Menu

Barnier: To Londyn musi wyjaśnić, co dalej z Brexitem

Barnier: To Londyn musi wyjaśnić, co dalej z Brexitem
May zapewniła niedawno, że "zrealizuje Brexit, i to na czas". (Fot. Getty Images)
Główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier oświadczył wczoraj po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, że Londyn musi teraz wyjaśnić, co dalej w związku z impasem w brytyjskim parlamencie i planowanym na 29 marca wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.
Reklama

"Jest niezmiernie mało czasu na zawarcie porozumienia ze Wspólnotą" - podkreślił Barnier na wspólnej konferencji prasowej. "Nigdy nie nalegaliśmy na Brexit, nigdy nie domagaliśmy się Brexitu" - dodał Bettel.

Barnier podkreślił, że UE nie podejmie żadnych renegocjacji w sprawie umowy o rozwodzie z Wielką Brytanią i nalega na premier Theresę May, by podjęła współpracę z przywódcą opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem, aby przełamać impas w parlamencie, który odrzuca umowę w takim kształcie, w jakim przygotował ją rząd.

Barnier nalega na Theresę May, by podjęła współpracę z przywódcą opozycyjnej Partii Pracy, Jeremym Corbynem. (Fot. Getty Images)

Unijny negocjator podkreślił, że musi dojść "do jakiegoś ustępstwa" po brytyjskiej stronie.

Bettel zaznaczył, że na razie Wielka Brytania zachowuje się jak "Niezjednoczone Królestwo", a stanowisko zwolenników Brexitu "da się podsumować jednym zdaniem: Nie, nie, nie i nie".

Pomimo opóźnienia w ratyfikacji wynegocjowanej w listopadzie umowy, May zapewniła niedawno, że "zrealizuje Brexit, i to na czas". Premier zapowiedziała też w ubiegły czwartek, że podda projekt całej umowy - wraz z ewentualnymi ustępstwami ze strony UE - pod głosowanie "tak szybko, jak to możliwe". Oświadczyła jednak, że jeśli nie będzie to możliwe przed 13 lutego, wygłosi wówczas oświadczenie w Izbie Gmin, a następnego dnia przedstawi posłom projekt neutralnej uchwały, dający podstawę do kolejnej debaty na temat Brexitu.

Jak dotąd wszyscy unijni rozmówcy May podkreślili, że Londyn nie może liczyć na ustępstwa ze strony Wspólnoty.

W razie nieuzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy 29 marca. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości