Menu

Blair: Radykalny islam rosnącym zagrożeniem dla świata

Blair: Radykalny islam rosnącym zagrożeniem dla świata
Blair podkreślił, że państwa zachodnie muszą "podnieść kwestię religijnych ekstremistów do rangi najważniejszych problemów" (Fot. Getty Images)
Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair zaapelował do Zachodu o odłożenie na bok sporów z Rosją i Chinami i skoncentrowanie się na zagrożeniu płynącym ze strony radykalnego islamu.
Reklama
Podczas wystąpienia w siedzibie Bloomberga w Londynie Blair podkreślił, że państwa zachodnie muszą "podnieść kwestię religijnych ekstremistów do rangi najważniejszych problemów".

Jego zdaniem, aby walczyć z radykalnym islamem Zachód musi współpracować z innymi państwami, "w szczególności z Rosją i Chinami". Dlatego najsilniejsze kraje świata powinny zaniechać wzajemnych konfliktów i muszą skierować uwagę na problem "rozlewającego się po świecie" radykalnego islamu.

"Radykalny islam destabilizuje społeczności, a nawet państwa. Podkopuje możliwość pokojowego współistnienia w dobie globalizacji" - oświadczył były szef brytyjskiego rządu.

Blair zwrócił uwagę, że wiele rządów trwoni fundusze na ochronę swych państw, jednocześnie tworząc u siebie warunki dla rozwoju radykalnych grup muzułmańskich. Taka sytuacja, zdaniem byłego premiera, jest "absurdalna".

Jednocześnie skrytykował Zachód za politykę wobec konfliktu w Syrii. Jego zdaniem, cena za brak interwencji w tym kraju będzie "bardzo wysoka".

Blair pełni funkcję międzynarodowego wysłannika na Bliski Wschód tzw. kwartetu bliskowschodniego (ONZ, UE, Rosja, USA) i zajmuje się procesem pokojowym w tym regionie.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama