Menu

Boris Johnson: Tusk zostanie Mr No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę umowy

Boris Johnson: Tusk zostanie Mr No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę umowy
Boris Johnson wciąż liczy na to, że UE zgodzi się na renegocjację umowy. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po przylocie do Biarritz na szczyt G7, ostrzegł dziś szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o Brexicie.
Reklama

"Powiem naszym przyjaciołom w UE, że jeśli nie chcą Brexitu bez umowy, to musimy pozbyć się z umowy backstopu. Jeżeli Donald Tusk nie chce zostać Mr No Deal, to mam nadzieję, że też weźmie pod uwagę ten punkt" - przekazał dziennikarzom brytyjski premier.

Johnson odpowiedział w ten sposób na wcześniejszy tweet Tuska, w którym przewodniczący RE wyraził nadzieję, że Johnson "nie przejdzie do historii jako Mr No Deal".

"UE jest gotowa na wysłuchanie skutecznych, realnych pomysłów, możliwych do zaakceptowania przez wszystkie kraje członkowskie, w tym Irlandię, jeżeli i wówczas gdy rząd Wielkiej Brytanii okaże gotowość do ich przedstawienia" - oznajmił na Twitterze Tusk. Zapowiedział też, że jutro spotka się z Johnsonem na marginesie szczytu G7.

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o tzw. backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa.

Premier UK zaatakował Donalda Tuska, apelując do niego, aby zgodził się na nową umowę rozwodową. (Fot. Getty Images)

Dziennikarze pytali też Johnsona, czy podczas rozpoczynającego się dziś po południu we francuskim Biarritz szczytu G7 zaapeluje do prezydenta USA Donalda Trumpa o nieeskalowanie wojny handlowej z Chinami. Johnson odpowiedział krótko: "Jasne".

Szef brytyjskiego rządu zaznaczył, że dla niego priorytetową kwestią jest "stan światowego handlu". "Jestem bardzo zaniepokojony tym, co się dzieje, wzrostem protekcjonizmu, cłami" - wskazał.

Szczyt w Biarritz potrwa do 26 sierpnia i będą na nim obradować przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz UE. Liderzy mają rozmawiać o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności. Dyskusje mają dotyczyć m.in. stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

  Komentarze
  • Ewa
   24 sierpnia 2019, 16:46

   Może w Anglii będzie to Tusk ( Tak samo jak wg Anglików w czasie drugiej wojny światowej tylko oni walczyli z nazizmem " we stood alone"). Dla reszty Europy to Boris będzie mr "Brexit no Deal". Sorry, ale czas aby rzad UK samo coś zaproponowal, a nie tylko oczekiwal propozycji, na którą ewentualnie przystanie. Boris ma 28 dni na rozwiązanie problemu z granicą w Irlandii w końcu się zadeklarowal. Więc niech się bierze do roboty bo czas ucieka.

  • Als
   24 sierpnia 2019, 16:53

   to sa szantaze Johnsona

  • Bojo
   24 sierpnia 2019, 17:30

   Bojo- botched job... Bye bye eu goodbye UK... Help England and Wales. 51/52 state of usa... Imperium of the falling star.

  • Mr deal
   24 sierpnia 2019, 18:23

   Panie Tusk. Johnson jest jak marionetka, ktora nie wie jaka droga isc. zrzuca odpowiedzialnosc na UE. Ale to nie UE odrzucila Anglie, to Anglia odrzucila UE i proboje doprowadfzic do trzeciej wojny swiatowej . Anglia wszelkimi sposobami proboje zroznicowac Europe. Panie Tusk prosze sie nie dac i byc soba. Anglia to taka prostytutka. Zdradzila naszych lotnikow, a reaz chce zdradzic Europe. Al Europa mosi trzymac sie razem i nie dac sie. Hitler bonmbordowal Anglie bo wiedzial o co walczy. Anglia to k... a Europy. Idzie tam gdzie kto da wiecej. Niewolnictwo dawno sie skonczylo.

  • Przemko
   24 sierpnia 2019, 18:44

   apelowałem już do b-londynka, żeby przestali się ośmieszać sugerując, że tsuk cokolwiek może i o czymkolwiek decyduje. on się tylko uczy na pamięć tekstów przekazanych mu przez Makrelę. i to wszystko.

  • Robi
   24 sierpnia 2019, 18:49

   Jak ten typ się męczy. Czym się łudzi? To tak jak przy rozwodzie w małżeństwo. Żadnych ustępstw. IRA zweryfikuje jego butność. Tego chyba najbardziej się obawiawia

  • Jacob Rees-Mogg
   24 sierpnia 2019, 19:33

   28 dni na znalezienie jednorożca wystarczy.

  • Twòj Pan
   24 sierpnia 2019, 19:52

   Drogi Przemko przestań oglādadać TVP bo widać że jesteś niedoinformowany tak jak Ci z podkarpackich wiosek I miasteczek tam na przykład niektòrzy twierdzàże kler nie wydala moczu i kału

  • Paw
   25 sierpnia 2019, 00:29

   Boris jak sié napije opowiada niestworzone rzeczy o ksztalach Europy , ponoc buduja z Angli most do USA .
   A ludzie to lykaja i gazetki sie dobrze sprzedaja , ciekawe ile mu za to odpadalaja interes sie kreci .

  • Realista
   25 sierpnia 2019, 01:49

   Nie wiem jak szybko Anglia odbuduje się po twardym brexicie, ale myślę że unia i tak się już rozpada. Siedzą tam tylko socjaliści, którzy buczą na każdego kto się z nimi nie zgadza. Tam nie ma żadnej demokracji, nie istnieje. Unia była dobra do odbudowania pokoju po wojnie, a teraz zalewa nas problemami krajów członkowskich, wciska nam uchodźców, narzuca normy, i ustala za nas zasady gry, a nam wciska bycie tolerancyjnymi w każdej nawet skrajnej sytuacji. Poza tym jest zadłużona fest.

  • Tomasz
   25 sierpnia 2019, 02:53

   Mr No Deal to premier coraz mniejszej Brytanii. I to w niedalekiej przyszłości

  • Twoja Pani
   25 sierpnia 2019, 08:59

   Drogi Twoj Pan przestań oglādadać TVN bo widać że jesteś niedoinformowany...najlepiej przestań oglądać jakiekolwiek stacje telewizje i sam staraj się ocenić sytuacje..

  • Paweł
   25 sierpnia 2019, 09:49

   Drogi Twój Panie proszę nie obrażać księży i ludzi sądząc że jest pan mądrzejszy,każdy ma prawo oglądać co mu się podoba czy to TVN czy TVP u kogoś zobaczymy drzazge w oku A u siebie belki nie widzimy

  • Tomek
   25 sierpnia 2019, 11:22

   Tak jak ktos tutaj zauwazyl . Brytania to sprzedajna k..a. Sprzedala naszych lotnikow a teraz UE. I chce wiecej, bo jednosc w UE jej nie odpowiada. Moim zdaniem UE powinna wybudowac mur i zamknac przestrzan powietrzna oraz morska z tym cuchnacym rasizmem i niewolnictwem krajem. Dziekuje za nie usuniecie komentarza

  • Mark111
   25 sierpnia 2019, 16:20

   Problem jest szerszy niz z pozoru wyglada. Dzis nie jest fair opluwac UE , po tym jak tysiace firm dostalo wsparcie , jak powstaly drogi itp rzeczy , o ktorych w Polsxe sie nawet nie snilo. Oczywiscie nie ma za darmo i to nas Polakow , wiecznych "liberum veto " potomkow zawsze najbardziej wkurza. Co jest alternatywa ? Proste : my z szabelka na czolgi! Wojko lezy a kolejny PiS ( czytaj rzad ) opowiada bzdury o naszej potedze. Czasami fuzje duzych firm sa za p9dobne jak polski roczny budzet kwoty ( P&G z ..)Takie sa nasze realia. Przy calym poczuciu wiezi z Polska mowie ( lub jej od dawna braku

  • Vistula
   26 sierpnia 2019, 08:36

   @Mark111, warto w Twoim przypadku skorzystać z terapii Ice Bucket Challenge.

  • Mark111
   27 sierpnia 2019, 11:31

   Ad vocen do Vistula.
   Nie wiem co masz na mysli i wiedziec nie chce.
   Ale jesli nalezysz do calej grupy , ktorej sie wydaje , ze ma wplyw na cokolwiek o czym tu sie pisze , to zapewniam , ze nie masz.
   Nie jestem w Fan Clubie Tuska , ale moim zdaniem jest on w tej konkretnej sprawie , tym ktory mowi jako jeden z nielicznych prawde i nie boi sie tego. Pewnie i on wplywu na to nie ma. BoJo to kawal gnoja , ktory ma w d... wszystkich. To moje zdanie tylko. To jest miejce , gdzie mowimy swoje opinie. Szanujmy sie to naczelna zasada.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości