Menu

Będzie łatwiej o rozwód w Irlandii

Będzie łatwiej o rozwód w Irlandii
Aż ponad 82 proc. Irlandczyków opowiedziało się za zniesieniem wymogu czteroletniej separacji. (Fot. Getty Images)
Irlandczycy zdecydowanie opowiedzieli się w referendum za liberalizacją prawa, ułatwiającą rozwody - poinformowali w dzisiaj przedstawiciele komisji wyborczej. W Irlandii głosowano w piątek w wyborach do PE, w wyborach komunalnych i właśnie w tym referendum.
Reklama

Aż ponad 82 proc. Irlandczyków opowiedziało się za zniesieniem wymogu czteroletniej separacji w ostatnich pięciu latach jako warunku orzeczenia rozwodu za porozumieniem stron. Rząd premiera Leo Varadkara (Fine Gael) zaproponował ograniczenie okresu separacji do dwóch lat.

Do 1995 r. rozwody były w Irlandii zabronione. W ostatnich latach w kraju tym szybko następują jednak przemiany społeczne. W 2015 r. Irlandczycy zagłosowali za legalizacją małżeństw jednopłciowych, a w ubiegłym roku zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za liberalizacją jednych z najostrzejszych przepisów aborcyjnych na świecie.

Komentując wynik głosowania w piątkowym referendum, minister kultury Josepha Madigan podkreśliła, że wyborcy opowiedzieli się za "humanizacją systemu". Frekwencja w referendum wyniosła nieco ponad 50 proc.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama