Menu

Barnier w Warszawie: W negocjacjach z Londynem kluczowa jest jedność UE

Barnier w Warszawie: W negocjacjach z Londynem kluczowa jest jedność UE
"Konstruktywny dialog dziś z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie" - napisał Barnier na Twitterze. (Fot. Getty Images)
Rozpoczynające się w poniedziałek negocjacje między UE a W. Brytanią dot. przyszłych relacji po Brexicie będą trudne i - z woli Brytyjczyków - krótkie - oświadczył dzisiaj w Warszawie główny negocjatorem UE ds. Brexitu Michel Barnier. 'Kluczowa jest jedność 27 państw Unii' - dodał.
Reklama

Wizyta Barniera w Warszawie jest siódmą wizytą w Polsce od początku negocjacji brexitowych UE z Wielką Brytanią w 2017 roku. Rozmowy UE z Wielką Brytanią na temat przyszłych relacji mają rozpocząć się w poniedziałek.

Po posiedzeniu senackiej komisji jej przewodniczący Bogdan Klich (KO) mówił na wspólnym z Barnierem briefingu prasowym, że z punktu widzenia Polski kwestią kluczową jest zabezpieczenie praw nabytych przez obywateli polskich przebywających na terenie Zjednoczonego Królestwa.

"To jest priorytet, do którego realizacji chyba nie trzeba namawiać głównego negocjatora UE, by to wszystko, co zawiera umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE było respektowane" - podkreślał. Jak dodał, zgodnie z tą umową osoby, które przebywały w Wielkiej Brytanii dłużej niż pięć lat, mają zagwarantowane nie tylko prawo stałego pobytu, ale wszystkie nabyte prawa socjalne.

"A ci, którzy do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia br. rozpoczną procedurę rejestracyjną po okresie pięciu lat, takie prawa będą mogli uzyskać" - dodał. Zaznaczył, że dotyczy to obecnie około 900 tys. Polaków, z których ok. 600 tys. rozpoczęło procedurę rejestracyjną wymagana przez rząd Zjednoczonego Królestwa.

Barnier podkreślił, że w obliczu rozpoczynających się w przyszłym tygodniu negocjacji dot. przyszłych relacji między Londynem a Brukselą, kluczowa jest jedność 27 państw Unii. "Przykładam do tego wielką wagę; odwiedzam raz w tygodniu jedno z państw europejskich, staram się wysłuchać, jakie są troski, obawy, niepokoje i odpowiedzieć na nie" - mówił Barnier.

"Te negocjacje będą z całą pewnością trudne, będą też krótkie i to jest wola Brytyjczyków; to Brytyjczycy - o ile utrzymają to stanowisko - zdecydowali, że opuszczają wspólny rynek 31 grudnia br. Na zbudowanie zrębu dalszej współpracy jest bardzo niewiele czasu, jeśli chcemy uniknąć brutalnego przejścia do zupełnie nowej rzeczywistości, w której znajdziemy się od 1 stycznia 2021 r." - podkreślił unijny negocjator. Jak mówił, będzie to wymagało m.in. przeprowadzania przez kraje UE kontroli wszystkich produktów brytyjskich trafiający na unijny rynek.

Barnier podkreślił, że najistotniejsza kwestią będzie ochrona praw obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii. "Ufamy rządowi brytyjskiemu, że te prawa zachowa, tak jak oni ufają nam, że utrzymamy wszystkie prawa obywateli brytyjskich przebywających w UE. Bedzie to na pewno wymagało dużej czujności z naszej strony" - powiedział Barnier.

Wyraził nadzieję, że rozpoczynające się 2 marca negocjacje "będą przebiegały w duchu swobody, otwartości i zasad fair play". "Czas mamy rzeczywiście bardzo krótki. W czerwcu przeprowadzimy bilans negocjacji po pięciu, sześciu rundach, natomiast naszym celem jest osiągnięcie porozumienia do października, najpóźniej do listopada" - oświadczył główny unijny negocjator ds. Brexitu.

Zaznaczył, że podchodzi do tych negocjacji "z dobra wolą i w duchu konstruktywnym". "Podchodzimy z ogromnym szacunkiem do decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE i opuszczeniu wspólnego runku. Uważamy, że porozumienie jest możliwe, jeżeli tylko będziemy przestrzegali zasad, które sam sobie wyznaczyliśmy w ramach podpisanej deklaracji politycznej. Jeżeli tylko będziemy przestrzegać ram prawnych, to wypracowania porozumienia będzie trudne, ale możliwe" - oświadczył.

Czytaj więcej:

Brytyjskie MSZ: Oczekujemy, że UE wywiąże się ze swoich zobowiązań

UE: Przyszłe relacje finansowe z UK "zależne od umowy handlowej"

Brexit: Ambasadorowie UE uzgodnili mandat do negocjacji z UK

Polska zadowolona z mandatu UE do negocjacji z Wielką Brytanią

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama