Menu

Bez prezentów w co piątej rodzinie

Bez prezentów w co piątej rodzinie
Fot. Getty Images
20 proc. włoskich rodzin zrezygnowała w tym roku z kupowania świątecznych prezentów. Podkreśla się, że to najbardziej wyrazista oznaka utrzymującego się w tym kraju kryzysu.
Reklama
Według danych krajowego Obserwatorium Konsumentów, wydatki na świąteczne prezenty we Włoszech spadły o ponad 11 proc. w porównaniu z Bożym Narodzeniem w 2012 roku. Przeciętna rodzina wydała na ten cel ok. 130 euro.

Jeszcze bardziej pesymistyczne wyniki przedstawiło stowarzyszenie konsumentów Codacons, które obliczyło, że Włosi wydali w tym roku na podarunki pod choinkę o 15 proc. mniej niż w poprzednie święta.

Codacons szacuje, że wydatki rodzin na prezenty, podróże, ozdoby choinkowe, a więc na wszelkie świąteczne dodatki były niższe o 600 milionów euro niż przed rokiem. Były one też aż o 7,7 miliarda euro mniejsze niż w 2007 roku, a więc zanim zaczął się kryzys, który bardzo zmienił przyzwyczajenia i styl życia Włochów.

Mniejsze były również wydatki na żywność. Rolniczy związek Coldiretti przedstawił obliczenia, z których wynika, że w tym roku Włosi przeznaczyli na jedzenie i napoje o 8 proc. mniej niż przed rokiem. Niemal całkowicie zniknęły takie luksusowe przysmaki z importu, jak ostrygi, kawior i szampan. Zostały one wyparte przez dania rodzimej kuchni.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama