Menu

"Bild": Fakty wskazują, że ukraiński Boeing został zestrzelony

"Bild": Fakty wskazują, że ukraiński Boeing został zestrzelony
Podejrzenia ekspertów wzbudza fakt, że irańskie władze bardzo szybko uznały, że przyczyną tragedii była usterka techniczna. (Fot. Getty Images)
Niemiecki dziennik 'Bild' przekonuje, że to irańska obrona przeciwlotnicza mogła zestrzelić dzisiaj rano pasażerski ukraiński samolot z 176 osobami na pokładzie. Powołuje się przy tym na opinie ekspertów i podobieństwo do innych tego rodzaju wypadków.
Reklama

"Do katastrofy doszło 4 godziny i 14 minut po ataku rakietowym Iranu na bazy wojskowe w Iraku. Jest zatem prawdopodobne, że mułłowie spodziewali się amerykańskiego kontrataku. Możliwe, że irańska obrona przeciwlotnicza wzięła ukraińską maszynę za nadlatujący amerykański samolot wojskowy lub rakietę i go zestrzeliła" - pisze dzisiaj "Bild" na stronie internetowej.

Wyklucza jednocześnie, by pasażerską maszynę mogła trafić amerykańska rakieta. Dziennik uważa bowiem, że gdyby rakietę wystrzelono z amerykańskiej bazy zaraz po poderwaniu się samolotu z pasa startowego w Teheranie, nie byłaby ona w stanie w tak krótkim czasie trafić ukraińskiego Boeinga 737-800.

Podejrzenia ekspertów cytowanych przez najpoczytniejszy niemiecki dziennik wzbudza fakt, że irańskie władze bardzo szybko uznały, że przyczyną tragedii była usterka techniczna.

Na pokładzie samolotu, który leciał z Teheranu do Kijowa, było 176 osób. (Fot. Getty Images)

"W przypadku rozbicia się samolotu rzadko zdarza się, że od razu podaje się przyczynę. Analiza przyczyn wypadku wymaga dni, tygodni a czasem nawet dłużej" - przekazał "Bildowi" Jakob Wert, ekspert do spraw lotnictwa i redaktor naczelny portalu "International Flight Network".

"To, że w tym przypadku irańskie media państwowe niemal natychmiast po katastrofie zaczęły mówić o usterce technicznej, jest niewiarygodne. W tym momencie prawie nie ma żadnych informacji, nie mówiąc już o poszlakach wskazujących na defekt techniczny" - dodał Wert.

Wtórował mu Joachim Hunold, były szef linii lotniczych Air Berlin. Jego zdaniem, "mówienie tak wcześnie o usterce techniczne, to czyste spekulacje".

"Na częściach wraku widać charakterystyczne małe dziurki i rysy, które mogą pochodzić z eksplozji rakiety przeciwlotniczej". (Fot. Getty Images)

Analizując znane obecnie fakty na temat katastrofy "Bild" dochodzi do wniosku, że jej przyczyna mogła być inna - zestrzelenie.

Przede wszystkim - jak zaznazcza gazeta - wyprodukowany w 2016 r. Boeing 737-800 do ostatniej chwili się wznosił i nabierał prędkości. Nic nie wskazuje zatem na problemy z pracą silników. Dziennik zwraca uwagę, że na częściach wraku widać charakterystyczne małe dziurki i rysy, które mogą - choć nie muszą - pochodzić z eksplozji rakiety przeciwlotniczej.

Jakob Wert dostrzegł w tej katastrofie analogie z innymi przypadkami zestrzeleń samolotów. "Czy rzeczywiście o to chodzi, na razie nie jest jasne. Nie można jednak tego definitywnie wykluczyć" - oznajmił.

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych UIA rozbił się dzisiaj rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini. Zginęło 176 osób. Większość ofiar to obywatele Iranu i Kanady.

Czytaj więcej:

Iran: Ukraiński Boeing rozbił się tuż po starcie. Zginęło 176 osób

Iran ostrzelał bazy USA w Iraku. Zapowiada, że to "pierwszy krok"

  Komentarze
  • Przemek
   8 stycznia, 15:18

   W Rosji do dzisiaj badają jak brzoza zaatakowała polskiego tupolewa.

  • Pete
   8 stycznia, 16:33

   Przeciez z daleka czuc prowokacje. Amerkanie dobrze wiedza co robia. Swinie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama