Menu

Brexit: Brytyjskie sądy będą mogły uchylać orzeczenia TSUE

Brexit: Brytyjskie sądy będą mogły uchylać orzeczenia TSUE
Rząd Johnsona chce "oddzielić się od porządku prawnego UE". (Fot. Getty Images)
Po Brexicie rząd Wielkiej Brytanii planuje dać prawo do uchylania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości nie tylko Sądowi Najwyższemu, lecz także sądom niższej instancji - poinformował wczoraj rzecznik premiera Borisa Johnsona.
Reklama

Zgodnie z przyjętą w czerwcu zeszłego roku ustawą, po wyjściu z UE dotychczasowe unijne przepisy automatycznie zostaną inkorporowane do brytyjskiego systemu prawnego, dzięki czemu w momencie wyjścia nie powstanie próżnia prawna. Dotychczas planowano, że prawo do uchylania orzeczeń TSUE będą miały jedynie Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa oraz szkocki Najwyższy Sąd Karny.

W projekcie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE - nazywanej w skrócie ustawą WAB - którą rząd jutro zamierza przedłożyć posłom, to prawo zostanie rozszerzone także na sądy niższej instancji.

"Projekt ustawy zagwarantuje, że Sąd Najwyższy nie będzie jedyną instytucją, która może rozpatrywać zachowane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. To ważna zmiana, która zagwarantuje, że nie staniemy w obliczu wąskiego gardła prawnego i nie zostaniemy mimowolnie związani na wiele lat orzeczeniami UE. Przejmiemy z powrotem kontrolę nad naszym prawem i oddzielimy się od porządku prawnego UE, tak jak obiecaliśmy to Brytyjczykom" - oświadczył rzecznik.

Sąd Najwyższy nie będzie już jedyną instytucją, która może rozpatrywać zachowane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. (Fot. Getty Images)

Po wyjściu z UE, co ma nastąpić 31 stycznia 2020 r., rozpocznie się trwający 11 miesięcy okres przejściowy, w którym Wielka Brytania nadal będzie podlegać jurysdykcji TSUE.

Rząd Borisa Johnsona już wcześniej w tym tygodniu zapowiedział jedną ważną zmianę w ustawie WAB, w stosunku do wersji, którą próbował przeforsować w poprzedniej kadencji parlamentu. Znajdzie się w niej zapis uniemożliwiający przedłużenie okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020 r.

Jutro prace nad projektem ustawy będą miały charakter głównie symboliczny - posłowie przegłosują skierowanie go do pracy w komisjach, natomiast pozostała część ścieżki legislacyjnej będzie kontynuowana po świąteczno-noworocznej przerwie.

Czytaj więcej:

Facebook zaskarżony do TSUE. Irlandzki sąd odrzuca wniosek giganta

TSUE: Polska złamała prawo UE, odmawiając relokacji uchodźców

Ustępująca szefowa Sądu Najwyższego ostrzega przed upolitycznieniem sądów

  Komentarze
  • 1234
   19 grudnia 2019, 15:28

   Czyli będą mogli robić co zechcą !! Dosłownie wszystko!!

  • Estrela82
   19 grudnia 2019, 19:43

   Oczywiście, że będą robić co będą chcieli. Jak zechcą to nawet tych z SS wywalą, bo już nie będą potrzebni. Albo po 5 latach ważności dokumentu powiedzą, że masz zrobić paszport za 5tys. funtów i sami ludzie powyjezdzają. Ludzie z Azji płacą grube pieniądze żeby dostać się do UK, to czemu ci z Europy nie mogą?

  • Edzio
   20 grudnia 2019, 09:48

   nie siejcie paniki

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama