Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Barnier: To Londyn musi wyjaśnić, co dalej z Brexitem

Barnier: To Londyn musi wyjaśnić, co dalej z Brexitem
May zapewniła niedawno, że "zrealizuje Brexit, i to na czas". (Fot. Getty Images)
Główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier oświadczył wczoraj po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, że Londyn musi teraz wyjaśnić, co dalej w związku z impasem w brytyjskim parlamencie i planowanym na 29 marca wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.
Reklama

"Jest niezmiernie mało czasu na zawarcie porozumienia ze Wspólnotą" - podkreślił Barnier na wspólnej konferencji prasowej. "Nigdy nie nalegaliśmy na Brexit, nigdy nie domagaliśmy się Brexitu" - dodał Bettel.

Barnier podkreślił, że UE nie podejmie żadnych renegocjacji w sprawie umowy o rozwodzie z Wielką Brytanią i nalega na premier Theresę May, by podjęła współpracę z przywódcą opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem, aby przełamać impas w parlamencie, który odrzuca umowę w takim kształcie, w jakim przygotował ją rząd.

Barnier nalega na Theresę May, by podjęła współpracę z przywódcą opozycyjnej Partii Pracy, Jeremym Corbynem. (Fot. Getty Images)

Unijny negocjator podkreślił, że musi dojść "do jakiegoś ustępstwa" po brytyjskiej stronie.

Bettel zaznaczył, że na razie Wielka Brytania zachowuje się jak "Niezjednoczone Królestwo", a stanowisko zwolenników Brexitu "da się podsumować jednym zdaniem: Nie, nie, nie i nie".

Pomimo opóźnienia w ratyfikacji wynegocjowanej w listopadzie umowy, May zapewniła niedawno, że "zrealizuje Brexit, i to na czas". Premier zapowiedziała też w ubiegły czwartek, że podda projekt całej umowy - wraz z ewentualnymi ustępstwami ze strony UE - pod głosowanie "tak szybko, jak to możliwe". Oświadczyła jednak, że jeśli nie będzie to możliwe przed 13 lutego, wygłosi wówczas oświadczenie w Izbie Gmin, a następnego dnia przedstawi posłom projekt neutralnej uchwały, dający podstawę do kolejnej debaty na temat Brexitu.

Jak dotąd wszyscy unijni rozmówcy May podkreślili, że Londyn nie może liczyć na ustępstwa ze strony Wspólnoty.

W razie nieuzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy 29 marca. 

 

  Komentarze


  • Dariusz
   12 lutego, 09:09

   Brawo Panie Barnier sluszne stwierdzenie.Siedzi taka grupa zagorzalych Brexitowcow ktorzy mysla ze zjedza ciastko i beda mieli ciastko.W czerepach im sie popiermylilo sadza ze wrocili? Do czasow Krola Artura albo Henryka.Jakas niepodleglosc wolna Anglia? Tylko anglia zapomniala co dostala od UE najlepszego to sile robocza gdzie ta sila postawila na nogi cala gospodarke .Trzeba byc zdrowo walnietym zeby zarzynac kure znoszaca zlote jajka.Anglia zniesie chyba jedno potezne jajo i to beda jaja.

  • Twòj Pan
   12 lutego, 09:29

   Oto skutki przedawkowania herbaty miej kobieto odwagę i przeprowadź drugie referendum bo miało być tak pięknie a wyszło tak bytyjsko

  • Kotos
   12 lutego, 13:56

   w jego wypowiedzi jest jedno klamstwo ,to Unia naciskala ,zeby UK JAK NAJSZYBCIEJ URUCHUMILA ART 50, A TERAZ NIE MA WINNYCH PO TAMTEJ STRONIE TYLKO TWARDY UDOWODNI ,ZE W EU RZADZA FRAJERZY

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama