Menu

Banki w UK rezygnują z udzielania pożyczek hipotecznych

Banki w UK rezygnują z udzielania pożyczek hipotecznych
Rynek hipoteczny w UK zamarł. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Wysp, którzy planowali zakup domu na kredyt, prawdopodobnie będą musieli na jakiś czas zrezygnować ze swoich planów - informuje dziś BBC. Większość banków całkowicie zrezygnowała z udzielania tego rodzaju pożyczek, co oznacza całkowitą 'blokadę' rynku hipotecznego w związku z epidemią.
Reklama

Wczoraj Nationwide, największy bank udzielający pożyczek hipotecznych w kraju, ogłosił przełomową decyzję o częściowym wycofaniu się z rynku nieruchomości. Zdaniem ekspertów, banki spodziewają się utraty stabilności w gospodarce i podejmują rozmaite środki ostrożności.

Obecnie Nationwide umożliwia zakup domu na kredyt jednie osobom, które posiadają przynajmniej 25 proc. kapitału własnego w gotówce. Wszyscy inni, w tym osoby korzystające z programów rządowych oraz ci, którzy posiadają mniejszy depozyt, zostali po raz pierwszy wykluczeni z możliwości aplikowania.

Nationwide zapewnił jednak, że zmiana weszła w życie wczoraj, a więc osoby, które aplikowały o kredyt jeszcze w poniedziałek, będą weryfikowane na starych zasadach.

Brytyjskie banki bronią się przed koronawirusem. (Fot. Getty Images)

Podobna sytuacja ma miejsce również w innych bankach w Wielkiej Brytanii, które nie chcą podejmować zbędnego ryzyka w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Większość z nich wskazała, że nową polityką jest skupienie się na osobach, które już mają kredyt hipoteczny i znalazły się w trudnej sytuacji. 

Niektóre banki - np. Santander, Barclays, Halifax czy Virgin Money - zaostrzyły kryteria jeszcze bardziej i obecnie wymagają posiadania min. 40 proc. depozytu.

Czytaj więcej:

Koronawirus w UK: Banki odraczają spłaty kredytów

Rząd UK ogłosił pakiet 330 mld funtów pomocy dla biznesu

Koronawirus przyhamował kredyty

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   1 kwietnia, 22:21

   To dobrze dla tych co maja juz mieszkanie?

  • Główka pracuje
   2 kwietnia, 05:57

   Ja kase wyplacilem. Wole w skarpecie trzymac niez ryzykowac ze kryzys potrwa dluzej i sie okaze ze nie ma siana w bankomacie. Juz nie wspomne o tych omzo pya plalach czy innych ewolutach

  • MaD?
   2 kwietnia, 12:57

   Zamiast główką zacznij pracować głową😉Nie boisz się wymiany pieniędzy z powodu koronowirusa?Albo zakazu używania cash z powodu możliwości przenoszenia zarazy?Będziesz miał sporo papieru toaletowego zamiast banknotów i nie spodziewaj się raczej,że ktoś go weźmie od ciebie.

  • Ha ha
   2 kwietnia, 13:41

   Z powodu epidemi? Chyba z powodu kryzysu gospodarczego który nadchodzi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama