Menu

Brexit: Izba Gmin będzie mogła głosować nie tylko "za" lub "przeciw" umowie

Brexit: Izba Gmin będzie mogła głosować nie tylko "za" lub "przeciw" umowie
Ważą się losy porozumienia w sprawie Brexitu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin formalnie zgodziła się wczoraj po południu na jutrzejsze specjalne posiedzenie, ale posłowie wbrew stanowisku rządu zdecydowali, że nie będzie ono jedynie prostym głosowaniem za lub przeciw uzgodnionemu porozumieniu w sprawie Brexitu.
Reklama

Rząd Borisa Johnsona chciał, by jutrzejsze posiedzenie było krótkie - według planu premier miał najpierw złożyć sprawozdanie z negocjacji w Brukseli, po czym miała odbyć się 90-minutowa debata. Następnie posłowie zagłosowaliby, czy popierają uzgodnione porozumienie, co otwierałoby drogę do uporządkowanego Brexitu 31 października, czy też popierają wyjście z UE bez umowy.

Posłowie zdecydowali się jednak poprzeć zmianę w programie posiedzenia, zgodnie z którą dopuszczone będzie składanie przez nich poprawek, a tym samym możliwe będzie poddanie pod głosowanie innych rozwiązań, np. uzależnienie aprobaty dla porozumienia od poddania go pod referendum.

Wczorajsze głosowanie w sprawie zmiany programu posiedzenia rząd przegrał stosunkiem głosów 275 do 287, co oznacza ósmą kolejną porażkę gabinetu Johnsona, od kiedy w lipcu objął on urząd premiera.

Izba Gmin może nie poprzeć porozumienia i nie wyrazić zgody na Brexit bez umowy. (Fot. Getty Images)

Jeśli posłowie poprą porozumienie, po ratyfikacji umowy Wielka Brytania będzie mogła wyjść z UE 31 października. Jeśli Izba Gmin go nie poprze i nie wyrazi zgody na Brexit bez umowy, Johnson będzie zobligowany do tego, by zwrócić się do Brukseli o kolejne przesunięcie terminu - do 31 stycznia 2020 r.

Parlamentarna arytmetyka wskazuje, że Johnsonowi może być trudno o uzyskanie poparcia dla umowy, bo głosowanie przeciw zapowiedziała cała opozycja, a do umowy zastrzeżenia ma także północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera mniejszościowy rząd konserwatystów.

Natomiast sam fakt przeprowadzenia posiedzenia Izby Gmin w dniu jutrzejszym jest wyjątkowy, bo ostatni taki przypadek miał miejsce 3 kwietnia 1982 r. - dzień po argentyńskiej inwazji na Falklandy.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Jest porozumienie w sprawie Brexitu

Tusk: Johnson "daje głowę", że przeprowadzi porozumienie przez Izbę Gmin

Opozycja do Johnsona: "Nie poprzemy umowy w sprawie Brexitu"

UE dała zielone światło dla umowy ws. Brexitu. Liderzy żałują wyjścia

Przeciwnicy Brexitu chcą w sądzie zablokować porozumienie z UE

  Komentarze
  • Ja
   18 października 2019, 13:40

   Będzie ciekawie. BoJo spróbuję przepchnąć no deal.

  • Wyjsc czy nie
   18 października 2019, 14:18

   Ciekawe jak się to wszystko skończy ?
   Pytanie brzmi : ilu Brytyjczyków tak naprawdę po tych trzech latach wychodzenia ze wspólnoty chce opuścić wspólnotę ?

  • Pablo
   18 października 2019, 15:41

   Skończy się prośba o przedłużenie...

  • Jacob Rees-Mogg
   18 października 2019, 16:17

   Wyjdziemy 31 października. Pozbawimy płatnych urlopów i państwowych emerytur, NHS będzie prywatne. Potem wprowadzimy wasalizm. A teraz czas na dinner.

  • Bre bre....
   18 października 2019, 17:01

   Kazdy brytyjczyk ktorego znam nadal chce opuscic UE... Kazdego nowego, ktorego poznaje tez chce opuscic UE... Zgadzam sie z nimi i oby tak sie stalo... to jest ich kraj i mysle, ze wiedza co robia.... Rzad nadal im nie powie prawdy, ze dzieki UE, GB zarobila i zarabia miliony funtow dzieki nam, imigrantom

  • Mark111
   18 października 2019, 17:52

   Skonczy sie tak jak zaplanowali ci , ktorzy kreca grube lody marki BREXIT NoDeal. Nawet ci najbardziej ortodoksyjni brexitowcy w pewnym momencie zderza sie ze sciana bo " zgiatacze mozgu " nie o takim " The Day after " mowili. To przykre ale prawdziwe a na dodatek typowe . Waska i we wszystkim zorientowana grupa rozgrywa to na tylko swoich warunkach. Patrzac na to nie mozna miec innego wrazenia jak tylko takie , ze BoJo chamsko i brutalnie ogra wszystkich. Co jest na koncu ? NoDeal - co bylo od poczatku jego targetem. A cala UE i jego przeciwnicy mu w tym zupelnie nieswiadomie pomoga. Masakra

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama