Menu

Bank w Walii odmówił obsługi po walijsku, nazywając go językiem obcym

Bank w Walii odmówił obsługi po walijsku, nazywając go językiem obcym
Bank HSBC został skrytykowany za swoje zachowanie. (Fot. Getty Images)
Obsługi po walijsku odmówił ostatnio swojej klientce pracownik banku HSBC. Bank zalecił Walijce komunikowanie się w języku angielskim, zamiast 'w obcym'.
Reklama

Nauczycielka Nia Lloyd napisała w języku walijskim do największego brytyjskiego banku. W e-mailu mieszkanka Wrexham poskarżyła się, iż niektóre usługi nie są dostępne po walijsku.

“Ku jej ogromnemu zaskoczeniu biuro obsługi klienta odpisało, iż wiadomość była sformułowana w języku obcym i poprosiła o jej ponowne wysłanie, tym razem po angielsku. Tymczasem obydwa języki są oficjalnymi mowami w Walii” - przekazał “The Guardian”.

Kobieta przyznaje, że była “zszokowana” reakcją banku.

“Nie spodziewałam się takiej odpowiedzi. Myślałam, że placówka będzie miała więcej szacunku dla walijskiego. Powinni doceniać wszystkie piękne kultury i mowy świata” - wyznała kobieta.

HSBC określa siebie jako “światowy bank lokalny”, a ostatnio wzbudził zainteresowanie mediów kampanią na rzecz wielokulturowości pod hasłem “Nie jesteśmy wyspą”.

Postawę giganta skrytykowała grupa na rzecz języka walijskiego Cymdeithas yr Iaith.

“Takie komentarze, choć krzywdzące, niestety nie są rzadkością. Instytucje finansowe na co dzień lekceważą walijskojęzycznych klientów. Ani jeden bank nie prowadzi usług w języku naszego kraju” - komentuje rzeczniczka Tamsin Davies, dodając, że Lloyd nie jest jedyną osobą, która pisała do banków w tej sprawie. “Niestety, HSBC uważa, iż tego typu komentarze są na miejscu”.

Choć ponad 120 organom publicznym w Walii grożą grzywny za niedostarczanie usług w języku autochtonów, to wymóg ten nie dotyczy wszystkich instytucji. Według informacji “Guardiana”, w ubiegłym roku rząd rozważał rozszerzenie przepisów na sektor prywatny, jednak ostatecznie uznano ruch za “zbyt kompleksowy i kosztowny”.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama