Menu

Bank w Walii odmówił obsługi po walijsku, nazywając go językiem obcym

Bank w Walii odmówił obsługi po walijsku, nazywając go językiem obcym
Bank HSBC został skrytykowany za swoje zachowanie. (Fot. Getty Images)
Obsługi po walijsku odmówił ostatnio swojej klientce pracownik banku HSBC. Bank zalecił Walijce komunikowanie się w języku angielskim, zamiast 'w obcym'.
Reklama

Nauczycielka Nia Lloyd napisała w języku walijskim do największego brytyjskiego banku. W e-mailu mieszkanka Wrexham poskarżyła się, iż niektóre usługi nie są dostępne po walijsku.

“Ku jej ogromnemu zaskoczeniu biuro obsługi klienta odpisało, iż wiadomość była sformułowana w języku obcym i poprosiła o jej ponowne wysłanie, tym razem po angielsku. Tymczasem obydwa języki są oficjalnymi mowami w Walii” - przekazał “The Guardian”.

Kobieta przyznaje, że była “zszokowana” reakcją banku.

“Nie spodziewałam się takiej odpowiedzi. Myślałam, że placówka będzie miała więcej szacunku dla walijskiego. Powinni doceniać wszystkie piękne kultury i mowy świata” - wyznała kobieta.

HSBC określa siebie jako “światowy bank lokalny”, a ostatnio wzbudził zainteresowanie mediów kampanią na rzecz wielokulturowości pod hasłem “Nie jesteśmy wyspą”.

Postawę giganta skrytykowała grupa na rzecz języka walijskiego Cymdeithas yr Iaith.

“Takie komentarze, choć krzywdzące, niestety nie są rzadkością. Instytucje finansowe na co dzień lekceważą walijskojęzycznych klientów. Ani jeden bank nie prowadzi usług w języku naszego kraju” - komentuje rzeczniczka Tamsin Davies, dodając, że Lloyd nie jest jedyną osobą, która pisała do banków w tej sprawie. “Niestety, HSBC uważa, iż tego typu komentarze są na miejscu”.

Choć ponad 120 organom publicznym w Walii grożą grzywny za niedostarczanie usług w języku autochtonów, to wymóg ten nie dotyczy wszystkich instytucji. Według informacji “Guardiana”, w ubiegłym roku rząd rozważał rozszerzenie przepisów na sektor prywatny, jednak ostatecznie uznano ruch za “zbyt kompleksowy i kosztowny”.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   23 stycznia, 13:49

   Co ciekawe to właśnie pracownica tegoż banku nie wiedziała co to Unia Europejska i potraktowała mnie jak człowieka spoza niej odnośnie przepisów zakładania konta na terenie UK. Absurd jakich pełno a raczej a może dodatkowo mają takich specjalistów. W każdym bądź razie są też ludzie kompetentni, którzy pomagają innym. Fajnie było ujrzeć kogoś z samej góry kto znając obowiązujące prawo pouczył o braku kompetencji kogoś kto mnie chciał pouczyć a wręcz zaszkodzić mi swoją nieznajomością a może nadinterpretacją osobistą prawa. Nie będę pisał czego dotyczyła sprawa bo to był absurd. :)

  • Ja ebie
   23 stycznia, 21:23

   To ściśnij dupe bo nikogo to nie obchodzi

  • Krzysztof
   24 stycznia, 00:31

   widzwe jedno rozwiazanie. napasc na niego i nauczyc rozumu.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama