Menu

Boeing 737 Max: Znaleziono błędy w oprogramowaniu symulatora

Boeing 737 Max: Znaleziono błędy w oprogramowaniu symulatora
Oprogramowanie wykorzystywane w symulatorach lotów nie było w stanie odtworzyć pewnych warunków lotu. (Fot. Getty Images)
Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował w sobotę, że dokonał poprawek w oprogramowaniu w symulatorze lotu samolotu typu 737 Max, na którym szkoleni są piloci tych maszyn. Po dwóch katastrofach, na całym świecie zawieszono loty wszystkich 737 Max.
Reklama

"Boeing wprowadził poprawki do oprogramowania symulatora lotu i dostarczył dodatkowe informacje operatorom systemu, aby zapewnić reprezentatywne działanie urządzenia w różnych warunkach lotu" - poinformował koncern.

Według amerykańskiego producenta, oprogramowanie wykorzystywane w symulatorach lotów nie było w stanie odtworzyć pewnych warunków lotu, w tym tych, w których w marcu br. doszło do katastrofy Boeinga 737 Max linii Ethiopian Airlines. Maszyna runęła tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie. Zginęło wówczas 157 osób.

W październiku ub. roku 189 osób zginęło w katastrofie maszyny tego samego typu w Indonezji.

W obu przypadkach oprogramowanie systemu stabilizacji i kontroli lotu (MCAS), który ma zapobiegać utracie siły nośnej przez samolot, mogło odegrać decydującą rolę.

Kilka dni temu Boeing poinformował, że zakończone zostały prace nad aktualizacją oprogramowania w samolotach typu 737 Max. Zanim będą one mogły wrócić do latania, zmiany oprogramowania musi zatwierdzić jeszcze amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). 

  Komentarze
  • Nick
   20 maja 2019, 09:57

   A czy Boeing poniesie jakąś karę za te dwie katastrofy i śmierć ludzi czy jak zwykle nie bo to jest globalny gigant i mogą mu skoczyć?

  • Peters
   20 maja 2019, 11:47

   Dokladnie.
   To zbrodnia tyle ludzi pogrzebac. Jakas odpowiedzialnosc istnieje na tym swiecie czy calkowite bezprawie.

  • Oblatywacz
   20 maja 2019, 12:21

   Tak jak mowisz panie Nick. Takie zycie, nic nie poradzisz😭

  • Pilot
   20 maja 2019, 14:47

   Samoloty spadały, spadają i będą spadać. To trwa od początków lotnictwa. Dlaczego jesteście tacy zdziwieni? Ludzie, którzy nie potrafią zaakceptować swojej ewentualnej śmierci nie powinni wsiadać do samolotów.

  • Greg
   21 maja 2019, 07:07

   Pilot. Ty masz nierówno pod sufitem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama