lub 'pre-settled status' w ramach EU Settlement Scheme, aby móc legalnie pozostać i pracować w Wielkiej Brytanii po Brexicie - poinformowało dzisiaj brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office).
Reklama
Reklama

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE nadal legalnie mogli mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa (np. do podjęcia pracy czy do opieki zdrowotnej). Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były na terenie Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało dzisiaj, że do 31 stycznia 2021 roku liczba wniosków w ramach EU Settlement Scheme przekroczyła 5 milionów, z czego pozytywnie rozpatrzono ponad 4,6 mln aplikacji.

Minister ds. imigracji: "Moje przesłanie do obywateli UE i ich rodzin jest proste - złóż wniosek już teraz i dołącz do milionów, które już przeszły przez ten prosty proces i zapewniły sobie status". (Fot. Getty Images)

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii złożono ponad 4,5 mln wniosków, w Szkocji - 252,4 tys., w Walii - 83,8 tys., zaś w Irlandii Północnej - 81,8 tys.

Wśród imigrantów, którzy starali się o status zasiedlenia, największą grupę stanowią Polacy, ale dokładne statystyki na ten temat zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

"To fantastyczna wiadomość, że ponad 5 milionów ludzi aplikowało w EU Settlement Scheme. Jest to największy tego rodzaju program w historii Wielkiej Brytanii. Dzięki niemu ​​obywatele Europy i ich rodziny nadal będą mogli nazywać Wielką Brytanię swoim domem" - podkreśliła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Z kolei Kevin Foster, minister ds. przyszłych granic i imigracji w Home Office, oświadczył: "Moje przesłanie do obywateli UE i ich rodzin jest proste - złóż wniosek już teraz i dołącz do milionów, które już przeszły przez ten prosty proces i zapewniły sobie status zasiedlenia".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło również nową kampanię o wartości 1,5 miliona funtów, zachęcającą do składania wniosków przed czerwcowym terminem. Rządowe reklamy pojawią się wkrótce w mediach społecznościowych, na banerach internetowych, w telewizji i radiu.

Dzisiaj ogłoszono także, że 72 organizacji w całej Wielkiej Brytanii, w tym stowarzyszenia polonijne, które pomagają obywatelom UE w składaniu wniosków o status osiedleńczy, otrzymają dodatkowe 4,5 miliona funtów. Wcześniej rząd przeznaczył na ten cel 17 milionów funtów.

Czytaj więcej:

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia

Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?

Pomimo epidemii w Anglii odbędą się majowe wybory lokalne

  Komentarze
  • Hmm
   11 lutego, 17:35

   Skąd ta liczba, jak każdy wyjeżdża.

  • Olek
   11 lutego, 17:46

   Brexitu nie będzie tak pisaliście. Straciliście wiarygodność londynkowi experci.

  • Kk
   11 lutego, 18:15

   Mądrych juz dawno tam niema zostali tylko ludzie bez wyjścia,pomysłu na życie lub ci którzy z różnych przyczyn wjazdu do Polski nie maja i słabo wykasztalceni cieszą się ze maja 10£ na godzinę i pozwoleniem nic niewartym na pobyt.Sorry ale to cala prawda o uk

  • Wykształcony UK
   11 lutego, 18:17

   To są dane jak zawsze pod publikę żadnych źródeł na to nie ma, oprócz home office, to się nazywa w psychologii uspokajanie sytuacji ,po okropnym czasie, trzeba łagodnie coś napisać zachęcić i baranki robią co im się każe, oni zrobią wszystko aby zatrzymać u siebie szczególnie roboli do roboty bo kto będzie robił dla panów angielskich, normalni ludzie z zawodem stąd uciekają bbomogą żyć nawet w Holandii o niebo lepiej.Wystarczy oglądać bbc news i zobaczyć po kolei wiadomości po nakazanych 10 latach więzienia,od razu wiadomości o kotku albo piesku aby angielskich baranków uspokoić to samo tutaj.

  • Do olek matołek
   11 lutego, 18:29

   nie bedzie brexitu zobaczysz !!!

  • Janek
   11 lutego, 19:01

   Tak te liczby sa dziwne np podawali ze najliczniejsze grupy to Polacy i rumuni czyli odpowiednio okolo 800 tys i okolo 700 tys reszta to po 200 100 50 tys i mniej znaczy inne nacje to nie wiem skad im wyszlo 5 mln a tak jak 'Hmm' napisal kazdy ucieka

  • Ola
   11 lutego, 19:09

   A tak ujadają ze Uk złe i niedobre hahahaha pajace covidowi experci

  • Asan
   11 lutego, 19:22

   Geniuszu nasz pod ksywa " hmm", jak to " każdy wyjezdza"? Kto to jest " każdy"? Ty i kto jeszcze ? Wyjadą ci co im statutu nie dali . Reszta siedzi i obserwuje funta , który miał mieć wartość 3 zł zgodnie z tym co wieszczyli nasi najwybitniejsi znawcy z londynkowego forum , a ile ma? A jest i brexit i lockdown ?

  • Lexi
   11 lutego, 19:53

   Kazdy madry to wyjechal.

  • Yogi
   11 lutego, 19:57

   Baju, baju... U nas w fabryce wielu Polakow, Wegrow i Litwinow wrocilo do siebie, przybylo jedynie Rumunow.

  • Ryju
   11 lutego, 21:58

   Piszą , że 400 tys odrzucili ? To pewnie większość to Polacy . A jeszcze ze dwiescie tysięcy rodaków siedzi , bo do czerwca ich nie wywala z roboty i kwatery z powodu braku statutu. A dlaczego nie mają? Bo nie wystąpili. Wiedzą już , że nie dostaną. Cała prawda.

  • Do kk
   12 lutego, 07:03

   Sluchaj ty jestes nieudacznikiem i niemierz ludzi swoja miara..... ja mam z zona perspektywy ..mamy firme w takiej branzy od dluzszego czasu ze na pieniadze nie narzekamy i napewno jest to po podatku Mega wiecej noz twoje 10f hmmmmm

  • Yogi
   12 lutego, 07:40

   @Asan. Widzę, że nieobce jest Ci " W pustyni i w puszczy ". Kali ukraść krowę, to gucio, ale Kalemu ukraść krowę, to niedobra. Przypomnij sobie, jak niedawno napisałeś, że " Yogi, jesteś głupi, WSZYSCY to wiedzą ". Wtedy było to dobrze. A teraz pytasz @hmm, kto to jest KAŻDY ? No i jeszcze jedno. Kto związał swoje życie z UK, a nie żyje okrakiem między Wyspami, a Polską, to nie obserwuję kursu funta. Co najwyżej poziom inflacji.

  • Yogi
   12 lutego, 07:47

   @Kk,@Wyksztalcony UK,@Lexi. Bardzo niedobrze o was świadczy, że sami siebie określacie, jako mądrych, a innym zarzucacie głupotę. Trochę więcej pokory. O ile wiecie, co to jest ?

  • Yogi
   12 lutego, 07:50

   Ten jeden wpis @Yogiego o tej fabryce, to już żenada. Nie jest mój, to @Asan nie ma argumentów i próbuje mnie zdyskredytować. Co Ty masz przeciw fabryce ?

  • Tymczasowy UK
   12 lutego, 11:39

   Ten Yogi to podrobiony Janusz wypisujący od dawna ze naśladuje inflację, a nie wie że w UK jest bardzo wysoka inflacja a dzisiaj podają że wzrost gospodarczy idzie w dół po raz kolejny.
   Zgadzam sie z kk naprawdę bardzo trafny komentarz ,tutaj właściwie wszyscy wyjeżdżają wydaje mi kk że nawet nie mają 10 funtów na godzinę tylko minimalną.Ostatnio rozmawiałem z Rumunem który mi mówił że wielu z jego rodaków planuje powrót w tym roku lub wyjazd do innego kraju.
   Oczywistą rzeczą jest, że granice są zamknięte więc wielu ludzi zwyczajnie nie może.

  • Yogi
   12 lutego, 16:15

   @Tymczasowy UK,@Asan,@Kk. Ty tak sam do siebie ? Czyli piszesz, a potem pod innym nickiem popierasz itp. itd. ? A jak jesteś " Tymczasowy ", to wyjedź stąd, po co mącisz ? A na koniec " naśladuje inflację " ? O co chodzi ? A wzrost gospodarczy wg Ciebie idzie w dół ? Nie ma go w ogóle. Gospodarki całej Europy się kurczą. Czyli wzrostu nie ma.

  • Przemko
   13 lutego, 13:55

   oczywiście, że ta liczba jest wzięta z d... tzn. z sufitu. nawet biorąc pod uwagę, że tysiące osób, które chciały uniknąć nowych zaostrzeń - na kilka dni przyjeżdżały na teren (the) UK i od razu aplikowały o pSS. tak na wszelki wypadek - "bo może kiedyś przyjadą do pracy". fakt jest faktem - największa szarańcza czyli PL i RO - masowo opuszcza (the) UK.

  • Tymczasowy UK
   13 lutego, 15:10

   Yogi jakbys słuchał angielskich wiadomości a nie polskie to bys to wiedział ze po raz kolejny UK gospodarka jest poniżej prognoz stacza się
   Nie jestem Kk ani Asan nigdy nie podpisywałem się tymi nickami.

  • Do Przemko
   14 lutego, 16:57

   Nie mogą sobie zaaplikować i wyjechać i potem przyjechać, jak wyjedziesz i nie wrócisz do kraju przez pół roku i dłużej to twój status jest już nieważny.

  • Przemko
   16 lutego, 19:56

   If you have pre-settled status, you can spend up to 2 years in a row outside the UK without losing your status.
   pomyliłeś się tylko o 400 % smyku. nara.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama