Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bjoergen jak groźna królowa Wikingów

Bjoergen jak groźna królowa Wikingów
Słynna biegaczka kończy karierę sportową... (Fot. Getty Images)
Legendarna biegaczka narciarska Marit Bjoergen kończy dzisiaj oficjalnie karierę startując w maratonie narciarskim. Z tej okazji agencja NTB zrobiła sesję fotograficzną, na której Norweżka ustylizowana jest na groźną królową Wikingów.
Reklama

Biegaczka zasiada na tronie skonstruowanym z części z 40 par nart w kolorze antracytu na czarnym tle.

Sesja została zrobiona w scenerii amerykańskiego serialu fantasy „Gra o Tron” i Bjoergen ubrana na czarno pokazuje w niej 15 medali olimpijskich, które zdobyła w karierze. Zdjęcia opublikowane zostały w piątek przez wszystkie norweskie media dla uhonorowania wielkiej kariery.

Bjoergen zapytana, który ze swoich medali olimpijskich ceni najbardziej powiedziała, że złoto w sprincie indywidualnym techniką klasyczną w Vancouver w 2010 roku. Druga w tej konkurencji była Justyna Kowalczyk, która w kilka dni później pokonała Norweżkę w biegu na 30 kilometrów techniką klasyczną i przez następne kilka lat była jej najgroźniejszą rywalką.

„To był szczególny dzień i zwycięstwo w bardzo silnej stawce wydawało mi się niemożliwe. Kiedy jednak wygrałam, nie miałam z kim podzielić się radością. Mój trener Egil Kristiansen był tego dnia chory i leżał w łóżku, rodzice nie odbierali telefonu, a mój partner Fred Boerre Lundberg miał aparat wyłączony. To zwycięstwo było dla mnie przełomem” - przyznała biegaczka.

Dzisiaj Bjoergen wystartowała w ostatnim biegu w karierze - 37-kilometrowym maratonie Skarverennet. Rozgrywany jest od 1974 roku i kończy oficjalnie sezon narciarski w Norwegii.

37-kilometrowa trasa Skarverennet wiedzie z miejscowości Finse położonej 1222 m nad poziomem morza, do której nie prowadzi żadna droga. Jej centralnym punktem jest stacja kolejowa i uczestnicy muszą tu przyjechać kilkunastoma specjalnymi pociągami nocnymi na linii Oslo - Bergen.

Zawodnicy rywalizują później wzdłuż masywu górskiego Hallingskarvet o wysokości 1933 m n.p.m. do wsi Ustaoset, położonej 900 m n.p.m., skąd zabierani są również pociągiem.

38-letnia Bjoergen zdobyła w karierze 15 medali olimpijskich - osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. Na najwyższym podium mistrzostw świata stała 18 razy oraz zdobyła pięć srebrnych i trzy brązowe medale. Wygrała 114 biegów Pucharu Świata, w którym triumfowała cztery razy w punktacji generalnej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama