Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Izba Gmin będzie mogła głosować nie tylko "za" lub "przeciw" umowie

Brexit: Izba Gmin będzie mogła głosować nie tylko "za" lub "przeciw" umowie
Ważą się losy porozumienia w sprawie Brexitu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin formalnie zgodziła się wczoraj po południu na jutrzejsze specjalne posiedzenie, ale posłowie wbrew stanowisku rządu zdecydowali, że nie będzie ono jedynie prostym głosowaniem za lub przeciw uzgodnionemu porozumieniu w sprawie Brexitu.
Reklama
Reklama

Rząd Borisa Johnsona chciał, by jutrzejsze posiedzenie było krótkie - według planu premier miał najpierw złożyć sprawozdanie z negocjacji w Brukseli, po czym miała odbyć się 90-minutowa debata. Następnie posłowie zagłosowaliby, czy popierają uzgodnione porozumienie, co otwierałoby drogę do uporządkowanego Brexitu 31 października, czy też popierają wyjście z UE bez umowy.

Posłowie zdecydowali się jednak poprzeć zmianę w programie posiedzenia, zgodnie z którą dopuszczone będzie składanie przez nich poprawek, a tym samym możliwe będzie poddanie pod głosowanie innych rozwiązań, np. uzależnienie aprobaty dla porozumienia od poddania go pod referendum.

Wczorajsze głosowanie w sprawie zmiany programu posiedzenia rząd przegrał stosunkiem głosów 275 do 287, co oznacza ósmą kolejną porażkę gabinetu Johnsona, od kiedy w lipcu objął on urząd premiera.

Izba Gmin może nie poprzeć porozumienia i nie wyrazić zgody na Brexit bez umowy. (Fot. Getty Images)

Jeśli posłowie poprą porozumienie, po ratyfikacji umowy Wielka Brytania będzie mogła wyjść z UE 31 października. Jeśli Izba Gmin go nie poprze i nie wyrazi zgody na Brexit bez umowy, Johnson będzie zobligowany do tego, by zwrócić się do Brukseli o kolejne przesunięcie terminu - do 31 stycznia 2020 r.

Parlamentarna arytmetyka wskazuje, że Johnsonowi może być trudno o uzyskanie poparcia dla umowy, bo głosowanie przeciw zapowiedziała cała opozycja, a do umowy zastrzeżenia ma także północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera mniejszościowy rząd konserwatystów.

Natomiast sam fakt przeprowadzenia posiedzenia Izby Gmin w dniu jutrzejszym jest wyjątkowy, bo ostatni taki przypadek miał miejsce 3 kwietnia 1982 r. - dzień po argentyńskiej inwazji na Falklandy.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Jest porozumienie w sprawie Brexitu

Tusk: Johnson "daje głowę", że przeprowadzi porozumienie przez Izbę Gmin

Opozycja do Johnsona: "Nie poprzemy umowy w sprawie Brexitu"

UE dała zielone światło dla umowy ws. Brexitu. Liderzy żałują wyjścia

Przeciwnicy Brexitu chcą w sądzie zablokować porozumienie z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama