Menu

Boris Johnson: "Kobiety w burkach wyglądają jak skrzynki na listy"

Boris Johnson: "Kobiety w burkach wyglądają jak skrzynki na listy"
Porównania Johnsona wywołały oburzenie nie tylko społeczności muzułmańskiej, ale też polityków Partii Pracy. (Fot. Getty Images)
Kobiety, które noszą burki, wyglądają jak skrzynki na listy i rabusie - te słowa byłego szefa MSZ wywołały falę oburzenia w Wielkiej Brytanii.
Reklama

W zeszłym tygodniu w Danii zaczął obowiązywać zakaz noszenia zasłon twarzy, takich jak burki czy nikaby. 

W swojej stałej rubryce w "Daily Telegraph" Boris Johnson stwierdził, że brytyjskie szkoły i uniwersytety także powinny być uprawnione do reagowania, gdy na zajęciach pojawia się "studentka, która wygląda jak złodziej planujący napad na bank". 

Były minister spraw zagranicznych napisał też, że samo oczekiwanie od muzułmańskich kobiet, aby zasłaniały twarze, jest rodzajem opresji. "Dodam, że nie mogę znaleźć w Koranie żadnego wersetu dla takich praktyk" - napisał.

"Pójdę o krok dalej - dla mnie to absolutnie niedorzeczne, że ludzie muszą wyglądać jak skrzynki pocztowe" - zaznaczył.

Jednocześnie wyraził obawę, że wprowadzenie podobnego zakazu na Wyspach zasiliłoby radykałów, mówiących o "zderzeniu cywilizacji" między islamem a Zachodem.

Porównania Johnsona wywołały oburzenie nie tylko wśród społeczności muzułmańskiej, ale też polityków Partii Pracy. Posłanka Jess Phillips zapowiedziała, że ​​zgłosi byłego burmistrza Londynu do Komisji ds. Równości i Praw Człowieka.

Z kolei poseł David Lammy nazwał Johnsona "Donaldem Trumpem z funciaka", który "podsyca płomienie islamofobii, by napędzić swoje wybredne ambicje wyborcze."

"Muzułmańskim kobietom bandyci zrywają burki na naszych ulicach, a komentarz Borisa Johnsona to zwykła kpina" - dodał.

Dania to nie jedyny kraj, w którym obowiązuje zakaz noszenia burek i nikabów. Podobne prawo jako pierwsza w 2011 roku przyjęła Francja. Dziś obowiązuje ono również w Belgii, Austrii, Holandii i niektórych miejscach Szwajcarii.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama