Menu

Boris Johnson: Bogate kraje muszą dawać więcej, by pomóc w redukcji emisji

Boris Johnson: Bogate kraje muszą dawać więcej, by pomóc w redukcji emisji
Brytyjski premier podkreślił jak ważne jest, aby wszyscy zrozumieli konieczność wdrożenia zmian. Nazwał je "kluczowymi dla planety". (Fot. Getty Images)
Bogate kraje muszą zrobić więcej, również finansowo, by pomóc krajom rozwijającym się w redukcji emisji dwutlenku węgla - uważa brytyjski premier Boris Johnson. Ale ostrzegł, że szansa na porozumienie w tej sprawie przed szczytem COP26 wynosi 60 proc.
Reklama
Reklama

Johnson przyznał, że bogatsze państwa "od pokoleń czerpały korzyści z nieskrępowanego zanieczyszczania środowiska", a często odbywało się to kosztem krajów rozwijających się. "Ponieważ kraje te starają się teraz rozwijać swoje gospodarki w sposób czysty, zielony i zrównoważony, mamy obowiązek wspierać je w tym - naszą technologią, naszym doświadczeniem i pieniędzmi, które obiecaliśmy" - oznajmił dziennikarzom podczas podróży do USA, gdzie weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz spotka się z prezydentem Joe Bidenem.

Johnson jako premier kraju-gospodarza tegorocznego szczytu klimatycznego COP26 będzie wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem przewodniczył tej części sesji, która będzie poświęcona zapobieganiu zmianom klimatu. Johnson ma m.in. mówić o zobowiązaniach finansowych, które kraje uprzemysłowione podjęły, by pomóc rozwijającym się w redukcji emisji.

Kraje uprzemysłowione uzgodniły, że najpóźniej w roku 2020 będą przekazywać 100 mld dolarów rocznie dla krajów rozwijających, aby pomóc im zmniejszyć ich emisje gazów cieplarnianych. Ale w 2019 r. poziom ten osiągnął tylko 79,6 mld dolarów. Jak podają brytyjskie media, rząd w Londynie poprosił Niemcy i Kanadę o przejęcie inicjatywy w opracowaniu "Planu realizacji 100 mld dolarów", który ma zostać opublikowany przed listopadowym szczytem COP26.

Johnson przyznał jednak, że osiągnięcie tego celu będzie trudne. "Myślę, że osiągnięcie wszystkiego w tym tygodniu będzie wyzwaniem. Ale sądzę, że uzyskanie tego przed COP - to szansa 6 na 10. To będzie trudne. Ludzie muszą zrozumieć, że jest to kluczowe dla świata" - podkreślił.

Czytaj więcej:

Królowa Elżbieta II weźmie udział w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow

COP26 w Glasgow: Prezydent Chin nadal nie potwierdził udziału w szczycie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama