Menu

Boris Johnson: Chcemy umowy z UE, ale nie za wszelką cenę

Boris Johnson: Chcemy umowy z UE, ale nie za wszelką cenę
Boris Johnson spotkał się w Irlandii Północnej ze swoim irlandzkim odpowiednikiem, Michealem Martinem. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania jest zdeterminowana, by zawrzeć porozumienie w prowadzonych negocjacjach z Unią Europejską, ale nie będzie dążyć do tego za wszelką cenę - przekazał brytyjski premier Boris Johnson swojemu irlandzkiemu odpowiednikowi Michaelowi Martinowi.
Reklama

Obaj politycy rozmawiali na zamku Hillsborough w Irlandii Północnej. Było to ich pierwsze osobiste spotkanie od czasu, gdy pod koniec czerwca Martin przejął funkcję szefa rządu Irlandii. Jak poinformowano, rozmawiali oni o negocjacjach w sprawie przyszłych relacji między Wielką Brytanią a UE, walce z koronawirusem oraz gospodarczych skutkach pandemii, a także o współpracy dwustronnej, w tym szczególności w odniesieniu do Irlandii Północnej.

"(Johnson) powtórzył, że Wielka Brytania jest zdeterminowana, by zawrzeć umowę. Podkreślił on, że Wielka Brytania poza Unią Europejską będzie nadal szczycić się wysokimi standardami w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i prawa pracy. Podkreślił jednak, że Wielka Brytania nie jest skłonna podejmować zobowiązań w zakresie równych warunków działania, wykraczających poza to, co zwykle znajduje się w umowie o wolnym handlu, takiej jak umowa UE z Kanadą" - napisano w komunikacie brytyjskiego rządu.

To, co jest określane mianem równych warunków działania, jest jednym z głównych punktów spornych w negocjacjach, bo Bruksela - obawiając się, że Londyn zacznie stosować "dumping regulacyjny" - domaga się od niego dostosowania się do swoich regulacji.

"Myślę, że istnieje pole porozumienia, jeśli taka wola jest po obu stronach, a wydaje mi się, że tak jest. Mój własny instynkt mówi mi, że istnieje wspólne zrozumienie, iż nie potrzebujemy kolejnego szoku dla gospodarki, którym byłoby nieoptymalne porozumienie handlowe, obok ogromnego szoku z powodu Covid" - oznajmił Martin.

Wcześniej brytyjski premier, dla którego była to pierwsza wizyta w Irlandii Północnej od czasu przywrócenia w styczniu, po trzyletnim kryzysie politycznym, autonomicznych władz tej prowincji, spotkał się z pierwszą minister Arlene Foster oraz zastępczynią pierwszej minister Michelle O'Neill.

Przekonywał je, że z upływem okresu przejściowego po Brexicie nie powstanie granica celna pomiędzy Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa, czego obawiają się północnoirlandzcy przedsiębiorcy. "Wspólnie zapewnimy, że Irlandia Północna jest gotowa w pełni wykorzystać wiele możliwości, które przed nami stoją i że żadna część Irlandii Północnej nie pozostanie w tyle" - wskazał Johnson.

Brytyjski premier podczas wizyty w Belfaście, tak jak kilka dni wcześniej w Szkocji, mówił też o tym, że Zjednoczone Królestwo jest "najbardziej udanym partnerstwem politycznym na świecie", zaś cztery tworzące je narody mają znacznie większą siłę, gdy są razem, niż gdyby były osobno. Zapowiedział również przyszłoroczne obchody stulecia powstania Irlandii Północnej, która utworzona została w maju 1921 roku w wyniku podziału Irlandii.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania wzywa UE do przestrzegania praw brytyjskich emigrantów

Brexit, powodzie, koronawirus i grypa. Brytyjskie wojsko w gotowości

Zakaz podróżowania do Hiszpanii "ma niewiele wspólnego ze zdrowiem, a wiele z Brexitem"

  Komentarze
  • Roman
   14 sierpnia, 13:34

   Jasne ze nie chca umowy ciekawe czy unia da sie robic na clach i braku granicy miedzy irlandiami

  • Wojtek
   14 sierpnia, 13:41

   Unia bez Was sobie poradzi Wy bez Unii nie bo macie poziom nauczania na poziomie szkół specjalnych

  • Mistrzunio
   14 sierpnia, 14:48

   Zadnej umowy im nie dawac. To mowie ja Mistrzunio... Europejczyk!

  • Do Roman
   14 sierpnia, 16:40

   Roman jaki ty naiwny jestes :))) . Jak nie bedzie umowy miedzy UE i UK o wolnym handlu to bedzie granica miedzy Irlandiami. Zapewniam Cie na 100%. I jeszcze to napisales "ciekawe czy unia da sie robic na clach" to juz mi rece opadaja jaki posiadasz wielki zasob wiedzy :)))

  • Janusz
   14 sierpnia, 20:17

   Wojtek@ Wojtuś, posłuchaj, jakie głupoty wygadują Twoje koleżanki i koledzy, Polacy. Jesteś pewien, że takie świetne szkoły kończyli ? " Kwiatki " typu Manchester jest pod Londynem, Szwecja w Kopenhadze, są na porządku dziennym. Pytania, czy Włochy są w UE ? Obejrzyj sobie " Matura, to bzdura ". Na początku mojego pobytu w Anglii, przy przyjęciu do pracy, był test z prostych działań arytmetycznych. Typu : 60x20, 240:80, 1500:30 , 845-613, itp. Na 30 Polaków oblało 25. Jeszcze jedno. Dlaczego angielskie dzieci lubią chodzić do szkoły, a polskie nie ? Aha, kto pracuje u kogo ? Polacy w UK, czy Brytyjczycy w Polsce ? I nie pisz mi przypadkiem o zdradzie, o historycznej krzywdzie, czy koloniach. Porównanie naszych dziejów, też o Polakach dobrze nie świadczy.

  • Karol
   14 sierpnia, 20:57

   Ej to jeszcze kilka miesiecy zostalo a Ci jeszcze nie maja zadnej umowy zawwrtej?! To jakas kpina. Beda wychodzic przez caly xxi wiek, o ile tak dlugo sama unia pozyje, i tak nie wyjda. Najlepsza nacja na swiecie, wielkie niegdys imperium. Porazka.

  • Tom
   14 sierpnia, 21:50

   Ciekawe Boris jaką cenę zapłacisz jeśli tej umowy nie będzie.........

  • Zauwazyliscie
   14 sierpnia, 23:08

   ze oni chodza caly czas bez maseczek

  • Osa
   15 sierpnia, 00:14

   Tak oni by chcieli całą reke a w zmian nic, tacy są, prawa pracy jakie, jak się nie podoba to won z zakładu, srodowisko pełno smieci wala się po ulicach.

  • Janusz
   15 sierpnia, 10:35

   Osa@ Ja nie zauważyłem, żeby moje prawa pracownicze były łamane. A jeśli już, to kilka razy widziałem, jak zwalniano w moim zakładzie, angielskich, czy innej narodowości menadżerów, za np. podniesienie głosu, mobbing itp. A jeśli Ty i koledzy sobie pozwalacie na to. Proponuję zjazd do Polski, kraju, gdzie prawa pracownicze są zawsze przestrzegane. Płaca minimalna, co roku, podnoszona. Itp.itd.

  • Janusz
   15 sierpnia, 10:38

   Osa@ U nich śmieci walają się po miastach, a w Polsce nie, bo Polacy wywożą je do lasów. I tam się walają.

  • Do Janusza
   15 sierpnia, 12:30

   Tobie chlopie to juz calkiem sie poyyeeb..alo, moze za dlugo przebywaszw UK. Takie problemy jak napisales z matematyka i geografia to wlasnie maja niedouczeni angole, a nie My Polacy.

  • Marya
   15 sierpnia, 15:55

   Wojtus, idiota powiedzial Co wiedzial, widac, ze pojecia nie masz na temat poziomu szkol w uk

  • Janusz
   15 sierpnia, 20:36

   Do Janusza@ Mały facet, gdy chce być większy, kupuje sobie duży samochód. Ty, żeby się poczuć większym Polakiem, napisałeś " My Polacy " z dużej litery. Wiesz, że to jest błąd ortograficzny. Nie dodał wielkości Polakom, a Ciebie osmieszył. Zapewniam Cię, że mój patriotyzm nie jest gorszy od Twojego. Ale znam umiar. Mam prośbę. Chcę, żebyś wymienił chociaż jedną dziedzinę, w której Polska dystansuje Wielką Brytanię.

  • Czytelnik
   16 sierpnia, 09:41

   To wszystko pokazuje, że Polaków jest za dużo w każdym kraju, nienawidzimy się, zazdrościmy sobie wszystkiego, powinniśmy się wspierać a nie pluć na siebie, bo ktoś ma lepszy samochód. Ma lepszy samochód, bo ma lepszą znajomość języka obcego czy zawód. W tym kraju teraz będzie walka o pracę między Polakami których się nie lubi a Anglikami.

  • Janusz
   16 sierpnia, 13:52

   Czytelnik@ Raczej nie będzie takiej walki. Nam wystarczy pracować np.1,5 raza lepiej niż Anglicy. To wystarczy. Uważasz, że na tych stanowiskach i za tą płacę, co pracują Polacy, to Anglicy wykrzesają z siebie więcej. Nie sądzę. A co do zawiści wśród Polaków? Pełna zgoda. Dodałbym jeszcze zarozumialstwo i zadufanie w sobie.

  • Tede
   16 sierpnia, 23:23

   Janusz to taki angielski John-yyy... Taki janusz - śmiech na sali... Panie Janku jajka w garnku ... My name is Jan Jan Rambo...

  • Janusz
   17 sierpnia, 09:39

   Tede@Co, zmieniłeś ksywę ? Już sam tekst Cię zdradza. Aha, zalogowałeś się, czy dalej boisz się to zrobić ? Albo nie umiesz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości