Menu

Boris Johnson chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w NHS po Brexicie

Boris Johnson chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w NHS po Brexicie
Boris Johnson zareagował na obawy przedstawicieli NHS w związku z brakami kadrowymi. (Fot. Getty Images)
Mniejsza opłata za wizę i dodatkowe punkty w systemie imigracyjnym to jedne z pomysłów na to, aby ułatwić brytyjskiemu NHS zatrudnianie imigrantów po Brexicie. Media ochrzciły już nowy pomysł nazwą 'wiza NHS', ale dość sceptycznie podchodzą do tego, czy rozwiązanie faktycznie się sprawdzi.
Reklama

Według nowego pomysłu torysów, koszt wizy pracowniczej dla pracowników NHS zostanie zmniejszony o połowę i wyniesie £464. Imigranci starający się o pracę w Wielkiej Brytanii w innych zawodach, będą musieli zapłacić standardową opłatę £928.

Brytyjska służba zdrowia od dawna sygnalizowała możliwe problemy z pracownikami po Brexicie. Według oficjalnych danych, 12,5 proc. wszystkich pracujących w NHS to imigranci. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie lekarzy - wówczas odsetek imigrantów wzrasta do 25 proc.

Zgodnie z propozycją rządu Borisa Johnsona, osoby spoza Wielkiej Brytanii ubiegające się o pracę dla NHS miałyby zyskać także dodatkowe punkty w systemie imigracyjnym obowiązującym po Brexicie. To właśnie liczba punktów determinować ma to, jak bardzo dana osoba jest przydatna dla Zjednoczonego Królestwa.

Minister zdrowia Matt Hancock. (Fot. Getty Images)

Rząd konserwatystów chce również znieść limity, które wskazywałyby na to, ile osób z danego zawodu można przyjąć. Limit miałby być zniesiony właśnie dla służby zdrowia.

"Od samego początku NHS rekrutuje pracowników na całym świecie. Nowa wiza ułatwi nam zatrudnianie najlepszych lekarzy i pielęgniarek z innych krajów. Wszystko po to, aby pacjenci mogli otrzymać najlepszą możliwą opiekę" - oznajmił minister zdrowia Matt Hancock.

Wcześniej torysi informowali również, że imigranci pracujący w NHS nie będą musieli spełniać wymogu zarobków £30 tys. rocznie, który nałożony będzie na niebrytyjskich pracowników.

Czytaj więcej:

Terapia heroiną dla uzależnionych w UK

NHS w Anglii dołącza do walki z plastikiem

Londyn: NHS otworzy publiczne centrum leczenia uzależnień od gier

Brexit i NHS: Ostre starcie Johnsona i Corbyna w Izbie Gmin

  Komentarze
  • Ryju
   9 listopada 2019, 08:56

   Jak widać, moi milusinscy, po Brexicie żeby się dostać do UK trzeba nałapać punktów przydatności dla nich danego "wizowicza" i zapłacić sporo. A nasi mądrale, którzy narzekali na forach internetowych ,że im każą zaplacic za Seetled Statut te parę funtów(zresztą zniesione nawet tak niskie opłaty) i dostać pobyt na stałe , teraz widza jakich przywilejów doczekali od rządu UK. Czy to oni są w stanie zrozumieć?Nie sądzę. Obecnie wystarczy Polakowi założyć gacie albo stringi, wtoczyć się do samolotu, lub busa, żeby się znaleźć w UK, a inni z poza UE błagają o taką możliwość przed Home Office.

  • Przemko
   9 listopada 2019, 09:18

   Już ponad rok temu pisalem, że projekt 30 tys rocznie będzie się składał z samych wyjątków a zacznie się od pielęgniarek. Zamiast im podnieść płace, obniżą prog. LOL.

  • Al
   9 listopada 2019, 10:06

   Oni chcą dzielnie zwalczać problemy, które sami stworzyli. Czy nie lepiej pozostać w UE? Wszystkie same się rozwiążą.

  • Gościu
   9 listopada 2019, 12:55

   Chyba autor artykułu popełnił czeski błąd. Liczba Anglików w NHS to będzie 12.5% a angielskich lekarzy 25% tak powinna brzmieć informacja.

  • Mark111
   9 listopada 2019, 14:49

   Utopia jest to ,że sam brexit jest jakimś cudownym antidotum na wszystkie problemy jakie dzis są w UK. To kompletna bzdura z definicji. Jeśli ktoś jest tak prężny jak mówi , to bycie w EU nie jest przeszkodą .Czytam te cudowne "wrzutki" prawie jak raporty z posiedzenia rządu i oczom nie wierzę. Większość prawdziwych planów pobrexitowych i rzeczywistych intencji z tym związanych nie było w mowie tronowej ! To jest tajne /poufne i nie próbujmy zaszczepiać naszych ocen jako coś co jest FAKTEM z pierwszej linii. Był Goebbels , jest BOJO. I to jest jedyny fakt w tej sprawie. Cudów nie ma .Amen

  • Ja-nusz
   11 listopada 2019, 13:59

   Jedyne co się zmieni po brexicie to :
   1) emigracja z Uni Europejskiej do UK spadnie drastycznie.
   2) emigracja z Azji i Afryki DO UK wzrośnie dramatycznie.
   3) same shit different day
   Taki brexshit

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama