Menu

Brexit: Brytyjskie rolnictwo już kuleje bez pracowników z UE

Brexit: Brytyjskie rolnictwo już kuleje bez pracowników z UE
Sezonowi pracownicy z UE boją się Brexitu. (Fot. Getty Images)
Dane ITV News wskazują na marnotrawstwo ton żywności, co jest związane z niedoborem pracowników sezonowych z Uni Europejskiej. 
Reklama

Sezonowi pracownicy z UE, z obawy przed Brexitem, trzymają się z daleka od Wielkiej Brytanii. Dochodzi to tego spadek wartości funta i poprawa warunków pracy we własnych krajach - informuje ITV.

Co więcej, Home Office wprowadził ograniczenia, zgodnie z którymi od wiosny br. do końca 2020 roku obowiązuje program pilotażowy dla imigrantów. Zakłada on, że Wielka Brytania wyda zgodę na zatrudnienie 2 500  pracowników sezonowych spoza UE, która ma obowiązywać przez 6 miesięcy.

National Farmers Union wzywa rząd do natychmiastowego zniesienia tych ograniczeń, twierdząc, że - w przeciwnym razie - wiele gospodarstw zbankrutuje. Według obecnych szacunków. brytyjski sektor rolniczy polega na 75 tys. pracownikach sezonowych.

Jak twierdzą eksperci, będzie tylko gorzej. (Fot. Getty Images)

Dane, które brytyjska telewizja uzyskała z National Farmers 'Union of England and Wales (NFU) pokazują:

 • Pomiędzy styczniem a sierpniem br. nie zostało obsadzonych 3 602 miejsc pracy w gospodarstwach rolnych, co daje 10 proc. sezonowej siły roboczej.
 • W sierpniu niedobór ten wyniósł 17,6 proc.
 • Jedna agencja zatrudnienia przekazała ITV, że niedobór pracowników wyniósł 27 proc., a od października przewiduje, że będzie to 60 proc.

"Obywatele UE mogą nadal przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii do pracy w 2019 i 2020 r. - niezależnie od tego, czy Wielka Brytania dojdzie do porozumienia z UE" - podkreśla rzecznik Defra (Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi).

"Obejmuje to prace sezonowe w gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach spożywczych" - dodaje.

  Komentarze
  • Przemko
   5 października 2019, 19:11

   obywatele ue przy takim kursie funta nogi tu nie postawia. moze pare zdesperowanych rumunek ....PS. i co z tego, ze stanowiska pracy nieobsadzone?? w szpitalach nie ma pielegniarek i lekarzy - a sluzba zdrowia jakos sobie daje rade. prawdziwe problemy zaczna sie od sezonu 2021. chyba, ze rzad do pracy przy burakach wysle angielskich spasionych, wytatuowanych nierobow. LOL

  • Mark111
   5 października 2019, 19:12

   Jak padnie haslo , ktore kiedys pasc musi , ze UK jest jak dzuma , to nastapi totalny EXODUS w wielu branzach a nie tylko w rolnictwie. Ktos pewnie powie , ze taki naturalny przesiew to wiecej dobrego niz nie , ale w dalszej perspektywie recesja jest nieuchronna ! To nikt inny jak wysokoij jakosci pracownicy sa ednym.z glownych motorow kazdej gospodarki. O czym BoJo i jego klika tez jakby zapominaja.
   To jest jak efekt kuli snieznej. Zabiera wszystko co lezy na drodze. ...

  • Tom
   5 października 2019, 23:30

   Chwila mowa o tych samych farmerach ktozy twierdzili niedawno ze UE jest do niczego im niepotrzebne :)

  • Obivankanobi
   6 października 2019, 00:17

   Tyle że to samo dzieje się w DE i NL, nikt już nie chce robić za gówno stawkę. Brać dotacje potrafią, ale płacić uczciwie już nie. Robota ciężka, dużo godzin, a ludzie zaczynają się coraz bardziej szanować. Ogólne się nie dziwię, albo zainwestuja w maszyny albo padną.

  • ...
   6 października 2019, 09:18

   Jedyna opcja to pracownicy z Ukrainy i Białorusi , załatwić im legalne papiery i po kłopocie , dla nich funty to złoty interes u nich jest dobry kurs jak zaczną wymieniać na ich walutę .

  • Estrela82
   6 października 2019, 11:43

   Z tego co pamiętam to było mówione, że będą wizy półroczne dla imigrantów sezonowych z Azji. Tylko loty muszą potaniec z/do Indii itp., żeby się im opłacało przylatywać.

  • Zdrufko
   6 października 2019, 11:47

   Według obecnych szacunków. brytyjski sektor rolniczy polega na 75 tys. pracownikach sezonowych.
   Pomiędzy styczniem a sierpniem br. nie zostało obsadzonych 3 602 miejsc pracy w gospodarstwach rolnych, co daje 10 proc. sezonowej siły roboczej.
   Chyba musze sie doszkolic z matematyki bo nie moge pojac tych liczb. Pytanie czy to unia farmerow zna lepsza matematyke czy dziennikarz.

  • Gr
   6 października 2019, 13:00

   A wśród uchodźców z afryki to sami lekarze i inżynierowie?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości