Menu

Belgia: Projekt, który ma pozwolić na eutanazję osób z demencją

Belgia: Projekt, który ma pozwolić na eutanazję osób z demencją
Open VLD: "Chcemy dać ludziom możliwość samodzielnego decydowania o godnym zakończeniu życia, nawet jeśli cierpią na demencję". (Fot. Getty Images)
Jedna z największych belgijskich partii, Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (Open VLD), chce zmienić prawo tak, aby osoby z demencją miały prawo do eutanazji. Partia przedstawiła projekt ustawy w tej kwestii - informują belgijskie media.
Reklama

Obecnie w Belgii eutanazja jest dopuszczalna tylko w wypadku osób nieuleczalnie chorych, ale wciąż w pełni świadomych. Jeśli taka osoba przygotowała wcześniej tzw. testament życia, w którym wyrazi taką wolę, możliwe jest przeprowadzenie eutanazji wtedy, gdy znajdzie się w nieodwracalnej śpiączce.

Nie jest to jednak możliwe w przypadku osób z demencją lub tych, które nagle stały się niezdolne do wyrażenia świadomej zgody z powodu np. wypadku, nawet jeśli uprzednio odnotowały to w testamencie życia.

"To musi się zmienić. Chcemy dać ludziom możliwość samodzielnego decydowania o godnym zakończeniu życia, nawet jeśli cierpią na demencję. W ten sposób możemy uniknąć wielu poniżających sytuacji" - oświadczył poseł Open VLD Robby De Caluwé w stacji VRT News. Jak dodał, "ludzie chcą podejmować decyzję, kiedy są w stanie to zrobić, ponieważ obawiają się, że będzie za późno".

Podobny projekt pojawił się już wcześniej - w 2015 roku. (Fot. Getty Images)

Jego partia przedłożyła projekt ustawy, aby stosować testament życia do osób, które stały się niezdolne do świadomego wyrażenia zgody na eutanazję z powodu demencji, krwotoku mózgu, nowotworów lub choroby Parkinsona.

Open VLD nie jest pierwszą partią, która chce rozszerzyć prawo do eutanazji dla osób z demencją. Podobny projekt pojawił się już wcześniej, w 2015 roku.

Sammy Mahdi, szef młodzieżówki innej dużej belgijskiej partii, Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie oraz kandydat na przewodniczącego tego ugrupowania, chce rozpocząć debatę na temat projektu ustawy: "Zasadniczo jestem otwarty na to. Ważne jest, abyśmy rozsądnie sobie z tym poradzili" - przyznał Mahdi.

Czytaj więcej:

Vincent Lambert nie żyje. Został odłączony od aparatury

Uniewinniono lekarza ws. eutanazji pacjentki z demencją

Holandia: Większość pediatrów chce eutanazji dzieci

  Komentarze
  • Czlowiek jako produkt
   22 listopada 2019, 19:21

   potrzebny tylko wtedy, kiedy przynosi zyski. chore

  • Do Lemanskiego
   22 listopada 2019, 22:41

   Widzialem twoj lewy profil na fejsie tyle tam wylewasz swoich wypocin taki to cwani i madry jestes ale swojej geby to pokazac nie potrafisz . Pewnie boisz sie pokazac swoje prawdziew ja znajomym xD swoja droga urzywanie czyjegos zdiecia jest karalne prawda ?

  • Vistula
   23 listopada 2019, 15:44

   @Do Lemanskiego, Ale o co chodzi? Które ze zwierząt zabija swoje potomstwo, albo innych przedstawicieli tego samego gatunku? Takie rzeczy dokładnie jak segregacja rasy przez mordowanie chorych i słabych czy ludzi należących do innego narodu działy się w trakcie II wojny światowej pod kierunkiem Niemców. Czemu nie chcesz nazywać rzeczy po imieniu? Jeżeli ktoś zabija drugiego człowieka, albo wysuwa takie pomysły to jest mordercą, albo namawia do morderstwa. Czy może UE to jest raj na ziemi i wszystko co robi, bezapelacyjnie i bezkrytycznie, musi być akceptowane?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama