Menu

Boris Johnson przeciwny podwyżkom dla polityków

Boris Johnson przeciwny podwyżkom dla polityków
Brytyjscy posłowie mogą nie otrzymać w przyszłym roku podwyżek. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson przekazał, że z powodu pandemii koronawirusa brytyjscy posłowie nie powinni w przyszłym roku otrzymać podwyżek wymagrodzenia. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jednak dopiero w przyszłym miesiącu.
Reklama

Obecnie brytyjscy posłowie otrzymują £81 932 rocznie, a w przyszłym roku mieli otrzymać podwyżkę w wysokości £3 360. Dodatkowo otrzymują zwrot kosztów za utrzymywanie biur, zatrudnianie pracowników i utrzymywanie domu w swoim okręgu.

Jak wskazuje brytyjska prasa, Boris Johnson zamroził już wynagrodzenia dla wszystkich ministrów. Decyzja w sprawie podwyżek dla szeregowych posłów ma zapaść w grudniu.

Warto odnotować, że brytyjski premier nie ma możliwości zablokowania podwyżek ani jakiejkolwiek ingerencji w wynagrodzenia posłów. Decyzję w tej sprawie podejmuje niezależny organ (Independent Parliamentary Standards Authority), który może - ale nie musi - brać pod uwagę opinii szefa rządu.

W brytyjskich mediach od wielu miesięcy pojawiają się pogłoski, które sugerują, iż Boris Johnson sam nie jest zadowolony ze swojej pensji premiera i z tego powodu zamierza w przyszłym roku podać się do dymisji. Jako premier, Johnson nie może podejmować żadnych dodatkowych płatnych zajęć (jak np. pisanie felietonów do prasy) - a te w przeszłości oferowały mu kilkukrotnie wyższe zarobki od obecnych.

Czytaj więcej:

Ile zarabiać w UK, aby być szczęśliwym? Są wyniki badania

Boris Johnson narzeka na zarobki premiera

£9,50 w UK i £10,85 w Londynie. Od dziś wzrasta stawka Real Living Wage

Media: Rząd UK planuje zamrożenie pensji w sektorze publicznym

  Komentarze
  • Mariola
   24 listopada 2020, 19:26

   Faktycznie są primus inter pares. Niekojarzę aby jakakolwiek grupa zawodową miała tyle przywilejów. Szok że nie budzi to powszechnego oburzenia.

  • Atocham
   24 listopada 2020, 19:49

   a dzieciakom blondyn darmowych posilkow zalowal , swinstwo obrzydlistwo

  • Klaudia
   24 listopada 2020, 20:25

   Do Marioli. UK to orwellowski folwark zwierzęcy - są równi i równiejsi...

  • Nick
   24 listopada 2020, 20:44

   borys sie ugina z decyzjami jak trawa na wietrze o ile sam jakakolwiek kiedys podjal .Tak wygral premierostwo widzac w ktora strone wieje brexitowy smrodliwy wietrzyk .A teraz kiedy juz dopial swego i wietrzyk bryznal guanem w wentylator po malu zaczyna wysylac sygnaly jak to mu zle na panstwowym garnuszku.Prawda jest taka ze wszyscy uciekaja z tonacego statku jakim jest zaklamany brexit.Puszyl sie bardzo przed eu jak trump siedzial na tronie a teraz mu nagle rura zmiekla ,bo znikad pomocy .uk sklocona z rosja chinami eu teraz pewnie i ameryka .I gdzie sa teraz te cumingsy farage i inni

  • Janusz
   25 listopada 2020, 00:03

   Mariola@ Wreszcie ktoś użył łaciny, a nie " łaciny ". Kłaniam się nisko. Pozdro.

  • Ola
   25 listopada 2020, 07:09

   Imigranty nie mają nic do powiedzenia

  • Janusz
   25 listopada 2020, 08:30

   Ola@ Tacy, jak Ty, z taką polszczyzną, na pewno .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama