Menu

Brexit: Johnson sygnalizuje ułatwienia imigracyjne dla naukowców

Brexit: Johnson sygnalizuje ułatwienia imigracyjne dla naukowców
Premier: "Chcę, aby Wielka Brytania nadal była światową potęgą w dziedzinie nauki". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson zasygnalizował wczoraj gotowość do złagodzenia przepisów imigracyjnych dotyczących zagranicznych naukowców światowego formatu, zapowiadając, że chce, aby nowy system po Brexicie 'przyciągał najlepsze umysły z całego świata'.
Reklama

Deklaracja, złożona w trakcie rozmowy transmitowanej na Facebook Live, nie przyjęła formy konkretnej propozycji i została oceniona przez brytyjskie media jako "niejasna", ale - jak podkreśliły źródła zbliżone do Downing Street - miała wysłać jasny sygnał dotyczący otwartości Wielkiej Brytanii na świat, pomimo planowanego na 31 października wyjścia ze Wspólnoty.

Szef rządu podkreślił, że poinstruował Home Office oraz Ministerstwo ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, aby przeprowadziły niezbędne konsultacje ze światem nauki i szkolnictwa wyższego w celu wypracowania nowej ścieżki imigracyjnej dla naukowców. Program miałby w szczególności objąć osoby specjalizujące się w naukach ścisłych, inżynierii i nowych technologiach.

Johnson odwiedził wczoraj Culham Science Centre w Abingdon. (Fot. Getty Images)

Wśród branych pod uwagę rozwiązań może być m.in. rezygnacja z limitu dwóch tysięcy wiz wydawanych rocznie osobom o wyjątkowym talencie, zwiększenie puli instytucji mających uprawnienia do sponsorowania wiz zagranicznych, a także stworzenie zestawu kryteriów, których spełnienie gwarantowałoby możliwość wjazdu do kraju, zniesienie obowiązku oferty pracy lub przyspieszona ścieżka do uzyskania prawa stałego pobytu.

Deklaracja Johnsona padła po tym, jak czołowa organizacja pożytku publicznego zajmująca się badaniami medycznymi Wellcome Trust ostrzegła, że w szczególności bezumowne wyjście z Unii Europejskiej mogłoby zagrozić brytyjskiej pozycji w świecie nauki.

"Chcę, aby Wielka Brytania nadal była światową potęgą w dziedzinie nauki, a kiedy wyjdziemy z UE, nadal będziemy wspierać badania i zapewnimy, że nie tylko świat nauki na tym nie straci, ale stanie w obliczu wielkiej szansy na rozwijanie i eksportowanie innowacyjnych rozwiązań na całym świecie" - zapewnił premier.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości