Menu

Brexit: Drugie referendum? "To bardzo prawdopodobne"

Brexit: Drugie referendum? "To bardzo prawdopodobne"
Nie jest wykluczone, że Brytyjczycy jeszcze raz opowiedzą się za tym, czy chcą zostać w Unii. (Fot. Getty Images)
Minister finansów Wielkiej Brytanii Philip Hammond ocenił jako bardzo prawdopodobne, że na pewnym etapie parlamentowi zostanie przedłożony pomysł zorganizowania drugiego referendum ws. Brexitu, mimo że rząd na razie pozostaje przeciwny temu pomysłowi.
Reklama

"To propozycja, która mogłaby i - wszystko na to wskazuje - z dużym prawdopodobieństwem zostanie przedłożona parlamentowi w pewnym momencie" - oświadczył Hammond.

Pomysł powtórzenia referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię był jedną z propozycji alternatywnych do porozumienia wynegocjowanego z Unią przez premier Theresę May, jednak tak jak pozostałe w głosowaniu w Izbie Gmin nie zdobył poparcia większości posłów.

Hammond wskazał, że May konsekwentnie sprzeciwia się nowemu plebiscytowi. "Stanowisko rządu jest wciąż to samo. Rząd jest przeciwnym pomysłowi referendum" - zastrzegł.

Z drugiej strony wielu posłów opozycyjnej Partii Pracy naciska na przywódcę ugrupowania, Jeremy'ego Corbyna, by drugie referendum dołączył do listy postulatów w rozmowach ze stroną rządową na temat przełamania obecnego impasu w Izbie Gmin.

Hammond wyraził oczekiwanie, że rząd i laburzyści dojdą do porozumienia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Zastrzegł ponadto, że gdyby pomysł rozpisania nowego referendum rzeczywiście podjęto, to jego organizacja prawdopodobnie potrwałaby około sześciu miesięcy, co wymusiłoby napięty harmonogram przed terminem Brexitu, wyznaczonym przez UE na 31 października.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości