Menu

Belgia: Tysiące Polaków głosują w wyborach do parlamentu

Belgia: Tysiące Polaków głosują w wyborach do parlamentu
W Belgii mieszka ok. 90 tys. Polaków, w tym najwięcej w Brukseli. (Fot. Getty Images)
W liczącej nieco ponad 11 mln mieszkańców Belgii tysiące Polaków w niedzielę poszło do urn w Brukseli i innych belgijskich miastach, by oddać głos w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu. Po południu przed lokalami wyborczymi tworzyły się kolejki.
Reklama

Dzisiaj w Brukseli jest słonecznie, więc pogoda sprzyja, by odwiedzić jeden z kilku rozsianych po mieście lokali wyborczych. Podobnie jest w innych dużych miastach, Antwerpii i Gandawie.

Przed czterema laty w stolicy Belgii było sześć punktów do głosowania: pięć w Brukseli i jeden w Antwerpii. W tym roku w Brukseli są cztery lokale wyborcze, a poza tym w Antwerpii, Gandawie oraz Leuven. Zostały otwarte o godz. 7:00, a ostatnie głosy będzie można oddać przed godziną 21:00.

Mimo to przed lokalami wyborczymi wczesnym popołudniem wyborcy musieli czekać w kolejkach. Przewodniczący komisji wyborczej w lokalu w brukselskiej dzielnicy Saint Gilles powiedział PAP, że Polacy przychodzą oddać głos już od wczesnych godzin porannych. „Rano nie było kolejek, ale co chwilę ktoś wchodził do środka. Kolejki pojawiły się koło południa, ale pracujemy sprawnie, żeby wyborcy nie musieli długo oczekiwać na swoją kolej" - wskazał. W lokalu zarejestrowanych jest 1,5 tys. wyborców.

„Odnoszę wrażenie, że ludzie są dziś naprawdę zmobilizowani. Dla każdego głosowanie jest obywatelskim obowiązkiem, a na emigracji do tego dochodzi często jeszcze tęsknota za ojczyzną, więc ludzie jeszcze bardziej czują się zobowiązani, aby tu dziś być" – przyznał.

Głos w Brukseli oddała m.in. pani Teresa, która przyszła zagłosować z mężem Wiesławem. Małżeństwo jest z Podlasia. „Mieszkamy tu kilkanaście lat, ale sercem jesteśmy w Polsce i chcemy do Polski wrócić. To dla nas niezwykle ważne, aby być tutaj dziś i oddać głos" – przyznała w lokalu w Saint Gilles.

Głosy oddali też pani Teresa i pan Andrzej, którzy – jak mówią – są w Belgii „starą emigracją". „Przyjechaliśmy tu jeszcze w latach 80., z powodu wydarzeń politycznych w Polsce. Cały czas śledzimy jednak życie polityczne w Polsce i głosujemy. To dla nas niezwykle ważne" - podkreślił pan Andrzej.

Do udziału w wyborach zachęca ambasador Polski w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.

„W tym roku spodziewaliśmy się większej liczby osób, które będą chciały głosować, i z tego powodu została podjęta decyzja o otwarciu nowych punktów do głosowania w Belgii. To też sprawia, że Polakom w Belgii i Polonii powinno być łatwiej dotrzeć do jednego z lokali wyborczych. Spodziewamy się rekordu, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą. Zarejestrowało się ponad 12 tys. osób, a to pokazuje, że te wybory są ważne dla Polaków w Belgii i Polonii" – poinformował dyplomata.

Orzechowski dodał, że dowodem na zainteresowanie są też liczne telefony, jakie ambasada odebrała w ostatnich dniach z pytaniem, jak zarejestrować się przez internet i gdzie głosować. „Szacujemy, że 95 proc. telefonów do ambasady w ciągu ostatnich 2 tygodni było z pytaniami w sprawie wyborów" – wskazał. „Ci, którzy jeszcze nie zagłosowali, mają szansę to zrobić do godz. 21:00. Zachęcamy do tego" – podsumował Orzechowski.

Jak poinformował konsul generalny RP w Belgii Jacek Grabowski, liczba zarejestrowanych wyborców - 12 tys. - to dwa razy więcej niż w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w 2015 r. w Belgii uprawnionych do głosowania było 8 tys. 37 osób. To o 34 proc. mniej niż zarejestrowało się w tym roku.

Czytaj więcej:

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami

Londyn: Czerwony dywan dla wyborców w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym

Wyszukiwarka Google z okolicznościowym logo z okazji wyborów w Polsce

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama