Menu

Boris Johnson chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w NHS po Brexicie

Boris Johnson chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w NHS po Brexicie
Boris Johnson zareagował na obawy przedstawicieli NHS w związku z brakami kadrowymi. (Fot. Getty Images)
Mniejsza opłata za wizę i dodatkowe punkty w systemie imigracyjnym to jedne z pomysłów na to, aby ułatwić brytyjskiemu NHS zatrudnianie imigrantów po Brexicie. Media ochrzciły już nowy pomysł nazwą 'wiza NHS', ale dość sceptycznie podchodzą do tego, czy rozwiązanie faktycznie się sprawdzi.
Reklama
Reklama

Według nowego pomysłu torysów, koszt wizy pracowniczej dla pracowników NHS zostanie zmniejszony o połowę i wyniesie £464. Imigranci starający się o pracę w Wielkiej Brytanii w innych zawodach, będą musieli zapłacić standardową opłatę £928.

Brytyjska służba zdrowia od dawna sygnalizowała możliwe problemy z pracownikami po Brexicie. Według oficjalnych danych, 12,5 proc. wszystkich pracujących w NHS to imigranci. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie lekarzy - wówczas odsetek imigrantów wzrasta do 25 proc.

Zgodnie z propozycją rządu Borisa Johnsona, osoby spoza Wielkiej Brytanii ubiegające się o pracę dla NHS miałyby zyskać także dodatkowe punkty w systemie imigracyjnym obowiązującym po Brexicie. To właśnie liczba punktów determinować ma to, jak bardzo dana osoba jest przydatna dla Zjednoczonego Królestwa.

Minister zdrowia Matt Hancock. (Fot. Getty Images)

Rząd konserwatystów chce również znieść limity, które wskazywałyby na to, ile osób z danego zawodu można przyjąć. Limit miałby być zniesiony właśnie dla służby zdrowia.

"Od samego początku NHS rekrutuje pracowników na całym świecie. Nowa wiza ułatwi nam zatrudnianie najlepszych lekarzy i pielęgniarek z innych krajów. Wszystko po to, aby pacjenci mogli otrzymać najlepszą możliwą opiekę" - oznajmił minister zdrowia Matt Hancock.

Wcześniej torysi informowali również, że imigranci pracujący w NHS nie będą musieli spełniać wymogu zarobków £30 tys. rocznie, który nałożony będzie na niebrytyjskich pracowników.

Czytaj więcej:

Terapia heroiną dla uzależnionych w UK

NHS w Anglii dołącza do walki z plastikiem

Londyn: NHS otworzy publiczne centrum leczenia uzależnień od gier

Brexit i NHS: Ostre starcie Johnsona i Corbyna w Izbie Gmin

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama