Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób
Dermot Turing robi wszystko, co może, aby pamięć o kodzie Enigmy pozostawała żywa. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy byli w stanie odszyfrować kod Enigmy na czas tylko z pomocą polskich kryptologów. Bardzo zależy mi na tym, żeby we właściwych proporcjach przedstawić udział wszystkich, którzy byli w to zaangażowani - oznajmił wczoraj dziennikarzom Dermot Turing.
Reklama

Dermot Turing jest autorem książki "XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" i bratankiem słynnego kryptologa Alana Turinga. Gości w Krakowie na Jubileuszowym Zjeździe Matematyków Polskich. Wczoraj uczestniczył także w zorganizowanym przez Fundację Panteon Narodowy spotkaniu z młodzieżą, której mówił o wkładzie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w złamanie kodu Enigmy.

Dziś Dermot Turing weźmie udział w uroczystości upamiętnienia polskich matematyków i kryptologów w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła.

Według Turinga, "Polacy uczynili wiele, zanim kryptolodzy w Bletchley Park osiągnęli niesamowity sukces". Pytany o to, czy bez wkładu polskich naukowców Brytyjczycy złamaliby kod Enigmy odpowiada, że byłoby to możliwe. "Pytanie jest nie czy, ale kiedy. To jest bardzo istotne, że Brytyjczycy byli w stanie odszyfrować kod Enigmy na czas tylko z pomocą polskich kryptologów" – wskazał Turing.

Dodał, że w Polsce historia Enigmy jest dobrze znana. "Polacy mają ją w krwiobiegu. Ale w Wielkiej Brytanii niewiele wie się na ten temat. Przeciętny Brytyjczyk sądzi, że Alan Turing sam złamał ten kod ukryty w jakimś ciemnym pomieszczeniu przy pomocy tajemniczych urządzeń. Byłem zaskoczony, jak dobrze została przyjęta moja książka przez Brytyjczyków i jak duże zainteresowanie wzbudziła" – przekazał dziennikarzom Turing.

Podkreślił, że przystępując do pracy nad książką, chciał dowiedzieć się, co faktycznie zrobili polscy kryptolodzy i jak istotne to było. "Kierowała mną bardziej ciekawość, niż dług wdzięczności wobec mojego wuja" - ocenił Dermot Turing. "Kiedy zacząłem odkrywać tę historię, stała się ona dla mnie nie tylko fascynującą opowieścią o matematykach, ale również o ludziach" - dodał.

"Zależało mi na tym, żeby powstała zbalansowana opowieść, żeby we właściwych proporcjach przedstawić udział wszystkich zaangażowanych w złamanie kodu Enigmy" – podkreślił.

Autor książki przyznał, że podczas pracy nad książką bardzo poruszające było dla niego dotarcie do dokumentów Gustave’a Bertranda, które zostały odtajnione przez władze francuskie w 2016 r. i w których znajdują się zdjęcia i rysunki pokazujące konstrukcję Enigmy oraz odnalezienie listu gończego, które władze hitlerowskie wystawiły za polskimi kryptologami.

W książce Turing opisuje, że na złamanie kodu Enigmy składała się praca Francuzów, Polaków i Anglików. "Dla samych Francuzów to duże zaskoczenie i odkrycie. Francuzi nie wiedzą o swoje roli w tej sprawie, dlatego z ciekawością czekam na reakcje czytelników na moją książkę, która została przetłumaczona na język francuski i ukaże się we Francji w październiku" – dodał.

 

  Komentarze


  • Zwiastun....
   6 września, 19:05

   anglicy to zdrajcy... zamordowali nam Sikorskiego, ukradli nasze zloto i cenne obrazy.... lotnicy... a o zlamaniu kodu enigmy.... nigdy nie przyznaja sie do tego, ze zrobili to polscy matematycy..... tajemnice zlamania kodu enigmy nigdy nie wyjda na jaw... wyszla tylko domniemama dla spoleczenstwa angielskiego tzn poezja, ze zrobil to jeden z nich... tak... to wlasnie ten, zeby zapobiec jego orientalnosci sexualnej nazwali go zlamaniem kodu enigmy a prawda i tak wyszla na jaw... troche za pozno...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.09.2019
  GBP 4.972 złEUR 4.389 złUSD 3.998 złCHF 4.040 zł

  Sport


  Reklama