Menu

Banksy zachęca do zakładania maseczek w Londynie

Banksy zachęca do zakładania maseczek w Londynie
Banksy zaprezentował nowe dzieło w londyńskim metrze. (Fot. Banksy)
Słynny brytyjski artysta street-artowy Banksy zaprezentował nowe dzieło w Londynie, w którym ponownie odnosi się do epidemii koronawirusa. Tym razem zachęca w nim do zakrywania twarzy w komunikacji miejskiej.
Reklama

Na zamieszczonym na Instagramie nagraniu wideo ubrany w kombinezon ochronny, maskę na twarzy, okulary ochronne i rękawice mężczyzna - którym prawdopodobnie jest sam Banksy - wchodzi do londyńskiego metra ze sprzętem do dezynfekcji. Jednak w butli zamiast substancji odkażającej jest farba, której - wraz z sprayem oraz szablonami - mężczyzna używa do namalowania w jednym z wagonów metra kilku szczurów oraz własnego podpisu.

Wizerunki szczurów nawiązują do epidemii - jeden z nich używa maseczki do twarzy jako spadochrony, inny jest cały w nią zaplątany, zaś kolejny - bez maseczki - kicha rozsiewając zarazki na okno. Jeszcze jeden trzyma w łapach żel bakteriobójczy, tak jakby malował sprayem znajdujący się poniżej podpis Banksy'ego. Nagraniu wideo towarzyszy komentarz na Instagramie - "jeśli nie zakładasz maseczki, nie zrozumiesz".

Nagranie wideo Banksy opublikował na profilu na Instagramie kilkanaście godzin po tym, jak brytyjski rząd poinformował, że od 24 lipca zasłanianie twarzy będzie w sklepach w Anglii będzie obowiązkowe. Zasłanianie twarzy w komunikacji miejskiej jest obowiązkowe już od połowy czerwca.

Szczury są częstym motywem w twórczości Banksy'ego, szczególnie w jej początkowym okresie. Ale pojawiają się także na pierwszym z dzieł nawiązujących do epidemii - w kwietniu opublikował serię obrazków przedstawiających namalowane przez niego szczury robiące bałagan w łazience, co opatrzone było komentarzem "Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję w domu".

Z kolei na początku maja nieujawniający swojej tożsamości artysta przedstawił dzieło, na którym kilkuletni chłopiec zamiast Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę - pielęgniarkę walczącą z epidemią koronawirusa.

Czytaj więcej:

Banksy też pracuje z domu. Pokazał nową pracę

Banksy skomentował śmierć George'a Floyda nowym dziełem

Odnaleziono skradzione drzwi z muralem Banksy'ego

  Komentarze
  • Ja ebie
   15 lipca 2020, 16:50

   Erdole te wasze maseczki sami noscie gorsze to od zlapania grypy. Ja sie pytam gdzie chorzy na grype sa teraz kazda giraczka przeziebienie to koronawirus

  • Ona
   15 lipca 2020, 18:54

   Trochę to śmieszne że teraz tak dbają o czystość...nagle każdy ręce dezynfekuje ,a szczury powinny być ich symbolem bo na ulicach jest taki syf i śmieci wyrzucane gdzie popadnie. To piękne miasto niestety sami niszczą. Co do maseczek to bez komentarza...ludzie sami siebie chcą wpędzić do niewoli.

  • Kamel
   16 lipca 2020, 10:27

   Banksy zachęca do demolowania piciągów. Widać są równi i równiejsi.

  • Olo
   17 lipca 2020, 06:33

   Wandale są wszędzie, nawet a londyńskim metrze.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Reklama