Menu

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie
Johnson spotka się jutro z prezydentem Iranu. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Iran jest odpowiedzialny za ataki z 14 września na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Dodał, że jego kraj rozważy udział w amerykańskich wysiłkach mających na celu wzmocnienie obrony tego kraju.
Reklama

"Będziemy współpracowali z naszymi amerykańskimi i europejskimi przyjaciółmi nad odpowiedzią, która spróbuje zmniejszyć napięcia w rejonie Zatoki Perskiej" - przekazał Johnson dziennikarzom, lecąc wczoraj wiczorem na doroczną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Premier Johnson poinformował też, że spotka się jutro z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Ma również rozmawiać z prezydentem USA Donaldem Trumpem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Maronem.

Johnson podkreślił, że chce, aby wielka Brytania była "mostem między naszymi europejskimi przyjaciółmi i Amerykanami, jeśli chodzi o kryzys w Zatoce Perskiej".

Do ataków na saudyjskie rafinerie doszło 14 września br. (Fot. Getty Images)

Dodał, że na napięcia na Bliskim Wschodzie potrzebna jest dyplomatyczna reakcja, ale zastrzegł, że Wielka Brytania rozważy prośbę o pomoc militarną.

Szef Pentagonu Mark Esper ogłosił, że USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, aby wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich po atakach na saudyjskie rafinerie, o które Waszyngton oskarża Teheran. 

"Będziemy temu uważnie się przyglądać. I oczywiście, jeśli Saudyjczycy czy Amerykanie poproszą nas o odegranie roli, wtedy zastanowimy się, w jaki sposób moglibyśmy być przydatni - w zależności od tego, jaki będzie dokładny plan" - przekazał Johnson dziennikarzom.

Czytaj więcej:

Iran grozi Brytyjczykom i ostrzega przed eskalacją napięcia

Brytyjczycy chcą wysłać kolejny okręt do Zatoki Perskiej

Rząd UK rozważa skierowanie dronów nad Zatokę Perską

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama